👰

2017: Yearly Review

Posledný polrok bol pre mňa obrovský roller coaster. Boli momenty, kedy by som to najradšej zabalil. Momenty, kedy som musel spraviť nepopulárne veci. A tiež momenty, kedy som sa musel postaviť pred ostatných a povedať im: “Prepáčte, bola to moja vina.”

Poznáte to. Večer prídete uťahaný domov, veci hodíte do kúta a po celom dni v práci by ste si najradšej zobrali dobrú knihu, víno a konečne si oddýchli. Ale nemôžete. Máte ešte sedem vecí, ktoré horia a musíte ich neodkladne vybaviť. Hodíte ospravedlňujúci pohľad na manželku a pustíte sa do toho…

Takýto deň má občas každý. Ibaže ja som mal takýto posledný rok…

Mám toho toľko, čo chcem vykričať do sveta, že ma samého prekvapuje ako dlho som sa nedostal k písaniu. Veď na to od začiatku roku nebol čas.

Stihol som si konečne dokončiť školu. Oženiť sa. Presťahovať sa a zariadiť si brnenský byt. Absolvoval som dva veľtrhy v Nemecku. Jeden v Rakúsku. A asi 50 business tripov do Bratislavy.

S chalanmi z Ekopy sme dokončili webovky. S Ridelom zase úplne prekopali hardwarové riešenie. Chalani v Gradient Labs vyvinuli nie jeden, ale rovno dva nové produkty. A darí sa im.

S Benjaminom Buttonom sme na Kickstarteri úspešne vyzbierali viac ako 50 000 dolárov. A potom sme zrušili kampaň. Zahodili peniaze aj tri roky vývoja za hlavu. A určili si nový smer.

A s vlastným projektom sme uviedli na svet nový produkt. Vznikol The Žurnál — diár, ktorý z teba spraví hrdinu. Vypredali sme ho ešte pred skončením kampane. A ľuďom sa naozaj páči :)

Posledný polrok bol pre mňa obrovský roller coaster. Boli momenty, kedy by som to najradšej zabalil. Momenty, kedy som musel spraviť nepopulárne veci. A tiež momenty, kedy som sa musel postaviť pred ostatných a povedať im: “Prepáčte, bola to moja vina.”

Bol to pre mňa zďaleka najnáročnejší rok v živote. Ale pri všetkom som mal pri sebe oporu v podobe M. Ďakujem, bez teba by som to určite nezvládol.

Čo všetko som nestihol?

Nestihol som behať

106,2 km. Toľko kilometrov som ubehol od začiatku roka. Tí, ktorí ma poznáte, viete, že také objemy som behával mesačne. A keď sa zadarilo — tak aj za týždeň. No tento rok bol iný. Viac hektický. Viac dospelý. Viac o naháňaní sa za povinosťami. A menej o behaní.

Nestihol som cvičiť

Jeden mesiac. Presne toľko som vydržal cvičiť s tréningovým plánom od Freeletics. Bola to zábava, to áno. Ale cvičenie 5x do týždňa mi dalo zabrať. Vynechal som jeden tréning. Potom druhý. A potom som prestal cvičiť úplne.

Nestihol som sa lepšie stravovať

Vždy som bol na sladké. Keď máte doma starkú pekárku — inak to ani nejde. A keď neboli po ruke koláče, tak postačila aj horalka. Alebo dve. Po návrate z Ameriky a zhodení 20 kg som sa svojej maškrtnosti na chvíľu zbavil. Ale keď máte toho toľko, že si nestíhate nakúpiť ani oriešky…

Nestihol som zbavovať sa vecí

Jedno tričko sem — druhé tričko tam. Mám ich toľko, že sa mi nevojdú do skrine. A nielen ich. Preplnenú mám aj poličku s nohavicami, zásuvky písacieho stola či kuchyňu. Od záväzku, že sa priblížim k minimalizmu, mám ešte ďaleko. Ale vecí sa zbavovať chcem.

Nestihol som čítať

46 kníh. Toľko som zvládol prečítať minulý rok. Tento rok ich bolo zatiaľ sedem. Pre niekoho možno primeraný počet — pre mňa katastrofa.

Čo s tým plánujem spraviť?

Neboj sa — tento blog nie je iba o tom, že sa ti budem sťažovať.

Do svojho rozvrhu môžem zahrnúť ranné behanie či cvičenie. Upraviť svoj jedálniček. Každý mesiac sa zbaviť 10 vecí. Či čítať si namiesto online článkov knihu pred spaním. Alebo sa môžem ďalej sťažovať, že nič nestíham.

Podarí sa mi vydržať? Neviem. No v januári začínam ranným športovaním.