💡

Ako si udržať kreativitu: Návod pre zaneprázdnených manažérov

image

Byť manažérom je ťažké. Najmä, keď si predtým riešil kreatívne zadania

Neviem, či si regulérny zamestnanec, startupista alebo pracuješ na seba. Jedno je však isté — ak si šikovný, v určitom bode svojej kariéry sa z teba stane manažér. Začneš viac riešiť operations a na kreativitu ti zostane stále menej času.

A keďže kreativitu, podobne ako svaly, treba precvičovať, časom máš nápadov menej a menej. A keď príde kreatívne zadanie, ty sedíš nad prázdnym papierom a pozeráš sa do blba. To, čo ťa predtým bavilo, sa teraz zmenilo na bremeno.

Som na tom presne ako ty

Zo začiatku kariéry som chrlil jeden nápad za druhým. Taký projekt. Taká reklama. Taký scenár na video. Niekedy toho bolo možno až priveľa.

Potom prišlo rozbehnutie Žurnálu, prijímanie a manažovanie ľudí, plánovanie cash flow, dohadovanie B2B partnerstiev, príprava zmlúv…

A do toho práca v MTS, ktorá je vlastne o meetingoch, sprintoch a emailoch. Mám na starosti štyri nezávislé tímy a minimálne troch kontraktorov. Takže v pondelok večer mám za sebou sedem plánovacích telefonátov a ide mi hlava vybuchnúť.

Ak mi vtedy zavoláš a chceš, aby som niečo vymyslel, nečuduj sa, že nemám mentálnu energiu…

Ako z toho von?

V prvom rade — dobre si premysli, či sa na manažérsku funkciu hodíš. Či si pripravený na to, že sa zmení náplň tvojej práce. Či si zmierený s tým, že veci budeš delegovať aj za cenu toho, že viac času tráviš komunikovaním požiadaviek ako samotným tvorením.

A ak máš pocit, že to nie je pre teba, nájdi si radšej iného kandidáta. Byť manažérom naozaj nie je pre každého.

Ak si už za týmto bodom (a návrat by bol komplikovaný), nájdi si spôsob ako svoju kreativitu rozvíjať aj vo svojej práci. A ak si podobne zaťažený ako ja a tvrdíš, že to nejde, zmeň si nastavenie mysle.

Ide. A nie je to žiadna atómová veda. Jednoducho sa zaviaž k tomu, že prvú hodinu svojho dňa obetuješ na niečo kreatívne. Nemám na mysli veci, ktoré súvisia s tvojou prácou. K tým sa dostaneš neskôr.

Skôr si predstavujem písanie článkov na blog. Kreslenie. Tvorbu 3D modelov. Alebo len blok času, kedy nemáš na starosti nič, len tvoj zošit a ceruzku.

Ale čo doň budeš písať?

Mám dva nápady:

Dream journal je presne to, čo si myslíš. Teda zápis tvojich snov. Koľko z nich si pamätáš? A rozmýšľaš nad nimi niekedy? Napríklad kultový Inception od Christophera Nolana alebo Yesterday od Beatles vznikli práve vďaka tomu, že sa ich tvorcom najprv prisnili.

Morning pages je jednoduché cvičenie, s ktorým prišla Julia Cameron. Spočíva v tom, že hneď po zobudení napíšeš rukou tri strany čohokoľvek, čo ťa napadne: ako sa cítiš, čo máš na pláne, čoho sa bojíš, aké bude počasie… Naozaj čohokoľvek. Stačí, keď dodržíš tri strany. A na druhý deň pridáš ďalšie.

Aké mám zatiaľ výsledky?

#Kreativnahodinka ma sprevádza už mesiac. Bez ohľadu na to, či je pracovný deň, víkend alebo sviatok, o 6:00 vstanem a začnem tvoriť. To, na čo mám práve chuť. Nie to, čo mi prikazujú maily alebo tudúčka.

image

Dal som si vďaka nej do poriadku web na crowdfunding. A tiež som si vytvoril nový na portfólio. Prešiel som si všetky svoje staré články a pár z nich som opätovne zverejnil. Konečne som si nahodil LinkedIn. A prišiel som na desiatky pracovných nápadov, bez toho, aby som nad nimi aktívne rozmýšľal.

Kreatívna hodinka jednoducho funguje. Keď začínam pracovať so žabou dňa, už mám predsa odškrtnuté najdôležitejšie tudúčko:

☑ ️Create something new every day.

Ak sa chceš pridať k mojej rannej výzve, nie je nič jednoduchšie. Stačí, keď ráno odložíš všetko ostatné a pustíš sa do toho.

💡
Ak budeš ako ja, veľa vecí ti skončí v šuflíku. A na tých pár, ktoré uvidia svetlo sveta, použi hashtag #kreativnahodinka.