Exteriérové žalúzie na našom dome – skúsenosti z používania
🏞️

Exteriérové žalúzie na našom dome – skúsenosti z používania

V našich projektoch s obľubou využívame exteriérové žalúzie, pretože efektívne chránia domy pred prehrievaním v lete a zabezpečujú aj súkromie večer, keď sa v dome svieti. Samozrejme ak sú okná tienené inak, nie je vždy potrebné vonkajšie žalúzie použiť. Na našom dome nie sú okná tienené žiadnym prípadným presahom strechy alebo inou formou. Preto voľba bola jasná aj u nás a na dome používame exteriérové žalúzie. V tomto článku popíšem, aké sme zvolili, prečo a čo by som po pár sezónach používania urobil inak.

Aké exteriérové žalúzie som si vybral a prečo

Žalúzie na náš dom dodávala priamo firma, ktorá nám aj montovala okná. (Pozn.: Firma montuje žalúzie iba pre svoje okná ako doplnkovú službu). Mne toto vyhovovalo, lebo sme naraz spolu doriešili osadenie detailov okien a zároveň aj exteriérových žalúzií, čím som sa vyhol aj problematickej koordinácii dvoch nezávislých dodávateľov. Takže som si vyberal z toho, čo firma ponúka. K dispozícii je niekoľko profilov exteriérových žalúzií. Hlavné rozhodovanie bolo medzi profilom C-80 (lamely v profile písmena C) a Z-90 (lamely v profile písmena Z). Základné rozdiely sú tieto:

1/ C-80 je o 10mm užšia, čo ale nehralo extra rolu. Okrem toho existujú aj užšie lamely, ak by bol problém s priestorom na kastlík.

2/ Z-90 je pevnejšia lamela, ale u mňa nehralo rolu, lebo nemáme široké okná, kde sa tá tuhosť reálne voči C-80 využije.

3/ Z-90 dokáže interiér zatemniť podstatne lepšie, takže v noci cez ňu do interiéru preniká oveľa menej svetla ako cez C-80. Toto je zaujímavé pre ľudí, čo majú radi riadnu tmu. Mne toto nejako nevadilo, takže nebolo rozhodujúce kritérium, lebo máme aj tak ešte závesy.

4/ C-80 sa dá oproti Z-90 preklopiť opačne. Z-90 sa dá dať iba do vodorovnej polohy alebo zavrieť. C-80 teda môže byť stiahnutá dole a dá sa naklopiť tak, aby do interiéru išlo slnko. Toto sa pri Z-90 nedá spraviť.

Nejaké ďalšie drobné rozdiely ma nezaujímali, lebo boli nepodstatné. Ale mňa zaujal práve ten štvrtý bod. Výhody v tom možnom preklopení C-80 naopak som videl v tom, že nemusím, keď chcem viac svetla, stále žalúziu úplne zdvihnúť hore. Stačí ju preklopiť. A tým sa zachová aj viac súkromia napríklad od ulice na poschodí.

Postupne nižšie v článku rozoberiem, či by som tento výber spravil znova rovnako, alebo nie. Plus popíšem ďalšie skúsenosti s používaním žalúzií.

Preklápame exteriérové žalúzie reálne naopak?

Ako často reálne používame to preklopenie C-80 žalúzie naopak? Teda aby sme dostali priamo do interiéru priame slnko a nemuseli žalúziu pri tom komplet zdvihnúť? Keď sa na to pozriem s chladnou hlavou, tak to naozaj často nie je.

Nie je to jednoducho tak často, ako som predpokladal, že to budeme robievať.

Z tohoto pohľadu je preto u nás voľba C-80 viac menej zbytočná. Najčastejšie túto možnosť používam na jednom okne v pracovni na poschodí, kde si takto regulujem intenzitu svetla pri práci na počítači. Ale v iných izbách a priestoroch to viac menej používame tak, akoby to bola Z-90 žalúzia.

Zachovanie súkromia na poschodí od ulice

Druhý dôvod, prečo ma zaujala možnosť preklopiť C-80 naopak bola už spomenutá pracovňa na poschodí, ktorá je do ulice. Preklopením naopak dosiahneme dokonalé zablokovanie pohľadu do interiéru zdola z ulice smerom hore pomedzi lamely žalúzií. Lebo C lamely sa nedajú uzavrieť úplne. Reálne toto používame a na noc sa táto žalúzia preklápa do opačnej polohy. Lepšie to ukazujú nasledovné dva obrázky.

Ak je žalúzia C-80 sklopená proti slnku, tak z ulice do interiéru vidno. Toto nie je problém cez deň, lebo vtedy je vonku viac svetla ako dnu a reálne dovnútra nie je vidno. Problém nastane, ak je tma a dnu sa zapne svetlo. Vtedy už nie je samozrejme nutné tieniť slnko, a tak žalúziu preklopíme naopak. To je naznačené na ďalšom obrázku.

image

Tu je “nočná poloha”, ktorá funguje pre zabezpečenie súkromia naozaj výborne (ani Z-90 sa neuzavrú úplne kompletne, hoci výrazne lepšie ako C-80), ale má to dve nevýhody. Prvú ukazuje práve obrázok nižšie. Nemáme presah strechy, takže ak chceme mať okno trebárs v lete alebo prechodných obdobiach otvorené na ventilačku a začne v noci pršať, takto preklopená žalúzia nechráni okno pred dažďom. A sklo je viac oprskané ako na oknách, kde je to naklopené “štandardne”. A samozrejme môže napršať aj dnu, takže počas dažďa žalúziu buď otočíme do “normálnej” polohy, alebo zavrieme okno.

image

V letných mesiacoch nastáva ešte jedna vec. Ak v lete alebo cez víkendy vstávame neskôr a žalúziu neotočíme do “dennej polohy”, tak cez takto natočenú žalúziu presvitá ranné slnko a zohrieva sa z rána táto izba. Nie je to nič zásadné, ale určite je to nejaký, hoci menší príspevok ku prehrievaniu domu. Ak by bolo takýchto okien viac, už by to mohol byť zbytočný tepelný nárast teploty v lete v dome.

Stačí zatemnenie v noci pre kľudný spánok?

C-80 sa nevie zavrieť úplne. Takže časť svetla do interiéru vniká. Napríklad pri splne, alebo uličné osvetlenie, prípade máme skoré letné východy slnka … Mne toto extra nevadí. Ale naša staršia dcéra má najradšej úplnú tmu. Naopak mladšia zase chce nejaké svetlo trochu v noci. Ako som spomenul, máme aj závesy, ktoré to čiastočne riešia (nie sú tiež úplne zatemňovacie).

Táto požiadavka je preto vysoko individuálna a neviete vopred odhadnúť, ak ešte nemáte deti, ako to budú oni vnímať a požadovať. Z tohto pohľadu je lepšia voľba Z-90, lebo je možnosť ju zavrieť skoro úplne alebo si ju nechať pootvorenú. Presvitanie svetla je pri Z-90 iba zboku popri vodiacej lište, lebo tam medzera malá musí byť. Vidno tadiaľ ale nie je.

Farba exteriérových žalúzií je dôležitá

Zvyčajná požiadavka ľudí je zladiť všetky farby dokopy na rovnaký odtieň. Logika je, že ak mám tmavé rámy okien, tak dám v tej farbe aj exteriérové žalúzie. V tomto som si nechal poradiť od dodávateľa a žalúzie spraviť maximálne svetlé. Takže máme “strieborné” žalúzie, hoci krycie plechy a rámy okien máme podstatne tmavšej farby.

A naozaj to bolo výborné rozhodnutie. Aj keď sú exteriérové žalúzie v letnom období proti slnku zatiahnuté, tá svetlá farba odráža od žalúzií do interiéru naozaj dostatok svetla. Veď posúďte sami podľa fotiek nižšie. Fotky som nijako extrémne nezosvetľoval a snažil som sa to nafotiť tak, aby to čo najpresnejšie reprezentovalo svetelnosť v izbách.

Počas fotenia na žalúzie priamo svietilo slnko:

image
image

Tým, že sú žalúzie svetlé, zároveň v okne nemáte “tmu” ako pri tmavých žalúziách.Toto je aj dôvod, prečo neodporúčame používanie exteriérových roliet. Tie síce perfektne ochránia proti teplu, ale cez deň je v izbách potom tma. Pozor na čiastočné spúšťanie rolety (aj žalúzie nie čiastočne), aby časť svetla do izby vošla – hrozí riziko tepelného šoku skla a jeho prasknutie – hlavne pri veľkých preskleniach. Sklo v tieni je chladnejšie ako sklo na priamom slnku, čím vzniká v skle pnutie a môže prasknúť.

Obavy z vetra a hrkotania žalúzií

Často sa stretávam s obavami ľudí, že exteriérové žalúzie vo vetre hrkocú a preto ich nechcú. Toto môže byť ovplyvnené v minulosti používaním žalúzií na vodiacich lankách. Aktuálne sa používajú hlavne vo vodiacich lištách. Tie lankové systémy búchali aj priamo do okna. Tieto vo vodiacich lištách maximálne hrkocú v tej lište, ale určite nebuchnú do rámu okna alebo skla.

Moja reálna skúsenosť po 3 rokoch bývania je, že asi tak 3-4x ročne bol v našej lokalite tak silný vietor, že to hrkotanie v noci bolo otravné a nedalo sa pri tom spať, takže som šiel žalúzie zdvihnúť. Zatiaľ sme nemali tak silný vietor, že by sa žalúzie automaticky samé zdvihli na základe bezpečnostnej meteostaničky, aby sa nepokazili.

Ak máte silno veternú lokalite celoročne, tak je naozaj na zváženie, či sú žalúzie vhodná forma tienenia, lebo to naozaj môže hrkotať a rušiť. Na druhej strane je ale otázka, či v takej silno veternej lokalite vôbec stavať dom… Ja by som to určite nechcel

Tip na tienenie do veternej lokality: screenové rolety. Večer ale cez ne dnu vidno…

Priznané plechy exteriérových žalúzií

Na dome máme priznané plechy exteriérových žalúzií. Je niekoľko dôvodov, prečo som to zvolil takto a nie pod omietku:

1/ Páči sa mi to

2/ Menšie tepelné mosty. Dá sa dostať na preklad viac tepelnej izolácie, lebo kastlík nenaberá vpredu zbytočnú hrúbku. Orientačne je to 2-3cm tepelnej izolácie viac takto pri použití plechu.

3/ Jednoduchšie na koordináciu. Spravili sme omietnutý priestor a exteriérové žalúzie sa potom môžu komplet domontovať hocikedy neskôr a netreba počas stavby okrem elektriky robiť žiadnu priebežnú montáž zo strany dodávateľa žalúzií.

Takto to vyzerá potom zblízka:

image
image

Ale pravdepodobne to má jednu nevýhodu oproti kastlíkom schovaným pod omietkou.Tie naše plechy sú tmavé. Tým pádom sa od slnka zohrejú a priestor za nimi je teplý. Každý rok som doteraz vyhadzoval odtiaľ osie hniezda. To teplo pravdepodobne osy láka.

Toto je len úvaha, že ak by to bolo pod omietkou, nie je tam až tak teplo a pravdepodobne by sa znížila “lukrativita miesta” pre osy. (V diskusii sa k tomuto nazbieralo pár komentárov už medzičasom.)

Zvuky v dome od motorov exteriérových žalúzií

Inak by som ešte teraz riešil detaily osadenia žalúzií. Problém je v tom, že dom máme z Ytongu, ktorý prenáša zvuky, ktoré sa v ňom objavia (napríklad počuť pustenie vody, ak je do Ytongu zasekaná vodovodná rúra.) To isté platí aj pre exteriérové žalúzie, ktoré sú nakotvené do prekladov muriva. A je jedno či prekladov z Ytongu, alebo z betónu. Zvuk z motora žalúzie sa prenesie do muriva a nesie sa po dome.

V dome máme 7 žalúzií a ak ich ráno dám všetky naraz zdvihnúť, tak s tým pokojne zobudíme decká. V podstate sme túto “funkciu” začali používať ako budíček do školy :). Zídeme do kuchyne, dať variť čaj, začať pripravovať raňajky a pritom dám vytiahnuť žalúzie hore a decká sa zobudia.

Takže treba vedieť o tom, že motory žalúzií jednoducho vytvárajú zvuky a ak ste na zvuky citlivý, detail osadenia žalúzií ideálne tomu prispôsobiť. A inak sa to bude správať v betónovom dome, inak z pórobetónu, inak v tehlovom a inak v drevostavbe. A aj tam vždy budú ešte rozdiely v použitých podlahách, zateplení, hrúbkach a podobne.

Exteriérové žalúzie – stručné zhrnutie

1/ Veľmi pravdepodobne by som volil s ohľadom na všetko vyššie popísané teraz žalúzie Z-90 (alebo verzie S … ) namiesto C-80. Moje predstavy užívania sa jednoducho rozišli s realitou…Prípadne podľa toho, kde je žalúzia osadená, tak by pripadala do úvahy aj ich kombinácia. Samozrejme nie na rovnakej fasáde.(Poznámka – v Makrowine ma na toto všetko počas výberu upozorňovali a dali mi na výber… )

2/ Výborná bola rada a voľba použiť svetlé žalúzie.

3/ Hrkotania exteriérových žalúzií sa netreba obávať. Iba vo vysoko veterných lokalitách.

4/ Priznané plechy = pravdepodobne zvýšená šanca budovanie osích hniezd.

5/ Úloha pre nás je pre budúce projekty vymyslieť akusticky lepšie detaily pre osadzovanie žalúzií pre zvukovo vodivé konštrukcie.