EcoCocon
🌼

EcoCocon

Tento systém je určený pre výstavbu na kľúč s maximálnym použitím prírodných materiálov. Systém pridaný ako nový projekčný štandard od roku 2018.

Ak ale chcete v dome využiť slamy podstatne viac porovnateľným spôsobom ako pri použití slamených balíkov pri svojpomocnej výstavbe, je na trhu už aj komplexnejší certifikovaný systém so slamou. Vyrába sa zatiaľ iba v Litve, ale na Slovensku už stojí viacero domov. Systém na Slovensko “dotiahol” Bjørn Kierulf z architektonického ateliéru Createrra.

Createrra pár rokov stavia s týmto systémom domy podľa svojich návrhov. V našom ateliéri túto iniciatívu už dlhšie sledujeme. Systém Ecococon sa mi aj osobne naozaj pozdáva. Takže som uvítal snahu Bjørna Kierulfa o rozšírenie tohoto systému aj medzi ostatných projektantov, architektov a realizačné firmy na Slovensku a pripravujeme postupne zaradenie projekčného štandardu EcoCocon medzi naše štandardizované projekčné systémy.

Ak sa bude z tohoto systému stavať viac domov na Slovensku, bude spustená výroba aj priamo u nás z lokálnych zdrojov a nebude to treba voziť z Litvy. Čo samozrejme ešte zlepší ekologickú bilanciu celej stavby a zhodnotíme aj inak slamu z našich polí

Na obrázkoch nižšie je ukážka, ako prefabrikované panely EcoCocon vyzerajú:

image
image

Ak vás výstavba domu zo slamy zaujala a chytila za srdce, pozvažujte hlavne, ktorou cestou sa vybrať. Či ísť cestou svojpomocnej výstavby alebo stavbou na kľúč certifikovaným systémom a skúsenou realizačnou firmou. V prípade svojpomoci odporúčam naštudovať literatúru alebo sa spojiť s architektami, čo sa slame venujú.