Startitup | Slováci vyzbierali na svoj projekt viac ako 24-tisíc eur v rekordnom čase. Poteší všetkých milovníkov turistiky

Startitup | Slováci vyzbierali na svoj projekt viac ako 24-tisíc eur v rekordnom čase. Poteší všetkých milovníkov turistiky

Created
May 3, 2021 8:30 PM
Tags
URL

image

Skupina Slovákov je odhodlaná dostať zážitok zo slovenských útulní na novú úroveň. Ich zámerom je vytvárať nové priestory pre spojenie človeka s prírodou. Šetrne, s čo najmenším negatívnym dopadom na okolie a s ohľadom na našu históriu a tradície. Za kampaňou stojí turistický oddiel Hikemates, ktorý sa spojil s tímom spoločnosti madebythe.

Kvalitná architektúra dokáže podľa nich nielen zaujať ľudí, skrášliť prostredie v lone prírody, ale aj ušetriť náklady na samotnú stavbu aj údržbu. Nové nadčasové útulne budú umiestnené v bezprostrednej blízkosti turistických chodníkov v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach, v rôznych lokalitách na Slovensku.

Podstatou ich zámeru je, aby bolo možné návrh s minimálnymi obmenami postaviť vlastne kdekoľvek.

image

zdroj: Krkonošská útulňa ATÜLN, Ateliér: Hlaváček a Čeněk utulnautulna.cekuj.net

„Ak podporíte náš projekt na Startlabe získame tri špičkové projekty, ktoré budú k dispozícii komukoľvek, kto bude chcieť útulňu stavať. Jednu z nich sa pokúsime potom aj sami zrealizovať, a preto už teraz spolupracujeme s Národným parkom Muránska Planina a CHKO Cerová Vrchovina,“ píše Jakub Ptačin, jeden z iniciátorov projektu.

Mali by v slovenských horách vzniknúť nové útulne?Áno, jednoznačneNie, je to zbytočnéNeviem sa k tomu vyjadriťHlasuj

Inšpirácia zo zahraničia

„Architektúra útulní v Slovinsku vo mne naživo zanechala silnú stopu a keď sme po čase objavili podobný projekt v Česku, veľmi sme chceli priniesť a vytvoriť slovenský koncept útulne pre túto dobu a pre naše hory,“ objasnil Ptačin.

Podľa Jakuba nemá ísť o samoúčelný artefakt – ale funkčný objekt. Víziou je, aby útulňa vydržala ešte dlhšie, aby fungovala ešte lepšie a aby sa o ňu staralo ešte jednoduchšie.

„Nemusíme stavať kanadské či alpské, môžeme nájsť náš vlastný jazyk pre súčasnú dobu, ktorý rešpektuje a ctí si prírodu a naše hory.“

Ľudia myslia, že je to nereálne

Konštatuje pritom, že najčastejšou reakciou na ich nápad je domnienka ľudí, ktorí sú presvedčení, že niečo podobné sa na Slovensku nemôže podariť a je s tým veľa byrokracie.

Iniciátori projektu sa však „poistili“ dopredu. Ich projekt pozitívne oslovil predstaviteľov Národného parku Muránska planina a CHKO Cerová vrchovina, s ktorými sú už teraz v jednaní o možnostiach výstavby až troch útulní na ich území.

image

zdroj: Poustr: Andrejcová, foto: madebythe

image

zdroj: Poustr: Andrejcová, foto: madebythe

Ich zámerom je aby ľudia objavili nové a menej známe lokality. Blízkosť regiónu Gemer navyše podporuje myšlienku rozvoja miestneho turizmu v tomto kúte Slovenska, ktorý si podľa autorov zaslúži pozornosť.

„Sme partia snílkov? Možno. Ale taká sa stretla aj pri ikonických útulniach v menšom Slovinsku. Presadili si svoju myšlienku napriek počiatočnej skepse od samospráv. A teraz ich obdivuje celý svet. Vieme, že to nebude ľahké. Ale máme skúsenosti so stavbou rozhľadne v Spišskom Hrhove a veríme, že to dáme.“

image

zdroj: Bivak pod Skuto, Kamniška Bistrica, Slovinsko, Zdroj: unsplash.com

O tom, že mnohých ľuďom sa páči myšlienka vybudovať novú generáciu turistických útulní, svedčí aj mimoriadny úspech kampane na crowdfundingovej platforme. Dokonca sa podarilo dosiahnuť nový StartLabový rekord.

Prvých 10 000 eur vyzbierali už za hodinu. Za tri hodiny sa vyzbieralo viac ako 14 000 eur od takmer 500 darcov. Do dnešného dňa ľudia projekt podporili sumou presahujúcou 24 000 eur, ktoré poslalo dokopy 736 podporovateľov.

image

zdroj: madebythe:

Peniaze vyzbierané nad rámec kampane poputujú na opravu existujúcich útulní. „Potom sa pustíme do výstavby nových. Každá pomoc si zaslúži uznanie. Na znak vďaky sme pripravili niekoľko odmien a darovali sme ich do kampane. Celý výťažok z nej venujeme na útulne,“ dodávajú.

Ako to bude vyzerať?

Autori projektu na svojom webe vypísali zadanie pre architektov, z ktorého vzídu návrhy nových turistických útulní. Prihlásiť sa budú môcť všetky ateliéry, ktoré splnia pravidlá. Účasť je honorovaná.

Následne sa z prihlásených ateliérov vyberú za pomoci odborníkov tri víťazné ateliéry. Každý z vybraných bude mať za úlohu vypracovať ideový zámer a projektovú dokumentáciu turistickej útulne. Po vypracovaní ideového zámeru absolvujú architekti konzultáciu s panelom odborníkov.

Najneskôr do 21. júla 2021 odovzdajú uchádzači rozpracovaný ideový zámer do projektovej dokumentácie, ktorá bude zohľadňovať všetky pripomienky odborníkov. Finálne návrhy nových turistických útulní odprezentujeme na webe turistickeutulne.sk.

Za projektom stojí celý tím madebythe:, Ivan Zaťko, Juraj Zamborský a Matej Binka. Z Hikemates je to zase Jakub Ptačin či Patrik Pajta.