Ako na ďalšie priestory v dome?Obývačka, kuchyňa, jedáleň
🔪

Ako na ďalšie priestory v dome?Obývačka, kuchyňa, jedáleň

Je moderné mať otvorenú obývačku s kuchyňou a jedálňou. Vyzerá to výborne na fotkách v časopisoch a otvorené priestory sú samozrejme príjemné. Toto lákavé riešenie má svoje úskalia. Môže Vám napríklad vadiť hluk a pachy z kuchyne.

Ak s podobným riešením nemáte osobnú skúsenosť, pouvažujte preto nad tým, akým spôsobom využívate kuchyňu a obývačku teraz. Ja preferujem riešenia, kde kuchyňa je síce súčasťou otvorenejšieho priestoru, ale zároveň je aj „trochu bokom“.

image
image

Ukážka z interiéru, kde som v dome použil práve tento prístup. Obývačka je síce spojená s kuchyňou, ale je “za rohom”. Viac fotiek tohoto domu a jeho interiéru si môžete pozrieť tu: Rodinný dom, Trenčianska Turná

Ďalším lákadlom v interiéri otvorených priestorov sú barové pulty. Viacerí moji známi si ho vysnívali, spravili a nakoniec ho reálne nepoužívajú… Ak ste barový pult doteraz nemali, dovolím si tvrdiť, že ho pravdepodobne nebudete využívať ani vy.

Pri väčších otvorených priestoroch (cca. cez 50m2)odporúčam hlavne pri projektoch na mieru navrhovať vyššiu výšku ako je štandardných 2,6m. Už 20-30cm naviac pomôže lepšiemu pocitu z priestoru. Plošne veľké priestory môžu pri bežných výškach navodzovať pocit stiesnenosti.

Ukážka rezu z jedného projektu, kde je zvihnutie ešte vyššie:

image

WC

Máte v dome viac chlapov? Pouvažujte o osadení pisoára. Je to síce neštandardné riešenie, ale zaujímavé hlavne kvôli nižšej spotrebe vody a povedzme si pravdu aj väčšej pravdepodobnosti „trafenia sa pri malej potrebe“ – a s tým súvisí aj hygiena a čistenie WC.

Práčka

Práčka sa v rodinných domoch umiestňuje v rôznych priestoroch: priamo v kúpeľni, v technickej miestnosti pri kotli, v špeciálnej práčovni so sušiarňou, prípadne priamo v kuchyni (čo je skôr výsada stiesnených priestorov v bytoch).Pri predstave rodinného domu zvyčajne každého napadne, že sa zrealizuje špeciálna práčovňa.

Odporúčam priestor na práčku umiestňovať tak, aby bol čo najbližšie ku kúpeľni. Je ideálne hodiť špinavé prádlo večer priamo do koša. Ak to nie je možné, vyčlente si v kúpeľni aspoň priestor pre kôš na prádlo.V pár projektoch som riešil celkom zaujímavé spôsoby ako dostať prádlo do samostatnej práčovne.

Pri poschodových domoch je známy zhoz prádla. Práčovňa musí byť v tom prípade pod kúpeľňou.

Ukážka, ako je možné zhoz prádla interovať do kúpeľne:

image

Pri prízemných domoch samozrejme zhoz robiť nie je odkiaľ. Preto to zvyčajne odporúčam riešiť tak, že práčovňa je vedľa kúpeľne a realizuje sa malý otvor s dvierkami v stene priamo nad košom na prádlo. Nábytková skrinka na kôš je samozrejme spravená tak, aby nebola možnosť pohľadu z práčovne do kúpeľne.

Na tejto ukážke je to zrealizované ešte jednoduchšie – iba otvor v stene bez dvierok:

image

Tieto vylepšenia si v prípade rôznych katalógových projektov domov musíte dohodnúť vopred, pretože takéto niečo tam na 99 percent nie je naprojektované alebo ustriehnuť realizáciu priamo na stavbe.

Kde dať práčku v poschodovom dome?

Funkcie izieb v dome sa môžu v čase meniť. Spálňa môže byť preto zo začiatku na poschodí a neskôr napríklad na dôchodku na prízemí. Z tohoto dôvodu odporúčam mať možnosť umiestniť práčku aj na prízemí a aj na poschodí. Stačí zrealizovať prípravu na vodu a kanalizáciu.Hlavne sa zamyslite ako „postupuje“ prádlo vo Vašej rodine….od uloženia do koša, pretriedenia do práčky, vysušenia, prípadného žehlenia až po odloženie do skríň.

Balkóny a terasy na poschodí

Ak ste už bývali v rodinnom dome a balkón ste využívali aj inak ako na sušenie prádla, tak túto časť môžete preskočiť.

Moja skúsenosť je, že sa balkóny v rodinnom dome využívajú na 90 percent práve na sušenie prádla, hlavne ak je práčka na poschodí. Ak je práčka na prízemí, prádlo sa môže sušiť na záhrade.

Pre ostatné činnosti, ako opaľovanie sa, máte záhradu. Len na účel sušenia prádla balkón budovať neodporúčam z viacerých dôvodov. Balkón je zvyčajne technická komplikácia a tepelný most. Považujem za lepšie riešenie vyriešiť stály priestor na sušenie prádla, hneď pri práčke. Prečo? Pretože aj tak ho potrebujeme v zimných mesiacoch a počas daždivých dní…. Prípadne použiť sušičku prádla. Pri nej treba zvážiť jej spotrebu…

Dobre preto zvážte, či investícia do balkónu má pre Vás opodstatnenie. V stavebníctve už roky existujú časti stavieb, na ktoré neexistujú lacné kvalitné technické riešenia. Balkón by podľa mňa kandidoval na vedúce priečky…