Centrálny vysávač v pasívnom dome?
🧹

Centrálny vysávač v pasívnom dome?

V nízkoenergetických a pasívnych domoch je dôležitá vzduchotesnosť. Každé narušenie obvodového plášťa ju znižuje, preto je snahou tieto prerušenia minimalizovať. Niektoré zariadenia v dome sa ale bez vývodu von nezaobídu. Jedným z nich je aj centrálny vysávač.

Výhoda centrálneho vysávača v dome je jasná. Všetok prach z domu ide priamo von. Z vlastnej skúsenosti viem, že môžete mať vo vysávači najmodernejší HEPA filter, časť bordelu sa vždy vráti do interiéru. Najviac bolo náš starý vysávač cítiť, keď deti boli sopľavé a používali sme odsávačku na vysávač. Čo síce deťom podstatne pomohlo, ale vysávaču veľmi nie. Dostala sa do hadice vždy nejaká vlhkosť a dokonca som pri dvoch malých deťoch nedokázal jeden vysávač už ani poriadne vyčistiť. Stále smrdel. Tak som kúpil nový, ale po roku je aj tento zhruba v rovnakom stave ako ten predošlý. Samozrejme je aj možnosť nepoužívať odsávačku, len to si manželka nevedela pri mladšej dcére ešte predstaviť.

Druhá podstatná výhoda centrálneho vysávača je, že samotné zariadenie je v technickej miestnosti alebo garáži, takže vysávanie v dome je tiché. Počujete len sanie vzduchu do hadice. Ten spomínaný druhý vysávač, ktorý som kúpil posledne, som vyberal aj podľa parametrov hlučnosti. Hrdil sa označením, najtichší na trhu a bol vážne tichý. Akurát iba do prvého poriadneho vyčistenia. Keď som z neho povyberal všetky filtre a odhlučnenia, opral a opätovne poskladal, už nie je taký tichý. No čo už, čistota je dôležitejšia ako hlučnosť.

Ja osobne nemám zatiaľ osobnú skúsenosť s užívaním centrálneho vysávača, ale zisťoval som spokojnosť u pár známych. Na pár drobností nedajú naň dopustiť a kúpili by si ho znova.

Ale často visia vo vzduchu nezodpovedané otázky:

Je centrálny vysávač v pasívnom dome problém?

Nepokazí príliš vzduchotesnosť?

Nezasahuje do režimu riadeného vetrania s rekuperáciou?

Overil som to priamo v realizačných firmách, ktoré stavajú pasívne domy a sú v nich nainštalované centrálne vysávače:

  • Čo sa týka vzduchotesnosti jediné, čo je treba spraviť, je utesniť po obvode výfuk z vysávača cez fasádu rovnako, ako akýkoľvek iný prestup z domu von.
  • Nezaznamenali sa žiadne tlakové straty alebo iné zásahy do režimu a fungovania riadeného vetrania s rekuperáciou tepla.
  • Rovnako boli realizované blowerdoor testy – testy vzduchotesnosti a centrálny vysávač nespôsoboval problémy.

Ak nevysávate dennodenne niekoľko hodín, tak centrálny vysávač nie je v nízkoenergetickom a pasívnom dome žiadny problém

Jeden tip na záver.Zvažujete, či si do domu centrálny vysávač dať, alebo nie kvôli vyššej cene? Najväčšiu položku tvorí samotný vysávač. Zvážte realizáciu samotných rozvodov. Vo fáze hrubej stavby je to jednoduché. Ak sa o 5-10 rokov rozhodnete pre centrálny vysávač, len si ho dokúpite. Ale určite sa vám potom už nebude chcieť sekať nový dom a systém dorábať. Rovnako pri prípadnom predaji domu bude mať tento kvôli takejto maličkosti vyššiu pridanú hodnotu.