🦠

2020: Yearly Review

Rok, na ktorý by sme najradšej zabudli. Rok, ktorý vstúpi do histórie ako najhorší v novodobých dejinách. Nech už je po ňom.

V médiách som sa stretol s viacerými titulkami. Novinári sa predháňali v tom, kto dá horšiu analýzu dôsledkov pandémie.

Nebláznite. 2020 bol môj najlepší rok.

Prečo to tak bolo? Tu je pár dôvodov v osobnej rovine. Tým pracovným sa budem venovať v osobitnom článku.

Rok, v ktorom sme sa opäť rozrástli ako rodina

Keď si budem spomínať na tento rok, ako prvé ma napadne môj druhý syn. 2020 bol totižto rokom, kedy sa J. narodil.

🔑
Na tomto mieste by bolo fajn spomenúť, že rešpektujem súkromie svojich detí. Preto nezverejňujem ich fotky, mená a ani ďalšie informácie. Minimálne dovtedy, kým ma o to samé nepožiadajú.

Rok, kedy sme sa zomkli ako rodina

Už na jar som písal článok o tom, ako sme zostali zaseknutí na Orave a ako boli z pôvodných 5 dní strávených v Tvrdošíne celé tri mesiace. A ako som si to (dosť prekvapivo) užíval.

Tento rok sme sa zomkli ako rodina. Nadviazal som oveľa hlbší vzťah s M., s M. sme sa zvykli rozprávať do hlbokej noci, so svokrovcami vychádzam aj napriek nútenej 3-mesačnej karanténe lepšie ako kedykoľvek predtým. Fakt nestrandujem, i keď z dobrej nálady upodozrievam skôr dobrý pitný režim🍷

Celý čas som pracoval z domu a bol som po ruke vždy, keď si to Monika alebo M. vyžadovali.

Jasne som si stanovil hranicu medzi prácou a rodinou. Jedno končí tam, kde druhé začína. Dverami mojej pracovne.

Rok, kedy som prestal cestovať ako šialený

Nemám na mysli cestovanie za dobrodružstvom a objavovanie dovolenkových destinácii. Na to nebol čas nikdy. Skôr myslím nekonečné presuny Brno-Orava-Bratislava. Najprv sme boli tri mesiace na Orave. A potom pol roka v Brne.

A kým počas prvej vlny pandémie na Orave nám Brno veľmi chýbalo, počas celej jesene sme si na Oravu až tak často nespomenuli. Žiadne FOMO.

Všetky tie výdajnému okienka, Wolt doručenia a Rohlíkové nákupy veľmi užili. V MTS aspoň väčšina ľudí pochopila, že moje tímy ide manažovať aj na diaľku. A v madebythe: sa nič nezmenilo, keďže sme remotely fungovali už predtým.

Rok, kedy som začal pracovať na svojej imunite

Ak minulé roky boli rokmi rýchleho osobného rastu, tak tento rok bol najmä o nových poznatkoch o mojom zdraví.

Žiadny další rok som sa tak nestaral o svoju osobnú hygienu. Nikdy som toľko veľa nevaril. A nestravoval sa tak zdravo.

Nikdy predtým som sa neotužoval. Tento rok som to zvládol skoro 30x.

Nikdy predtým som nič nefermentoval. Teraz mám pravidelne v chladničke komchi, kombuchu aj tiby kryštály. A pri trende, ktorý som si nastavil biohackingom, radšej už nikdy nebudem hovoriť nikdy ničomu.

Rok, kedy som začal pracovať na svojom mentálnom zdraví

Nie je to tak, že predtým mi bolo mentálne zdravie ukradnuté. Ale konečne som si priznal, že s tým mám problém. Že stres je niečo, čo nie je normálne. A že si s tým neviem sám poradiť.

Začal som chodiť k terapeutovi. A takto spätne usudzujem, že to bolo najlepšie rozhodnutie zo všetkých.

Zďaleka si nemôžem povedať, že mám vyhraté. Ale viem, že sa lepšie poznám, cítim sa istejšie a viem lepšie reagovať ma stres.

Kým pre mnohých bol pandemický rok rokom úzkosti, pre mna bol naopak rokom, v ktorom som sa mentálne začal cítiť oveľa lepšie.

A nie len subjektívne. Keď si prechádzam Žurnál, tak zlepšenie vidno aj v kategórii Hlava, ktorú som si začal vyhodnocovať ako šiestu oblasť v rámci našej Pondele.

Rok, v ktorom sa ukázala sila (ne)charakterov

Po vypuknutí krízy som na pár dní porušil svoj zvyk nesledovania správ. Čítal som každú tlačovku krízového štábu, každý rozhovor s expertom, každú ekonomickú analýzu. A pár krát ma premohla úzkosť.

Vďaka pravidelným revíziám som rýchlo identifikoval, že niečo nie je v poriadku. Vypol som sociálne siete. A svet sa vrátil do normálu.

Máš to aj ty podobne s ľuďmi doma a v práci? Pozorujem, že tí, čo majú fixné nastavenie mysle sú podobne paralyzovaní ako ja v prvé dni karantnény. Vyhovárajú sa na novú situáciu. A na to ako veci nejdú spraviť.

A tí, ktorí majú tzv. growth mindset ukazujú svoj charakter v dobrom svetle. Na poradách nemlčia, ale hľadajú východisko. Prichádzajú s riešeniami. A hľadajú nové príležitosti, ktoré táto doba prináša. Ktorý z nich si ty?

📔
Prečítaj si knihu Nastavenie mysle od Carolyn Dweck. Jedna z najlepších, čo som kedy čítal. A doteraz si podľa nej vyberám ľudí, s ktorými pracujem.

Rok, ktorý prehĺbil rozdiely medzi poctivými a nepoctivými

Celý Covid je, a od začiatku bol, najmä o vážnych rozhodnutiach.

  • Prepustiť alebo nechať?
  • Zaplatiť alebo odložiť?
  • Pasívne sa prizerať alebo aktívne pomáhať?

Niektorí CEOs neodolali tlaku. A prepustili zamestnancov ešte v marci. Iní sa rozhodli šetriť na dodávateľoch. A prestali im platiť faktúry načas. Ďalší čakali, ako sa situácia vyvinie a spoliehali sa na pomoc od štátu.

Mám šťastie, že obe firmy, v ktorých pracujem, majú na správnom mieste tých správnych ľudí.

V MTS sme nechali doma na dva týždne všetkých 380 zamestnancov. Nie preto, že sme museli. Ale preto, že sme im nevedeli zabezpečiť dostatočnú ochranu. Každý deň začal zasadať krízový korona tím. Zohnali sme rúška, dezinfekčné gély aj paravany.

Všetci ľudia, ktorí nemohli pracovať z domu, sa do práce vrátili. Nepracujú na jednu, ale na dve smeny. A zonácia firmy pomohla k tomu, aby sme dodržali sociálne rozostupy.

My ostatní pracujeme na home office. Vďaka korone sme konečne prešli zo starého Exchange servera na Office365 (vitaj, 21. storočie!), zrýchlili sme softvérový vývoj a začali sme zavádzať CRM.

V madebythe: je situácia odlišná. Zo dňa na deň nám klesli tržby na nulu. Nemáme zamestnancov, iba živnostníkov. No hneď na začiatku som si s každým zavolal a ponúkol som im vyplatenie odmeny na 6 mesiacov dopredu. Viacerým to veľmi pomohlo. Kým iní im angažmá rušili, my sme si s nimi prehĺbili vzťahy.

Rok, ktorý ma naučil Kreatívnej hodinke

Už na jar som písal o tom, aká je pre mňa ťažká úloha z kreatívnej úlohy do role manažéra.

A ako som sa rozhodol každý deň venovať prvú hodinu pre #kreativnahodinka. Teda veci, ktoré s prácou nesúvisia. Nemusím ich robiť. A nikto ma do nich nenúti.

A ak chodenie k terapeutovi bolo najlepšie rozhodnutie pre moje mentálne zdravie, #kreativnahodinka bola najlepším rozhodnutím pre moju radosť z práce.

Len vďaka nej vzniklo viac ako 30 nových článkov, z ktorých väčšina neuvidela svetlo sveta, ale pomohla mi zhmotniť moje pocity.

Len vďaka nej som si dopracoval svoj web ivanzatko.sk, ktorý je prípravou na silný rok 2021.

Len vďaka nej som bol schopný prečítať viac ako 20 nových kníh a spraviť si z nich poznámky.

A len vďaka nej vznikla stránka 3000knih.sk kde zdieľam svoj odporúčaný Reading list so svetom. Alebo 3000podcastov.sk kde som si začal zapisovať svoje Podcasty. I keď to mi vzhľadom na vysokú časovú náročnosť moc nevydržalo 😂

Nič z toho som nemusel robiť. A práve preto ma to tak bavilo.

Rok, ktorý ma naučil Notion

Aký by to bol článok, v ktorom by som nespomenul Notion.

Písal som o ňom krátko tu alebo obsiahlejšie tu, ale stále ho nemôžem vynachváliť. Takže ak moje odporúčania stále ignoruješ, snáď postačí aspoň toto jedno.

Notion úplne zmenil spôsob akým pracujem s online informáciami. Nahradil moje záložky v prehliadači, Read later appku Pocket, poznámky v Evernote a Notes, dlhé dokumenty v Google Docs aj distract-free editor IA Writer. Stal sa mojou #1 appkou. A nedám naň dopustiť.

Veľmi mi vyhovuje jeho univerzálnosť, UX pri písaní, viacero upraviteľných templates aj linkovane medzi stránkami. A kým zo začiatku mi chvíľu trvalo naučiť sa s ním pracovať, bol to najlepšie vynaložený čas na učenie v tomto roku.

Aj tento text píšem v ňom a dokonca na mobile, čo bolo ešte pred rokom nepredstaviteľné. Ak si ho doteraz ignoroval, zmeň to. Hneď.

Pár slov na záver

Nesnažím sa o to, presvedčiť ťa o mojej pravde. Tento rok mohol byť pre teba objektívne najhorší. Mohol som mať Covid, mohol ti umrieť niekto blízky, mohol si stratiť prácu.

Ale tieto hodnotiace články píšem pre seba. A pre mna subjektívne to bol opäť rok, v ktorom som posúval hranice.

Bol rokom, kedy som sa ešte viac utvrdil vo svojom Growth mindsete, stoicizme, esencializme i hodnotách. Ale o tom zas niekedy inokedy.

P.S.: Aby si z tohto všetkého nemal pocit, že mi všetko vyšlo, na záver pripájam ešte malý bonus - 10 vecí, ktoré nevyšli podľa predtáv.

Čo mi tento rok nevyšlo? 1. Skoro vôbec som nebehal 2. Vôbec som nepokračoval vo svojom systematickom vzdelávaní Growth semester. 3. Nezlepšil som sa vo varení tak ako som chcel 4. Nevzal som si cez leto mesiac voľna 5. Nevzal som si 1x za mesiac voľno na wellness 6. Prvý krát od 15 rokov som neprečítal aspoň 30 kníh 7. Nevytvoril som si návyk pravidelného minfulness s Headspace 8. Nešlo mi utužovanie starých kamarátstiev 9. Nešlo mi vytváranie nových známosti 10. Našetril som si oveľa menej € ako som chcel