Noizz | Nedokážeš chodiť na čas a zabúdaš? Zápisník od šikovných Slovákov ťa naučí time managment

Noizz | Nedokážeš chodiť na čas a zabúdaš? Zápisník od šikovných Slovákov ťa naučí time managment

Created
May 3, 2021 8:49 PM
Tags
URL
image

Ivan, Monika, Juraj a Matej sú štyria Slováci, ktorí sa rozhodli klasické diáre premeniť na minimalistické, funkčné aj kreatívne zápisníky pre ľudí, ktorí potrebujú manažovať svoj čas lepšie a efektívnejšie.

Produktivita človeka stojí nielen na jeho aktívnej práci, ale aj na tom, ako si dokáže naplánovať čas. The Žurnál mu s tým chce pomôcť jednoducho a prakticky a to každý polrok.

Ako vznikol nápad vytvoriť jedinečný diár?

S Jurajom sme dlho premýšľali o tom, že spolu začneme podnikať. Bavili nás startupy, veľa sme sledovali, čo sa okolo nás deje a zapájali sme sa do mnohých projektov. Na jednom z nich, Young Guns, sme mali možnosť robiť workshopy o time managmente a osobnej produktivite. To, čo sa začalo úplne nevinne, nakoniec zožalo veľký úspech a ľudia nám začali hovoriť, aby sme o tom napísali knihu. Na to sme sa úplne necítili, ale finálny diár od nej nemá ďaleko :)

Kto na ňom spolupracuje?

Za diárom sme štyria. Juraj rieši marketing a predaj, Matej je dizajnér, moja manželka Monika rieši užívateľskú podporu a ja, Ivan, sa snažím, aby nám to klapalo :) Všetci máme pri tom ešte svoje full-time práce. Zladiť to býva občas dosť náročné, ale našli sme si systém, ktorý nám vyhovuje. Po dvoch rokoch síce stále nešliapeme ako hodinky, ale už to nie je ani chaos ako na začiatku. Kľúčové bolo poriadne si rozdeliť role a naučiť sa dôverovať ostatným.

image

Tvorcovia The Žurnálu.

Fotografia: The Žurnál

Využívate ho aj vy všetci?

Samozrejme. Najmä my s Jurajom stále premýšľame, čo nám na ňom vadí a ako ho vylepšiť. A často prídeme s nápadom, ktorí nám potom užívatelia v testovaní zmietnu zo stola :D

Ide o minimalistický diár, ktorý pomáha riadiť si čas a zefektívniť svoj život. Kde ste čerpali inšpiráciu?

Z diárov dostupných na trhu. Obaja sme používali Moleskine, ktorý je aj v našich končinách veľmi populárny. Ale vždy nás vytáčal kopec zbytočných strán na úvod - prevody jednotiek, časové pásma, mesačné plánovanie, ktoré nikto z nás nevyužíval. Vraveli sme si, že to určite pôjde urobiť aj lepšie. A podarilo sa.

V čom je iný než klasické diáre?

Metódu sme tvorili priamo podľa našich skúseností z workshopov. To, o čom sme rozprávali, sme mali sami odskúšané a svoje skúsenosti pridali aj účastníci. Vznikla tak jedinečná metóda, ktorá v sebe kombinovala teoretické znalosti z asi 25 kníh a tiež skúsenosti z reálneho života. Vychádza z toho, že si človek musí najprv uvedomiť, kde sa nachádza (Kto som?). Potom opísať ako sa chce v budúcnosti cítiť (... o 10 rokov). Až potom sa mu lepšie zamýšľa nad tým, čomu sa chce venovať o päť rokov (Päťročnica) alebo o 6 mesiacov (Polročnica). Po takomto úvode je to potom už o normálnom plánovaní tudúčiek alebo zapisovaní poznámok.

je veľmi minimalistický, užívateľa do ničoho netlačíme a metódu si môže prispôsobovať podľa seba. Niektorí si tam napríklad zapisujú spánok, finančné výdaje, spokojnosť so životom alebo množstvo vypitej vody. To je práve na ňom super. Nemá tak žiadne zbytočné kolónky, ktoré zostávajú nevyplnené. Medzi dlhodobým plánovaním na úvod a denným plánovaním je tam potom akási sebareflexia v podobe mesačného (Mesačnica) alebo týždenného prehľadu (Pondeľa). Pri tom to nie sú žiadne komplikované sekcie - vždy tie isté 3 otázky. A 5 minút týždenne si na ne nájde naozaj každý.

Spolupracujete ste aj s testermi, ktorí diáre skúšajú a hovoria vám podnety. Ktoré ste doň zapracovali?

Po každej verzii sme sa poctivo venovali zbieraniu spätnej väzby. Už z tej prvej sme mali viac ako 100 pripomienok. Týkali sa v podstate všetkého - hrúbky diáru, použitého papiera, vonkajšieho materiálu, šírky riadkov, otázok, ktoré až tak dobre nefungovali. Mohli sme si povedať, že diár necháme tak, ale nikdy sme nešli hlavou proti múru a dali sme na rady užívateľov. A oplatilo sa. Žurnál má aj po viac ako 2000 predaných kusoch hodnotenie 4.8 z 5 hviezdičiek.

Prečo názov The Žurnál?

Pretože chceme robiť svetové produkty zo Slovenska. Prvá časť odkazuje na zahraničie, druhá na slovenský pôvod. V logu je THE preškrtnuté a berieme to ako náš podpis.

Prečo je polročný?

Lebo prvá verzia, ktorá bola celoročná, mala viac ako 400 strán a bola hrubá ako Biblia. A nám bolo hneď jasné, že to naše polovičky nebudú so sebou nikdy nosiť v kabelke :) Ale vážne. Dlhodobé plánovanie je lepšie prehodnocovať viackrát za rok a nielen pri novoročných predsavzatiach, ktoré vôbec nefungujú. Verzia diára, ktorý dáva možnosť reštartu s príchodom letných prázdnin, je dobrá na návrat ku správnej ceste.

Pre koho je určený?

Kupujú si ho stredoškoláci aj 70-ročné babky. Ale veľká väčšina zákazníkov sú ľudia po vysokej škole, ktorí nastúpia do práce. Buď potrebujú systém, v ktorom budú stíhať všetky svoje nové povinnosti, alebo rozmýšľajú nad zmenou. Je to, čo robia, naozaj to, čomu sa chcú venovať celý život? Žurnál im v tom poradí. Nevravíme, že vyrieši všetky ich problémy, ale určite im pomôže v rozhodovaní a v tom, aby sa venovali veciam, ktoré ich posúvajú ďalej.

image

The Žurnál je minimalistický diár a zápisník v jednom.

Fotografia: The Žurnál

A čo najnovší “polročník”?

Už vyšiel. Verziu, ktorá začína od 1. júla, sme predávali v predpredaji na vlastnom webe shop.thezurnal.sk. A sme radi, že po štvrtýkrát hlásime vypredané. Ak si ho chcú ľudia ešte stále kúpiť, tak nás nájdu buď na niekoľkých dizajnových trhoch, alebo v Martinuse. Tam sme spustili predaj od pondelka, 4.júna. A ak pôjde všetko ako naposledy, tiež tam nemusia Žurnále vydržať do konca mesiaca. Veď v minuloročnom predaji nás v kategórii Ostatné predbehla iba Martinusácka taška :)

image

The Žurnál.

Fotografia: The Žurnál