Drevovláknité dosky
🌲

Drevovláknité dosky

Drevovláknité dosky boli v minulosti známe pod názvom „hobra“. V súčasnosti sa vyrába väčší sortiment na rôzne využitie. Na výrobu sa používa výlučne drevo. V mokrom výrobnom procese sa do dosiek nepridávajú na spájanie drevných vlákien žiadne syntetické lepidlá. Pre lepenie sa používa škrobové lepidlo. Ide o ekologické lepidlo na báze prírodných zložiek, ktoré je zdravotne nezávadné. Menej hrubé dosky sú spájané priamo lignínom, ktorý samotné drevné vlákna obsahujú. Vrstvením takýchto dosiek pomocou škrobového lepidla vznikajú hrubšie dosky.Existuje aj suchý výrobný proces, kde sa ale drevná hmota spája polyuretánovými živicami alebo plastovými vláknami. Sú menej ekologické a takéto dosky veľmi nedoporučujem.

Izolačné drevovláknité dosky majú porovnateľné tepelnoizolačné vlastnosti so štandardnými izoláciami. Keďže sú vyrábané z drevných vlákien, majú vysokú tepelnoakumulačnú schopnosť a zároveň vysokú objemovú hmotnosť. Vďaka tomu drevovláknité dosky účinne chránia dom pred nadmerným prehrievaním vnútorných priestorov v lete. Drevovláknité dosky veľmi rýchlo pohlcujú vlhkosť z okolitého vzduchu a v prípade potreby ju opäť odovzdávajú vzduchu rovnako ako drevo. Tým prispievajú k vyrovnanej vlhkostnej klíme – regulujú vlhkosť vzduchu vnútorného prostredia domu. Pórovitá štruktúra drevovláknitých dosiek prispieva k ich schopnosti pohlcovať široké spektrum zvukov takže sú dobrým akustickým izolantom.

Použitie je rôznorodé podľa účelu. Sú drevovláknité dosky pre kontaktné zateplenie s omietkou, ako alternatíva ku polystyrénu. Rovnako do mokrých podlách s betónovým poterom alebo suchých podláh v montovaných domoch, kde tiež môžu byť náhradou polystyrénu. Drevovláknité dosky sú ideálne pre zateplenie podkrovia alebo stien drevostavieb práve vďaka dlhému fázovému posunu. Tu nahrádzajú najčastejšie používanú minerálnu vlnu.

Použitie dosiek sa využíva hlavne v drevostavbách, ale využitie je samozrejme široké aj pri murovaných domoch.

Oproti iným prírodným tepelným izoláciám sú drevoláknité dosky drahšie, čo je ich hlavná nevýhoda. Za túto cenu ale dostanete podľa mňa pravdepodobne jednu z najkvalitnejších prírodných tepelných izolácií z tých, ktoré poznám. Vždy preto treba dobre zvážiť prínosnosť týchto kvalít pre vaše bývanie. Zvyčajne práve kvôli vyššej cene sa drevovláknité dosky často kombinujú s inými materiálmi. Napríklad s fúkanou celulózou.

Ukážka nižšie je práve zo skladby v kombinácii s fúkanou celulózou. (Skladba je z konceptu “môj zelený dom”, pre ktorý som pripravil minikatalóg drevodomov):

image

Výhody:

  • najdlhší fázový posun z mne známych tepelných izolácií 7 až 14 hodín
  • využitie zbytkového dreva, čo optimalizuje využitie lesa
  • vďaka vyššej hustote (ρ = 150 – 260 kg/m 3) efektívne znižujú nežiaduci hluk
  • vysoká paropriepustnosť – vhodné do difúzne otvorených skladieb drevodomov

Nevýhody:

  • vysoká cena
  • vysoký obsah prachových častíc pri spracovávaní
  • vyššia energetická náročnosť a spotreba vody pri mokrom procese výroby

Ukážky použitia v stenách drevostavieb:

image
image

Donedávna bol najznámejším výrobcom drevovláknitých dosiek na slovensku Hofatex z Banskej Bystrice. Firma ale zanikla a drevovláknité dosky sa k nám už len dovážajú. Odporúčam preto kontaktovať firmu TEPORE (http://tepore.sk/), ktorá dodáva drevovláknité materiály Steico.