🥉

Akú panvicu si treba vyberať. Alebo pravda o teflóne

👋
Originál tohto článku je publikovaný na blogu BocianieHniezdo.sk.
image

V snahe nájsť vhodnú nepriľnavú panvicu som si študovala recenzie mnohých panvíc a snažila sa nájsť tú zdravú a netoxickú alternatívu k teflónu. Niektoré z nižšie uvedených informácií sa opierajú o neoficiálne zdroje a testy nezávislých organizácií.

TEFLÓN, PTFE, PFOA

Nepriľnavý povrch (PTFE) všetkých panvíc nesprávne nazývame teflón.

1. Teflón je registrovanou známkou spoločnosti DuPont a je obchodným názvom pre PTFE, teda Polytetrafluóretylén. Samotný DuPont™ Teflon® má 6 druhov Teflónu. Čo tak ostatné firmy?

2. Pri výrobe Teflónu sa používa nebezpečná kyselina perfluoroktanová, PFOA.

V roku 2010 publikovala Európska komisia varovanie o rizikách PFOA a PFOS. Obidve substancie sa hromadia v telách živočíchov a môžu u ľudí vyvolať rakovinu. PFOS sa dostalo na čiernu listinu a jeho používanie v EU je zakázané. USA plánuje PFOA zakázať do roku 2015. EU ešte PFOA podľa všetkého nezakázalo, hoci patrí do rovnakej kategórie ako PFOS… „EU is assessing this material and may restrict its use in future if safer, economically feasible alternatives are found.“ EÚ vraj skúma tento materiál a obmedzí jeho použitie v budúcnosti, ak sa nájdu bezpečnejšie, ekonomicky schodné alternatívy… Trochu prepolitizovaný výrok. Najväčším výrobcom PFOA je DuPont a možno EU iba neštvú americké rieky a vzduch.. Ako som pochopila zo stránky českej spoločnosti vyrábajúcej teflónové povlaky, samotný teflón sa dodáva vo forme polotovaru (prášok, kvapalina) a oni potom dotvoria finálny produkt… pravdepodobne si DuPont tak chráni svoj patent.

DuPont je jediná spoločnosť, ktorá vyrába PFOA (nazývaná C8) v USA pri výrobe svojho Teflónu. V januári 2006 spoločnosť DuPont prisľúbila, že do roku 2015 odstráni uvoľňovanie chemickej látky PFOA zo svojich tovární, ale neprisľúbila, že ukončí jej používanie. Stále však tvrdí na svojich stránkach, že PFOA je základným emulgátorom na výrobu teflónu („PFOA is an essential processing aid...“).

Čo viedlo DuPont k redukcii emisií PFOA z tovární?

3. Udalosti 2003-2004

V roku 2004 spoločnosť DuPont súhlasila s mimosúdnym vyrovnaním vo veci skupinovej žaloby podanej približne 50.000 obyvateľmi, ktorí žili v blízkosti jeho závodu v Západnej Virgínii. Obyvatelia, ktorí žili pozdĺž Ohio rieky južne od Parkersburg, Západná Virgínia, tvrdili, že spoločnosť kontaminovala miestne vodné zdroje PFOA. Podľa nich chemikália spôsobovala vrodené vady a ďalšie zdravotné problémy. DuPont nakoniec vyplatil žalobcom $50 mil v hotovosti, plus $22 mil v oprávnených nákladoch. Taktiež spoločnosť súhlasila $10 mil na špeciálne zariadenie na úpravu vody, ktoré odfiltruje PFOA. (BBC News)

Ak vedeli minúť 10 miliónov na odfiltrovanie PFOA po žalobe, prečo ich ani nenapadlo to urobiť predtým? Kde je akási morálna zodpovednosť spoločnosti za zdravie a životné prostredie.

Počas miestneho súdneho sporu sa objavili dokumenty staré 20 rokov, ktoré vyvolali záujem americkej nezávislej organizácie zaoberajúcej sa ochranou životného prostredia (EWG, Environmental Working Group). Tá zozbierala dôkazy a podala petíciu vládnej EPA s obvinením, že spoločnosť DuPont porušila Federálny zákon.

(U.S. Environmental Protection Agency (EPA , USEPA) je agentúra, spadajúca pod Federálnu vládu Spojených štátov amerických, poverená ochranou ľudského zdravia a životného prostredia)

Po roku vyšetrovania EPA obvinila spoločnosť DuPont porušením federálneho zákona, keďže neinformovala vládne orgány o skutočnosti, že teflónová látka znečisťuje ľudskú pupočníkovú krv. Ustanovenie Toxics Substances Control Act (TSCA) vyžaduje, aby každá spoločnosť upozornila správcu na nebezpečenstvo pre ľudské zdravie či životné prostredie do 15 dní od zistenia skutočnosti. (DuPont sa oneskoril o 20 rokov….)

„EPA found that DuPont violated federal law, Section 8(e) of the Toxics Substances Control Act (TSCA), by failing to inform EPA about the company’s Teflon ingredient polluting human cord blood. This provision of TSCA requires that a company notify the Administrator within 15 days of findings that support a reasonable conclusion of a substantial risk of injury to human health or the environment and carries a maximum penalty of $183.8 million.“

4. O čom je dvadsať rokov starý príbeh

Začiatkom roka 1980 zistili vedci spoločnosti DuPont v Teflonovom závode Parkersburg, West Virginia, že jedna zo zložiek Teflonu (PFOA) kontaminovala zdroj pitnej vody. Bábätká továrenských robotníkov mali teflonovú latku v krvi a narodili sa s vrodenými vadami očí a nozdier.

Štúdie dokazovali, že jedna zo základných látok ich teflónu bola v pupočnej krvi a v každom pohári vody z vodovodu v dvoch miestnych obciach. Spoločnosť stiahla okamžite zamestnankyne z výrobnej linky, najala si dodatočných poradcov, aby našli chyby v štúdiách a rozšírili tajné testy pitnej vody na okolité obce.

A potom rovnako nevysvetliteľne záhadne zrazu štúdie zapadli. Miestne komunity neboli informované o kontaminácii vody, vládnym úradom nebolo nič oznámené a ženám povolili vrátiť sa k výrobným linkám. Dokumenty o udalosti zostali ukryté ďalších 20 rokov. Myslím, že by nezarobili tých $200 mil každoročne za teflón, keby ich publikovali.

Počas miesneho súdu sa dokumenty objavili na verejnosti a spoločnosť DuPont bola uznaná vinnou z porušenia federálneho zákona, keďže skutočnosť ohrozujúcu zdravie verejnosti okamžite nehlásila federálnym úradom.

„The Agency considers the human blood sampling information confirming transplacental movement of PFOA [the Teflon ingredient] to reasonably support the conclusion of a substantial risk of injury to health or the environment.“ (paragraph 47)

„DuPont’s failure to immediate inform EPA about the information concerning [Teflon ingredient contaminating human cord blood] constitutes a violation of TSCA Section 8(e)…“ (paragraph 46)

„DuPont’s failure or refusal to submit the human blood sampling information as required under TSCA Section 8(e) is an unlawful act…“ (paragraph 52)

Úryvky pochádzajú zo správ EWG o Teflone

5. Ďalšie podozrivé fakty

V poslednom desaťročí sa na verejnosť dostalo viac štúdií, ktoré vyvolali obavy zo zdravotných dopadov na ľudí z exhalátov (voda, vzduch), ktoré produkovali továrne DuPont v rokoch 1950 až do začiatkov 21. storočia a dodnes produkujú (vysoká hladina cholesterolu, ochorenia štítnej žľazy, semenníkov, rakovina obličiek… ). Zároveň vzrástla i nedôvera a obavy ľudí z produktov, ktoré obsahujú chemikálie vyrábané spoločnosťou DuPont, vrátane Teflónu.

Množstvo vlastných štúdií spoločnosti DuPont sa dostalo na verejnosť vďaka bývalému zamestnancovi spoločnosti. Chemický inžinier Glenn Evers pracoval na vývoji nových produktov pre spoločnosť DuPont v rokoch 1981 až 2002. Evers poukázal nato, že chemikália Zonyl vyrábaná spoločnosťou DuPont a používaná na povrch stoviek baliaceho materiálu a kontajnerov na potraviny ako sú obaly na cukríky, krabice na pizzu či sáčkov na popcorn sa ľahko odlupuje a dostáva do jedla a následne do krvi ľudí. Eversov príbeh dokumentovali napríklad Enviromental News Network a NBC News.

Jeden z dokumentov uvádza laboratórne testy pri ktorých náter z papiera, ktorý zišiel z povrchu do potravín prekračoval trojnásobne povolený limit stanovený FDA v roku 1967. (Food and Drug Administration, FDA, vládna agentúra USA spadajúca pod rezort zdravia a služieb zodpovedná za kontrolu a reguláciu potravín, doplnkov stravy, liečiv, kozmetických prípravkov, lekárskych prístrojov, biofarmaceutických a krvných produktov v USA.)

Ďalší z dokumentov ukazoval štúdie DuPontu, počas ktorých boli potkany a psy kŕmené chemikáliou Zonyl po dobu 90 dní. Oba druhy zvierat trpeli na chudokrvnosť, poškodenie obličiek, pečene a psy mali zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi. Takže, mimochodom, kto si kupuje DuPont produkty, podporuje aj ich testy na zvieratách.

Na súde v Mississippi tvrdil Evers, že všetky tri továrne DuPontu vylučujú „obrovské množstvá“ karcinogénneho dioxínu. Jednému rybárovi, ktorý tvrdil, že dioxín z DuPont tovární spôsobil jeho zvláštnu rakovinu, vyplatil DuPont $14 mil a jeho manželke $1.5 mil.

Problémom je, že skutočná pravda sa niekedy ťažko zisťuje, keďže multimiliardárske spoločnosti ako je DuPont si vedia kúpiť právnikov či mlčanie.

6.Finálny výrobok

Pravý Teflon® podľa spoločnosti DuPont vraj už neobsahuje PFOA, alebo po správnom spracovaní aspoň nie badateľné množstvo. Štúdia EPA z roku 2009 našla stopy PFOA v riade s nepriľnavým povrchom, aj keď použila „extrémne testovacie metódy, ktoré neodrážajú situácie, v ktorých sa zvyčajne používa Teflónový riad“, ako tvrdí DuPont. V podstate sa dá s istotou tvrdiť, že panvice spred rokov 2006, možno 2009 iste PFOA obsahujú.

INÉ VERZIE NEPRIĽNAVÉHO PTFE

Ak nám nevadí PTFE a bojíme sa iba Teflónu a PFOA, je tu niekoľko európskych verzií PTFE bez PFOA s vyššou hodnotou rozkladu (aspoň to tak uvádzajú). Väčšina spoločností v Európe vyrába nepriľnavý riad s PTFE i bez PTFE. Mnohí výrobcovia uvádzajú, že pri výrobe PTFE nepoužívajú PFOA.

Napríklad spoločnosť Fissler (Made in Germany) má vlastnú verziu „teflónu“, teda PTFE, ktorý nazýva Protectal Plus:

„Fissler’s proprietary Protectal Plus is extremely hard because of its ingredients (ceramic, titanium, and microparticles), and durable because the way the coating is applied and bonded (pretreatment, three-layer composition, and pressure). Competitor models may only use two layers of sealing on a smooth pan surface, and many sealings do not have the microparticles that permit a longer, more effective nonstick lifespan. Ceramic and titanium are present in only the highest-quality coatings, and Fissler’s application technique and proprietary blends of materials set us apart from our competition. Protectal Plus won the highest rating as the strongest nonstick coating from the Stiftung Warentest testing body in Germany (comparable to Consumer Reports in the United States).This translates into better nonstick properties for a longer period of time. Even if the consumer scratches one of these pans, the surface damage is minimized because of the pretreating technique and the hardeners in the coating formula (it will not peel). Protectal Plus is not a DuPont product, and is present only in Fissler pans; it contains PTFE (Polytetrafluoroethylene), but is not unsafe, does not release toxins unless heated to 700 degrees Fahrenheit, and is also not digestable by the human body, so if the user manages to remove small amounts of coating through harsh use, the substance will simply be passed through the body. We guarantee that there will be no chipping or peeling for 5 years of use.“

Stručne povedané Fissler „teflón“ sa nazýva Protectal Plus. Má tri zložky (keramika, titán a mikročastice), a je vraj veľmi trvanlivý vďaka spôsobu, akým je náter sa nanášaný a lepený (predčistenie, trojvrstvové zloženie a tlak). Konkurenčné modely vraj používajú iba dve vrstvy tesnenia na hladkej ploche panvice a nemajú mikročastice, vďaka ktorým má nepriľnavý povrch dlhšiu životnosť. Keramika a titán sú prítomné iba v tých najkvalitnejších náteroch a aplikačná technika Fissler ​a zmes materiálov ich odlišujú od konkurencie. Protectal Plus získal najvyššie hodnotenie ako najsilnejšia panvica s nepriľnavým povrchom od Stiftung Warentest… Protectal Plus nie je DuPont produkt, avšak obsahuje PTFE, ktoré nie je nebezpečné, nevylučuje toxíny, kým sa nezahreje na 371 stupňov Celzia, a i v tomto prípade ide o množstvo, ktoré je stráviteľné ľudským telom… (hmmm, nie som si istá, že to chcem stráviť). Zaručujú, že sa nepriľnavý povrch nebude odlupovať po dobu 5 rokov používania…

Mimochodom, všetky Fissler nepriľnavé panvice obsahujú PTFE. Výnimkou je ich keramická rada allround Maxeo bez PTFE. A to je uvedené i pri produkte. Fissler to ani netají, pri každom produkte dosť slušne uvádza jeho zloženie.

Pekné od nich je, že pri výrobnom procese svojho Protectal Plus (PTFE) nepoužívajú PFOA, aspoň to všade tvrdia. Reklamujú Protectal Plus ako first non-stick coating that is 100% PFOA Free“, „prvý nepriľnavý povrch, ktorý je bez obsahu PFOA“.

Stanovisko Whitford – americký výrobca PTFE povrchov:

I’m not quite sure why we didn’t respond to you in the past, but I will this time.

As a supplier of nonstick coatings, we are very well aware of the problem of pet birds and overheated nonstick coatings.

While it is true that the fumes from decomposing PTFE (e.g. “Teflon”) can be fatal to birds, the fumes from overheated foods can have the same effect. In fact, the toxic fumes from over heated foods are emitted far below the temperatures required to decompose PTFE. In many cases, PTFE takes the blame when it was actually the food being burned which was the culprit.

To answer your specific question, yes, QuanTanium does contain PTFE. Virtually every quality nonstick on the market contains PTFE as the nonstick component. If you are looking for good cookware which has a nonstick coating, you will not find any that do not contain PTFE.

Your choices will be to use uncoated cookware or to use coated cookware carefully. As you point out in your email, “PTFE is potentially lethal to” pet birds. Properly used, nonstick coatings provide a safe, healthful way of cooking.

I hope this answers you questions and possibly allays some concerns. Please do not hesitate to contact me if you have further questions.

Best regards,

John

John Badner Business Mgr/Consumer Products Whitford Corporation zdroj http://www.tailfeathersnetwork.com/community/showthread.php/17376-QuanTanium-is-*NOT*-safe-for-birds

HLAVNÝ PROBLÉM PTFE, TEFLÓNU

Ak sa aj zbavíme PFOA, ešte je tu hlavný problém Teflónu, PTFE či akokoľvek to nazveme. A tým je príliš nízka teplota rozkladu.

Pyrolýza PTFE je zistiteľná na 200 °C. Zvieracie štúdie v roku 1955 došli k záveru, že je nepravdepodobné, že by tieto výrobky vyparovali množstvá významné z hľadiska zdravia pri teplotách nižších ako je 250 °C. Avšak posledné štúdie dokumentovali, že rozpad týchto produktov zabíjal vtáky už pri teplote 202 °C, existujú i nepotvrdené správy o úmrtí vtákov v dôsledku zahriatia panvíc s nepriľnavým povrchom už na 163 °C.

Pre porovnanie mäso sa vypráža zvyčajne pri teplotách medzi 204 a 232 °C, a väčšina olejov začne dymyť pri teplote 260 °C, existujú aspoň dva jedlé oleje (rafinovaný saflorový olej a avokádový olej), ktoré majú vyšší bod dymu ako 260 °C.

V každom prípade PTFE z Teflónu končí v našom ovzduší a v našom jedle či sa nám to páči alebo nie. Je nestály a toxický, je prchavý, karcinogénny, ukladá sa v tele človeka i zvierat , pre vtákov sú výpary smrteľné i v malých koncentráciách. A treba sa ho snažiť prestať používať.

Ako už bolo vyššie spomenuté, nie je každý nepriľnavý povrch obsahujúci PTFE nazývaný Teflón. Je vždy dobré a korektné od výrobcu i predajcu, ak uvedie, aký nepriľnavý povrch má daná panvica. Tak napríklad Tescoma uvádza na svojich stránkach, že vo svojich panviciach používajú Teflon Classic™ .

IKEA má tiež prevažne nepriľnavé povrchy Teflon Classic na aluminiových panviciach alebo nehrdzavejúcu oceľ s teflónom alebo bez nepriľnavého povrchu na panviciach. Na dvoch panviciach som našla Teflon Professional. Okrem toho majú v ponuke smaltovanú liatinu.

AKO SA ZBAVIŤ TEFLÓNU

Ak sa ho chceme zbaviť treba si kúpiť panvicu, ktorá má uvedené na obale že PTFE neobsahuje (PTFE Free). NESTAČÍ, ak je uvedené, že PFOA-Free. Často je to iba reklamný ťah, predovšetkým predajcov.

Talianske panvice Ballarini s Keravis povrchom (Made in Italy) tiež uvádzajú, že sú bez PFOA, ale nikde nenájdete, že sú bez PTFE. Ani pri keramických to neuvádzajú.„All coatings applied to the Ballarini collections are PFOA-free and ideal for those with allergies to heavy metals and nickel. „ Takže nie sú bez PTFE, ich Keravis je ich forma „teflonu“.

Ballarini na svojich stránkach priznáva, že všetky druhy jeho nepriľnavého povrchu obsahujú PTFE, t.j. vrátane keramického a novšieho mramorového povrchu.

The traditional Ballarini non-stick coatings (black, clear and stone-look) contain PTFE, (polytetrafluoroethylene). To date, this polymer guarantees the best possible non-stick performance of the utensil. Polytetrafluoroethylene is a fluoropolymer made up of molecules that contain carbon and fluorine. The non-stick coating is not attacked by acidic or alkaline compounds and is very stable when heated.

Predajcovia u nás z nevedomosti alebo úmyselne uvádzajú, že Ballarini povrch neobsahuje PTFE, čo nie je pravda.

Ak Vám niekto povie, že nerezová oceľ sa nepripáli, tak jej povrch je upravený. Vidieť to i na Fissler crispy panvici, ktorá vyzerá ako nerezová oceľ a tak je i prezentovaná, v skutočnosti je nerezová iba zvonka a zvnútra. Jej povrch je taktiež ošetrený, medzi iným i PTFE. Rovnako, ak niekto reklamuje titánovú panvicu, najskôr je to PTFE povrch zmiešaný s minerálnym práškom pre väčšiu výdrž. Nieže by to až tak tajili, ale treba trošku „listovať“ na ich stránkach.

Lamart titánové panvice napríklad tiež neuvádzajú, že by boli bez obsahu PTFE, kým pri hliníkových a keramických to vyslovene uvádzajú. Lamart používa nepriľnavý povrch zvaný GREBLON®, ktorý sa vyrába s PTFE i bez PTFE. Ich hliníkové a keramické majú povrch bez PTFE a titánové s obsahom PTFE.

V podstate sa dá povedať, že ak chceme nepriľnavý riad bez PTFE, musíme sa uistiť, že je napísané na stránkach výrobcu alebo konkrétnej krabici výrobku, že PTFE neobsahuje.

NEPOUŽÍVAŤ NEPRIĽNAVÝ POVRCH

Ponuka kovových panvíc je široká. Populárne sú hlavne oceľové panvice, napríklad rakúske panvice Riess.

K hliníkovým panviciam bez pokrytia nemám veľkú dôveru. O hliníku sa popísalo veľa nepekného, hlavne v súvislosti s jeho využitím v kozmetike a antiperspirantoch. V súvislosti s hliníkom ma napadá, ako mi nedávno niekto povedal, že „prírodné je to, čo sa vyskytuje v živých organizmoch“. Vo viazanej forme je hliník bežný, ale v čistý hliník nemá žiadnu biologickú funkciu a v prírode sa takmer nevyskytuje. A nechcela by som ho ani náhodou zjesť, takisto ako si ho na seba nenatieram.

Mimochodom väčšina panvíc na trhu sú hliníkové panvice hlavne tie s pokrytím (či ich už nazvú keramická, titánová, teflónová… vzťahuje sa to na povrch). Okrem oceľových a hliníkových ešte narazíme na medené a liatinové so smaltovým povrchom. Niektorí výrobcovia ponúkajú i panvice z nehrdzavejúcej ocele, s nepriľnavým povrchom alebo bez. Nehrdzavejúca oceľ s keramickým nepriľnavým povrchom je napríklad Zwilling panvica s Thermolon povrchom.

Ak Vám niekto povie, že si to ustráži a nič nepripáli v panvici bez nepriľnavého povrchu, tak asi nikdy nevaril. A ako všetci vieme, pripálené jedlo je taktiež karcinogénne. V každom prípade, mnohí nechcú byť „otrokmi“ svojej panvice a volia si radšej nepriľnavý povrch.

NEPRIĽNAVÝ POVRCH BEZ PTFE

Keď hľadáme nepriľnavé povrchy, tak Vám výrobcovia a predajcovia radi prezradia čo nie je v ich nepriľnavom povrchu (PTFE, PFOA). Otázkou však je ČO V NICH JE. Aj ten nepriľnavý povrch sa z niečoho skladá a to niečo môže skončiť v našom ovzduší a jedle rovnako ako Teflón.

Zoznam nových keramických povrchov je dlhý..

Ceraprotect® (Silit), Ceratal (Fissler), Cuisinart Ceramica™ (GreenGourmet), Greblon® (Lamart, Delimano 2013), Thermolon™ (Greenpan, Zwilling), Eco-Logic (Beka), AkzoNobel’s NP² (Tramontina).. mne to nič nehovorí.

Čím je teda ošetrený nepriľnavý povrch danej keramickej panvice? Často sa to nevie, keďže si to spoločnosti vyhlásia za registrovanú známku.

CERAMICA

V roku 2008 uviedla spoločnosť Cuisinart na americký trh svoju novú eko sadu GreenGourmet™ Nonstick Cookware. Povrch riadu je bez obsahu PTFE a PFOA.

CERAPROTECT

Silit používa niekoľko druhov povrchov, Silargan, Silitan, CeraProtect a ďalšie. Podľa ich stránok je Silargan povrch na keramickej báze a CeraProtect povrch na minerálnej báze. Pri CeraProtect je uvedené, že je bez obsahu PTFE, pri Silitane to uvedené nie je.

CERATAL

Ceratal je nepriľnavý povrch spoločnosti Fissler. Povrchy majú dva, Ceratal (bez PTFE) a Protectal Plus (s PTFE). Ceratal sa používa v ich rade keramických panvíc. Na stránkach Fissler sa píše, že ich panvica odolná voči teplote do 400 stupňov Celzia. Má zároveň slušné hodnotenia, je víťazom spotrebiteľských Stiftung Warentest testov

GREBLON

Greblon je nepriľnavý povrch bez obsahu PTFE od spoločnosti Weilburger Coatings, ktorá vyrába nepriľnavé povrchy, s obsahom PTFE i keramických. Greblon povrchy používajú panvice Lamart.

Spoločnosť Weilburger Coatings má viac druhov PTFE (nesprávne „teflónových“) povrchov a keramických povrchov.. „WEILBURGER Coatings supplies fluoropolymer coatings (such as PTFE) as well as ceramic non-stick coatings“ , ďalej píšu, že „GREBLON® C is always free of PFOA“. Aj v slovníku sa spomína, že všetky sú bez PFOA.

Takže slovo Greblon na krabici ešte nie je zárukou nato, že to nie je PTFE povrch, naozaj treba mať uvedené, že je to povrch bez PTFE. Ich keramický povrch je Greblon Ceramic CK2. Citované z http://www.greblon.com/fileadmin/pdf/GREBLON_C_for_Cookware_GB.pdf. Jeho zloženie je však neznáme. V ich prospech však hovorí, že povrch bol testovaný nezávislým laboratóriom LGA.

THERMOLON

Čo je to Thermolon je aspoň známe:

„Thermolon has an elemental composition of oxygen(O), silicon(Si), carbon(C), aluminum(Al) and titanium(Ti). However, it is important for you to understand that there is no free silicon present in our coatings. Instead, silicon atoms are bound with atoms of other elements in a perfectly stable compound. These elements have become silica (-Si-O-Si-) – basically sand…..“ Prevzaté

„Thermolon má základné zloženie kyslík (O), kremík (Si), uhlík (C), hliník (Al) a titán (Ti). Je však dôležité, aby ste si uvedomiť, že v povrchu nie je prítomný žiadny voľný kremík. Namiesto toho, sú atómy kremíka viazané s atómami iných prvkov v dokonale stabilné zlúčeniny. Tieto prvky vytvorili oxid kremičitý (-Si-O-Si-) – v podstate piesok.“

„There are no free atoms of the metal aluminum in Thermolon™. Aluminum is one of the basic elements that is combined with others to form compounds called alumino-silicates (clays).“ Prevzaté

„V Thermolone ™ sa nenachádzajú žiadne voľné atómy kovu hliníka. Hliník je jedným zo základných prvkov, ktoré v kombinácii s ostatnými vytvárajú zlúčeniny nazývané hlinito-silikáty (íly)“

image

„Thermolon™ non-stick ceramic coating is completely PTFE-free.“..“Manufactured without PFOA, contains no lead or cadmium“. Thermolon je bez obsahu PTFE a vyrábaný bez použitia PFOA. Neobsahuje kadmium a olovo (zo stránok greenpan). Nevypúšťa jedovaté výpary ani pri 450°C/850°F.

Testované laboratóriami tretích strán – „Thermolon™ has been certified by third party test labs as conforming to international regular food contact standards set by the US FDA (USA Food & Drug Administration) and the German LFGB. Moreover, the coating has been certified by the Swiss government and KTR (authoritative test institute certified by Korea Laboratory Accreditation) as conforming to their standards.“

Thermolon vyrába spoločnosť Thermolon Group, s hlavným sídlom v Južnej Kórey a zastúpením v Belgicku, USA a Japonsku. Nepriľnavý povrch Thermolon bez obsahu PTFE bol po prvýkrát predstavený v roku 2007.

Existuje niekoľko druhov Thermolonu, takže ak si vyberáte výrobok, napríklad Green Pan, nie je jedno, či má napísané, že povrch je Thermolon™ Endurance2 Thermolon™ Expert2 Thermolon™ Rocks Thermolon™ Resilience2 Thermolon™ Exterior

Očividne Rocks je výkonnejší ako Endurance2, Resilience2 je určený pre nerezovú oceľ. (Preto výpredajové výrobky s povrchom starého Thermolonu nie sú dobrý nápad.)

SOL-GEL TECHNOLOGY

Sol-gel technológia licenzovaná spoločnosťou Sol-Gel Technologies Ltd. (SGT) bola vynájdená na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme profesorom David Avnirom a jeho kolegami. Hoci je to nezvyčajné v našom svete, európske aj americké patentové úrady priznali malej skupine vedcov patentovú ochranu na úplne novú technológiu.

Sol-gél technológia je metóda na výrobu pevných látok z malých molekúl. Používa sa na výrobu kovových oxidov, najmä oxidov kremíka a titánu. Tento proces zahŕňa konverziu monomérov do koloidného roztoku (solution, sol), ktorá sa chová ako predchodca pre integrované siete (alebo gél), buď diskrétnych častíc alebo sietí polymérov.

Podľa stránok Porcelain Industries, jediného výrobcu Thermolon™ povrchov v Severnej Amerike, je to proces, ktorý premieňa anorganické kvapalné látky do gélu, ktorý môže byť použitý prakticky na každý kovový podklad. Sol-gel povlaky sa obvykle nanášajú striekaním alebo máčaním, potom nasleduje vypálenie. „Sol-gel coating is a process that converts an inorganic liquid substance into a gel that can be applied to virtually any metal substrate. Sol-Gel coatings are generally applied by spraying or dipping followed by a thermal or high heat firing process.“

No, ja som to pochopila tak, že z maličkých častíc zmiešaných v tekutej podobe vytvoria gél či želé, ktorý potom nanesú ako povlak a nakoniec vypália, čím vytvoria sklovitý povlak, čo vyzerá ako keramika.

KERAMICKÉ PANVICE

Keramické panvice, teda keramické (minerálne) povrchy, majú niekoľko problémov:

1. Keramické panvice nie sú tak nepriľnavé ako teflón (Protectal Plus, PTFE, nazývajte to ako chcete), či niekedy budú, ktovie. Sú vo vývoji. Sú niečo medzi teflónom a nerezavou oceľou.

2. Je mnoho zlých skúseností s keramickými panvicami, vraj po niekoľkých mesiacoch ten povrch už nie je taký nepriľnavý ako býval. Kvalita však záleží i od značky a ceny, tipujem.

3. Sol-gel technológia, za pomoci ktorej sa keramický povrch vyrába je nanotechnológia. Nárast používania mikročastíc v posledných rokoch vzbudzuje u mnohých vedcov obavy. „Vlády, priemysel a vedecké inštitúcie uviedli na trh nanotechnologické produkty bez verejnej debaty a vládnej kontroly“, vyjadruje obavy nezávislá organizácia ETC Group. Existuje len veľmi málo toxikologických štúdií o upravených nanočastiaciach, ale zdá sa, že pre svoju mobilitu a zvýšenú reaktivitu sú nanočastice toxickejšie ako ich väčšia verzia. Nanočastice môžu ľahko prechádzať do tela a obchádzať imunitný systém. (viď)

Panvice a nano.. Mám trochu obavy z nanočastíc ak sú v kozmetike, ale ak je to naozaj zloženie „piesku“ ako hovoria, toľko čo sa uvoľní z panvice vdýchnem i z prachu na ulici. Aj tak si musím vybrať piesok alebo fluóretylén, ako sa zdá. Nehovorím, že sa tým vedci nemajú zaoberať..

4. Nie je keramika ako keramika, ako dokazuje i prípad v Izraely. Izraelské ministerstvo zdravotníctva skúmalo reportáž televízneho programu, ktorý robil prieskum nepriľnavých povrchov keramického riadu. V mnohých produktoch našli kadmium a olovo. K značkám, v ktorých bolo zistených nadmerné množstvo karcinogénnych kovov, patria Neoflam, Rainbow, Home a Fresco, zatiaľ čo v značkách Arcosteel a Go-Green Perfecto nenašli žiadne alebo iba nepatrné množstvo. Polovica všetkého keramického riadu v Izraely je kórejskej značky Neoflam. Viď podrobnosti tu a tu

Keramické povrchy majú tri veľké výhody:

1. Podľa súčasných poznatkov nevylučujú do ovzdušia a potravy jedovaté látky ani pri rozklade.

2. Majú vyšší bod rozkladu ako fluorpolymérové PTFE povrchy.

3. Pri ich výrobe sa nevylučujú do prírody jedovaté látky, šetrná výroba, výrobcovia uvádzajú až o 60-80% menej emisií CO₂.

Čo predĺži životnosť keramickej panvice:

1. Pri prvom použití umyť v teplej mydlovej vode a použiť trochu rastlinného oleja na miernom ohni.

2. Pri varení nepoužívať kovové náčinie.

3. Pri čistení neponárať horúcu panvicu pod tečúcu studenú vodu. Nepoužívať umývačku riadu. Nepoužívať silné chemikálie. Nepoužívať špongie s brúsnou stranou. Čistiť teplou mydlovou vodou a handričkou.

KTO TO TESTUJE

Nepriľnavé povrchy po „páde Teflónu“ zažívajú boom a pravdepodobne o 10 rokov budú všetky dnešné recepty prepracované. Je dobré, že sa nimi výrobcovia i verejnosť zaoberajú. V podstate mi na nich vadia iba 2 veci.

Po prvé, ak nie je známe, z čoho sa daný povrch skladá. Vždy je dobré, ako vidno na príklade Teflónu, aby verejnosť vedela základné zloženie. Veď nikto nechce ich tajný vzorec a pomer prvkov.

Po druhé, výroky ako „All applied non-stick coatings are tested in the Ballarini quality laboratories…“ Píše sa na Ballarini stránkach.

Nuž, ich vlastné laboratóriá hovoria, že ich produkt je dobrý…

Rovnako je Fissler príliš lokálny a testuje si vlastné produkty. To, že aký sú starý a vyrábajú od roku xy a vyrábali riad už za starých Rimanov ma nezaujíma, zaujíma ma dnešný riad. Stiftung Warentest a podobné spotrebiteľské testy sú milé, ale testujú výkonnosť, nie zloženie samotného produktu. Ak chcem výkonnosť, pozriem si aktuálne hodnotenia na Amazone.

Keďže nemám doma chemické laboratórium ani expertov na chémiu, chcem vedieť, že to niekto iný videl ako ich vlastné laboratóriá, keď už zloženie povrchu nie je zverejnené. Takže je dobré dobré ak to testovalo nejaké nezávislé laboratórium alebo povrch používajú minimálne 2-3 laboratóriá (výrobca povrchu a ďalší výrobca riadu). Preto sú mi napríklad povrchy Greblon a Thermolon sympatickejšie, keďže ich videlo viac výrobcov a nezávislých laboratórií.

KDE SA VYRÁBAJÚ

Spoločnosť Tescoma uvádza na svojich stránkach:„Spoločnosť Tescoma prevádzkuje vlastné výrobné kapacity v ČR a celý rad výrobkov v tuzemsku tiež vyrába. Zároveň spolupracujeme s ďalšími viac ako 100 subdodávateľmi v ČR, krajinách EU a ostatných krajinách sveta.“

Delimano„Keramiku použitú v riadoch Delimano vyrába renomovaná nemecká spoločnosť WEILBURGER Coatings, riad sa produkuje v Taliansku.“* Delimano panvice zmenili povrch, už nepoužívajú Greblon. To platí aj o ostatných, nezaručujem, že od tohoto článku nezmenili povrch. Nový povrch Delimano panvíc CeramicaForte

Vyrobené v Nemecku – Fissler, Greblon, Silit

Vyrobené v Číne – Banquet, Beka, Green Pan, Lamart, Le Creuset, Lidl, Zwilling

Vyrobené v Taliansku – Terracotta (Domo)

Vyrobené v Českej republike – Kolimax

ZÁVER

Časy, keď niekto dostal na svadbu výbavičku riadu a vydržala mu nasledujúcich 10 rokov alebo na celý život sú už preč. Takisto nepríde žiaden drotár, aby zaplátal dieru. Nieže by to bolo zdravé kedysi. Iba sa o mnohých veciach nevedelo. Rovnako sú už preč časy, keď niekto chcel panvicu s nepriľnavým povrchom, tak si kúpil prvý slušnejší teflón. Na výber je množstvo nepriľnavých povrchov a je to dobré. Hlavne pre nás, spotrebiteľov, že sa tým výrobcovia zaoberajú a vývoj ide dopredu.

Ak si chceme kúpiť iba základný riad a pár hrncov, tak výber nie je až taký komplikovaný, pravdepodobne väčšina hrncov z nerezovej ocele od slušného výrobcu (aby sme mali istotu, že naozaj máme v balení to, čo je na krabici napísané) dobre poslúži niekoľko rokov. Výber panvice s nepriľnavým povrchom je oveľa zložitejší.

1. Ak nám ide o zdravie, vyberáme si povrch, nie výrobcu panvice. Akýkoľvek povrch vždy môže skončiť v našom jedle.

2. Na výber sú fluorpolymérové nepriľnavé povrchy (PTFE) a keramické (minerálne) nepriľnavé povrchy. Slovo „keramický“ je v tomto prípade trochu zavádzajúce a nedáva záruku, že produkt je bez obsahu PTFE, vždy je treba hľadať nápis „bez PTFE“.

3. Je dobré vybrať si povrch otestovaný viacerými, najlepšie nezávislými, laboratóriami.

4. Treba počítať s tým, že nepriľnavé povrchy i pri opatrnom zaobchádzaní nevydržia pridlho. Nepriľnavé panvice majú životnosť kratšiu ako ostatný riad. Jej životnosť predĺži šetrné zaobchádzanie a umývanie, používanie oleja a nízka až stredná teplota.

5. Panvica z anodizovaného hliníka 3003 je kvalitnejšia ako z „iba“ hliníka.“Zliatiny hliníka sú eloxované pre zvýšenie odolnosti proti korózii, pre zvýšenie tvrdosti povrchu a umožnenie zafarbenia (farbenie), lepšie mazanie, alebo lepšiu priľnavosť. Anodická vrstva je nevodivá.“

6. Pri výbere treba zohľadniť hrúbku dna a vybrať si radšej tú hrubšiu.

7. Pri výbere konkrétnej panvice nie je zlé pozrieť si hodnotenia, ak nenájdeme v slovenčine, poslúži i Amazon, i hviezdičky veľa napovedia.

Doplnok 7.9.2013

LIDL A ILAG

Rada pozerám akcie v Lidli, majú sem-tam niečo zaujímavé pre deti. Občas majú hračky vyrobené v Európe, ktoré inde nepredávajú či topánky. Kto nedostáva brožúrku je stiahnuteľná i na ich stránkach. Aby som sa dostala k podstate, ich ponuka panvíc ma upozornila na ich vlastnú značku ERNESTO. Tu nájdete vyhľadávanie ich značiek a popis výrobkov.

Ja som si prelistovala ich 9 strán Ernesto produktov, všetky ich panvice. Ich panvice majú antiadhéznu vrstvu DURIT Protect plus™ (PTFE) alebo CERALON® (keramická) z dielne ILAG®. Sú tam 2 panvice s DURIT Protect plus™ povrchom a 2 panvice s CERALON® povrchom a niekoľko panvíc bez uvedenia povrchu.

Durit panvice ERNESTO LIDL

Ceralon panvice ERNESTO LIDL

Panvica IAN: 63936 – bez obsahu PTFE

Panvica IAN: 63937 – bez obsahu PTFE

Na týchto panviciach dobre vidno, ako sa predajcovia neunúvajú napísať relevantné informácie. „..veľmi kvalitná antiadhézna vrstva xy“ .. to si má spotrebiteľ sám zisťovať čo je to za značka a čo obsahuje? Nech aspoň napíšu či s obsahom PTFE alebo bez obsahu. Pre spravodlivosť treba poznamenať, že aspoň LIDL má svoje veci testované LGA.

ILAG je švajčiarska spoločnosť špecializujúca sa na nepriľnavé povrchy. Podľa ich stránok robia povrchy pre množstvo známych firiem – BAF, Ballarini, Dr.Oetker, Moulinex, Silit.. aby som spomenula niektoré, čo mi niečo hovoria. DURIT a CERALON sú ich povrchy pre panvice a ILAFLON je silikónový povrch pre nádoby na pečenie.

DURIT je s obsahom PTFE. Podľa vlastného ILAG vyhlásenia , rozhodli sa po výzve americkej EPA (žiadajú prestať používať PFOA do roku 2015) okamžite prestať používať PFOA, a to už v roku 2008.

„From 01.09.2008 all DURIT Resist™, DURIT Protect Plus™ and DURIT Select™ coating systems will be changed over and therefore, in all probability, PFOA will be no longer be used. From 01.01.2009 all other coating systems, DURIT Dynamic™, CORFLON Coatings™ and CORFLON Concept™, will be available on request in the new environmentally friendly technology. „

Podľa ich vyhlásenia prvé tri menované povrchy (DURIT Resist™, DURIT Protect Plus™ , DURIT Select™) sú vyrábané bez PFOA od 1.9.2008. A od 1.1.2009 vyrábajú ďalšie tri menované (DURIT Dynamic™, CORFLON Coatings™, CORFLON Concept™) povrchy iba na požiadanie, a to šetrnejšou technológiou na vodnej báze. Takže síce vyhlasujú, že pri prvých troch nepoužívajú PFOA, ale pri ďalších to netvrdia tak jasne, iba že ich prestávajú vyrábať a vyrábajú ich na požiadanie.

Tu je ich aktuálny katalóg s PTFE povrchmi.

V roku 2009 ILAG vynašiel keramický povrch CERALON pre nádoby na pečenie i varenie.

image

“CERALON primarily consists of networks containing silicon oxide, which have a structure similar to glass. We no longer require any raw materials containing fluorine, and our coating is therefore characterized by a higher temperature stability. Considerably less energy is also required for the processing of the coating.”

„CERALON je zložený zo sieťok vytváraných oxidom kremičitým, ktoré majú podobnú štruktúru ako sklo. Už nepotrebujeme žiadne suroviny obsahujúce fluór a naša vrstva je preto charakterizovaná vyššiou teplotnou stabilitou. Zároveň menej energie je potrebnej na spracovanie náteru.“, píše sa v popise CERALONu, za ktorý ILAG dostal ocenenie.

Iba pre zaujímavosť na Wikipédii je pekný obrázok dvojdimenzionálnej kryštalickej štruktúry SiO₂.

image

V ich vlastnom katalógu nie je vyslovene uvedené, že CERALON je bez obsahu PTFE. „CERALON® are inorganic-organic hybrid coatings based on sol-gel chemistry.“ „CERALON® je anorganicko-organický hybrid…“ hmmm, pokúsim sa to napísať slušne. Je to iba marketingový ťah na popis produktu slovami, čo nič neznamenajú a vyzerať pri tom hrozne odborne. Znamená to asi toľko, že to môže byť zložené z čohokoľvek na svete. Síce na housewares.org sa uvádza, že Ceralon je bez PTFE, ale vo vlastnom ILAG katalógu nie, na druhej strane píšu „We no longer require any raw materials containing fluorine“ a PTFE je fluorpolymér…

Aktualizácia 9.9.2013

Z LIDLU mi odpovedali, že ich Ceralon panvice sú bez obsahu PTFE. Žiaľ, Lidl vyrába svoje panvice v Číne.

V obmedzenej ponuke nájdete Ilag keramické panvice u českého výrobcu riadu z nehrdzavejúcej ocele značky Kolimax.

CERALON A DOMO

Ceralon povrch používajú panvice Terracotta od talianskej spoločnosti DOMO. Panvice majú dno 3-3.5mm a nie sú vhodné na indukciu. (Lava sada je vhodná na indukciu.)

image

6.10.2013 Napokon sme si kúpili dve Domo keramické Ceralon panvice (24 cm + wok) a malú 16 cm Delimano panvicu. V „Domo“ boli naozaj rýchly a ochotní. Nie sú vhodné na indukciu, ale Domo má i novú Lava sadu, ktorá je na indukciu vhodná. Zatiaľ sme nič nepripálili ani neoškreli.

image
image

30.10.2013 BANQUET V supermarketoch je častá značka Banquet made in China, zabudla som ju spomenúť, nemám tú značku moc v láske, ale nie preto som ju nespomenula, proste som zabudla

Podľa obrázku majú keramickú panvicu Ceralon

V shope predávajú Greblon Keramiku.

Mali by byť teda v poriadku, teda pokiaľ ide o Ceralon či Greblon, pokiaľ ide o kvalitu ktovie.

Na titanovú píše oficiálny distribútor: „vonkajší povrch panvica – fluocarbon“, nuž fluorpolymérov v panviciach už mám dosť, takže nie, vďaka.

A ich nepriľnavé panvice. PTFE, Whitford, fluorpolymér.

BILLA SIMPLICity Ceramic za bonusové body

„Línia SIMPLICity Ceramic má termokeramický nelepivý povrch ILAG NON STICK CERAMIC (švajčiarska technológia). Riad je vhodný na všetky typy sporákov vrátane indukcie.“ – Odpoveď od spoločnosti BILLA na otázku, aký je povrch ich keramického riadu

TABUĽKY

Zoznam povrchov keramických panvíc (bez obsahu PTFE, PFOA) 2014.

PROSÍM ZOHĽADNITE FAKT, že povrch panvíc sa mohol od tohto článku pozmeniť.

Keramický povrch

Výrobca

Panvice

Zoznam príkladov keramických panvíc bez obsahu PTFE, PFOA

Untitled

Keramická panvicaVýrobca, DistribútorMiesto výrobyPovrchVhodné na indukciu
Delimano Ceramica Prima*
Taliansko
Greblon Ceramic
March 6, 2021 6:28 AM (GMT)
  • 2015 zmenený povrch od tohto článku.

Delimano, Top Shophttp://www.delimano.sk/ceramica_forte_povrch/ Na slovenských stránkach to nie je, ale na Delimano stránkach v iných jazykoch (chorvátskej, poľskej..) je mini ikonka výrobcu, ja som sa to pokúšala rozlúštiť, ale ten nápis, že aký „Coating“ je nečitateľný.

19.5.2015 NAŠE PANVICE DNES

Naša najpoužívanejšia 24cm Domo panvica stratila svoju nepriľnavosť. Bola používaná predovšetkým na ryžu, prípravu mäsa a ďalších pokrmov. Myslím, že by vydržala dlhšie, keby sme ju nepoužívali na ryžu, ryža potrebuje niečo odolnejšie. Takže, pokiaľ ide o ryžu hľadáme ďalej (Doplnok 2016: našli sme na ryžu skvelý nerezový hrniec v Lidl).

Prikladám i obrázok

image

Domo Wok používaný na vyprážanie a prílohy je dodnes v poriadku (To už neplatí jeseň 2016).

image

Malá 16cm Delimano panvica je tiež v poriadku, je však zriedka používaná, zvyčajne iba na vajíčka. Delimano žiaľ zmenil povrch panvíc a neuvádza úplne presne, čo je to za povrch, takže som sa zatiaľ nerozhodla, či od nich kúpim ďalšiu.

image

20.5.2015 PANVICE Z NEHRDZAVEJÚCEJ OCELE

Wok je síce ešte v poriadku na mäso, ale aj tak sme sa ho rozhodli odľahčiť a kúpiť si jednu panvicu z nehrdzavejúcej ocele a jednu kovovú na vypálenie.

Pokiaľ ide o nehrdzavejúcu oceľ, moja sestra používa už roky wmf Cromargan®, vraj tomu treba trochu viac oleja, ale nemá problémy. Tvrdí, že sa o tom bavila u nich v Nemecku pred pár rokmi s odborníkmi, ktorí odporúčajú výlučne wmf alebo Fissler. Venovala 10 rokov hľadaniu tých najbezpečnejších panvíc a už sa ďalej radšej nepýta.

Fissler je nesmierne drahý, takže ostaňme u wmf

Ø 20 cm hmotnosť 0,7 kg šírka s rukoväťou 40 cm výška 5,5 cm

Cromargan® je registrovaná značka spoločnosti WMF pre ušľachtilú nerezovú oceľ 18/10 už od roku 1927. Výraz „Cromargan®“ je zloženina zo slov „Crom“ reprezentujúci chróm a „argan“ z latinského slova „argentum“, čiže striebro, čím je zdôraznený krásny lesklý vzhľad ušľachtilej nerezovej ocele. Zušľachťovanie ocele je proces, pri ktorom sa pridávajú ďalšie kovy, vďaka čomu je výsledná zliatina odolnejšia a má lepšie vlastnosti.

A to podstatnéCromargan® obsahuje 18% chrómu, 10% niklu a 72% ocele. Vďaka chrómu sa materiál stáva nerezový, nikel mu potom dodáva odolnosť voči kyselinám a zároveň mu prepožičiava lesklosť.

Nuž, a tu je to zaujímavé, keďže Kolimax obsahuje tiež 18% chrómu, 10% niklu, čo je podľa mňa to isté iba za lepšiu cenu:

Pre porovnanie

kolimax.sk/eshop/riad/klasik/104052-panvica-s-rukovatou-priemer-26-cm-objem-2-5-l/

Klasik panvica Kolimax 26cm 26,90 € dno 23cm, výška 7cm (s rukoväťou, takže bez nej 6cm) nerezová oceľ s obsahom 18% chrómu a 10% niklu trojvrstvové termoakumulačné sendvičové dno vhodná do umývačky vyrobená v Čechách

Nerezová panvica Ø 24 cm plytká Profi, WMF € 59,95 Ø 24 cm hmotnosť 1 kg šírka s rukoväťou 44 cm výška 5,5 cm vyrobená v Nemecku

Majú aj lacnejšie verzie, snažila som sa vybrať takú, čo by som ja chcela.

Nuž, keďže mi musíme trochu šetriť a ešte stále potrebujem ďalší riad, u nás to definitívne vyhral Kolimax, ktorý má podľa mňa rovnaké zloženie (možno iné prevedenie, ale materiál rozhodne vyzerá rovnako) a lepšiu cenu. Vyrába síce riad iba 50 rokov a nie 80+, čo mu však rada prepáčim

Takže Kolimax je na ceste, ďakujem pani Vlaste za tip naň, majú i Ilag keramiku, aj keď žiaľ vo veľmi obmedzenom počte, tak som ich pripísala do zoznamu.

Mojím tretím kandidátom na panvicu z nehrdzavejúcej ocele bola panvica značky GastroSUS linka na výrobcuhttp://www.schulte-ufer-kg.de/rohe-germany/startseite/ Žiaľ, stránka je dosť strohá, čo u mňa vyvoláva vždy nepríjemné pocity, mám rada výrobcov, ktorí sú otvorení k verejnosti, ktorá ich výrobky používa.

GastroSUS panvica 28cm Chef 37,30 € hrúbka 1,2mm výška cc 5cm 1,8kg nerezova ocel

Stránka predajcu na Slovensku tiež veľa nepovie, niektoré údaje som si musela sama zisťovať a keď som sa ich spýtala, kde je panvica vyrobená, dostala som odpoveď

„jde o výrobek německého výrobce GastroSUS. Tradice německé výroby již 125 roků.“

Nuž, nepýtala som sa, ako dlho vyrábajú panvice, ale kde. Ale aj vyhýbavá odpoveď je odpoveď. Neviem, čo si predajcovia myslia, že radšej budem ďalších 10 rokov variť deťom v panvici, z ktorej mám nepríjemný pocit, než aby som zašla na poštu a poslala im ju naspäť?

Potom, čo som poznamenala, čo si myslím o ich odpovedi, tak som dostala priamejšiu odpoveď:

„Dobrý den, konkrétně tato pánvička je vyráběna v zemi mimo EU.“

Naša Kolimax panvica dorazila v piatok, vyskúšali sme ju na palacinky. Viac obrázkov a info tu.

image

Môj názor na keramickú panvicu dnes

Myslím si, že mať jednu nepriľnavú keramickú panvicu doma je v pohode. Ale v žiadnom prípade sadu. A samozrejme treba počítať s tým, že nevydržia dlho a pri náznaku poškodenia ich treba vyhodiť. Veľké negatívum zostáva, že väčšina keramických panvíc má pod keramickým povrchom hliník. A pri akomkoľvek poškodení je riziko vystavenia sa kontamináciou hliníkom.

Kuchynský riad by mal byť „pestrý“, rovnako ako strava, keďže väčšina z jeho povrchu aj tak končí v našom jedle. Ale o tom inokedy a inde, tento článok je už naozaj veľmi veľmi dlhý.

Môj názor na keramickú panvicu jeseň 2016

Naša posledná nepriľnavá keramická panvica odišla v lete 2016 (Kolimax granit). Nevydržala ani rok. Vzdala som to s nepriľnavými povrchmi vôbec. Teflón nechcem a keramické panvice do radu sklamali. Neviem, či nepriľnavé keramické panvice sú pre Slováka, ktorý chce panvicu na dlhšie a všetko.

Na ryžu máme vynikajúci hrubý nerezový hrniec z Lidl. Na palacinky vypálenú palacinkáreň deBuyer. A na mäso sme začali na skúšku vypaľovať jednu obyčajnú železnú z Lidl, bola vyrobená v Nemecku a stála 9 Eur. Zatiaľ je v testovaní, nemám vyslovene názor, spýtajte sa o rok. Ale asi zatiaľ zostaneme pri vypaľovaných panviciach, pri tých aspoň máme nádej, že tá nepriľnavá vrstva pribúda a nie ubúda každým varením.

image
image