Ako môžem inak ešte dom presvetliť?
🌄

Ako môžem inak ešte dom presvetliť?

Už som písal o oknách. Ich hlavná funkcia je osvetľovať interiér. Okná sa ale nedajú dať všade. Často hlavne prízemné domy, majú problém s presvetlením chodieb.Problém je práve vtedy, ak nie je možné odnikadiaľ na chodbu dostať priame svetlo z okna. Najbežnejšie riešenie je potom, že sa v dome použijú interiérové dvere s sklom a svetlo sa do chodby dostane z izieb.

Nemám rád toto riešenie a ani Vám ho nedoporučujem. Izby sú vo večerných hodinách ovplyvňované svetlom s chodby. Osobne mi vadí, keď v izbe spím a na chodbe sa zrazu zapne svetlo. Vie ma to zobudiť.Ak by som mal svetlo v chodbe riešiť dverami so sklom, spravil by som to potom radšej inak. Dvere so sklom by som dal trebárs do kúpeľne a šatníka ak majú okná – samozrejme dvere s mliečnym nepriehľadným sklom. Na izby by som dal plné dvere.

Svetlovody

Za úplne najkomfortnejšie riešenie považujem svetlovody. Možno ste už o nich niečo počuli, je to relatívna novinka na slovenskom trhu, ale niekoľko rokov ich už používam. Vo firme ich máme nainštalované 2 na chodbe. Často sa mi stáva, že chcem vypnúť svetlo vypínačom. Až potom si uvedomím, že svetlo je prirodzené.

Ako vlastne funguje svetlovod?

Zjednodušene ide o rúru v streche, ktorá je vysokoodrazivá, takže vedie svetlo do domu (slnečné ale aj zo zamračenej oblohy). Na streche je špeciálna sklenená kupola, ktorá toto svetlo do rúry dostáva. V interiéri potom je v podhľade rúra uzavretá najčastejšie kruhovým, prípadne štvorcovým difúzorom, ktorý svetlo v interiéri rozptýli. Vyzerá to preto ako bežné svetlo väčšieho priemeru. Do svetlovou je možné rovno vsadiť aj žiarovku, takže nie je nutné robiť ďalšie svetlá kvôli noci. V prípade požiadavky existujú aj riešenia s možnosťou zatemnenia svetlovodu.

Hlavná výhoda z hľadiska zdravého bývania je, že svetlo počas dňa zo svetlovodu má kompletné prirodzené slnečné spektrum. To sa často nedá povedať o umelých svetelných zdrojoch. V prípade priestorov z krátkodobým pobytom, ako je chodba a kúpeľňa to až tak nevadí. Ale napríklad tmavšia kuchyňa je príjemnejšia na užívanie s prirodzeným svetlom. Určite lepšie, ako mať počas celého dňa zapnutú neónku nad hlavou, alebo nad pracovnou doskou. A samozrejme to aj šetrí elektriku počas dňa.

Zaujímavé je aj použitie v šatníkoch. Ak chcete mať šatník presvetlený denným svetlom, okno môže zbytočne ubrať na stene priestor, kde by sa inak dala postaviť ďalšia skriňa. Svetlovod je v tomto prípade ideálny.

image
image
image

Ak máte záujem o viac informácií ku svetlovodom, odporúčam si prezrieť napríklad tieto stránky výrobcov svetlovodov (z nich sú prevzaté aj obrázky):www.sunway.skwww.lightway.cz

www.solatube.sk tuto značku považujeme vo firme u nás za špičku a projektujeme výlučne ich svetlovody, pretože doteraz sme mali s nimi len pozitívnu skúsenosť. Rovnako ich mám vo svojom dome

Nízke okná nad kuchynskou linkou

Kuchyňa je často špecifická tým, že sa snažíme maximum stien využiť na horné skrinky. Preto z obľubou navrhujem a odporúčam ďalšie riešenie, kde okno vysoké 50-60cm je tesne nad pracovnou doskou. Tým sa priamo na pracovnú dosku pod skrinkami dostáva prirodzené svetlo. Nad týmto oknom potom môžu byť horné skrinky.

Nemám aktuálne fotku poruke, takže aspoň pre predstavu schéma:

image