Kompaktná jednotka
🥵

Kompaktná jednotka

Mne osobne sa principiálne pozdávajú systémy, kde sa použije skladná kompaktná jednotka, ktorá nezaberá v dome veľa miesta. Takýchto jednotiek na našom trhu je zatiaľ málo. Zatiaľ mám skúsenosť s kompaktnou jednotkou NILAN VP-18.

Ide o zariadenie, ktoré na ploche 60x60cm má v sebe skoro všetko, čo v dome potrebujete:

 • riadené vetranie s rekuperáciou tepla
 • bojler na teplú vodu
 • v prípade požiadavky letné dochladzovanie vzduchu
 • možnosť osadiť priamo do zariadenia elektrokotlík pre napojenie podlahovky alebo radiátorov
 • a podstatné je tepelné čerpadlo, ktoré lacno vyrába teplú vodu do spomenutého boljera

Ako to presne funguje?

Základný model NILAN VP-18 obsahuje zásobník na teplú vodu o objeme 180l. Vetracia jednotka nemá osadený bežný výmenník tepla, ktorý som popisoval v článku o vetraní, ale je tu takzvaná aktívna rekuperácia. Tú zabezpečuje malé integrované tepelné čerpadlo, ktoré z odpadného vydýchaného vzduchu odoberá teplo a týmto odobratým teplom zohrieva lacno teplú vodu v bojleri. Kedže ide o tepelné čerpadlo, vzduch vypúšťaný takto mimo domu, má oveľa nižšiu teplotu ako pri bežnej rekuperácii. Toto sa dá následne využiť v letnom období, kde sa vonkajší vzduch tiež sa pomoci tohto tepelného čerpadla môže schladzovať. (ide o doplnkový modul k základnej jednotke).Čiže za pomoci elektriky jednotka vyrieši vetranie, teplú vodu pre bežnú 4-5 člennú rodinu (pri vyššej spotrebe vody sa podľa potreby bude spúštať priamovýhrevná elektrická špirála v bojleri) a ak je to nutné aj dochladzovanie v lete.

image
image

Ak chcete mať lacnú prípravu teplej vody celoročne, treba vetrať celoročne, pretože ako som spomenul, teplo sa odoberá z odpadného vzduchu z interiéru. Ak sa vetranie vypne, nemá odkiaľ tepelné čerpalo teplo zobrať a spustí sa v bojleri elektrická špirála. Preto zariadenie odporúčam vtedy, ak neuvažujete o vetraní len v chladných dňoch (čo osobne ani neodporúčam robiť). Výhoda je tá, že odpadný vzduch z interiéru má celoročne skoro rovnakú teplotu. Aj výkon tepelného čerpadla je teda celoročne stabilný.Zariadenie preto nahrádza riešenie so solárnymi kolektormi na prípravu teplej vody, ktoré majú počas roka premenlivý výkon a v zime veľmi slabý.

Samotná kompaktná jednotka sa na prvý pohľad zdá drahá, ale ak si popočítate napríklad alternatívnu zostavu:

 • nezávislá vetracia jednotka
 • solárne kolektory + bojler na teplú vodu
 • samostatný elektrokotol, alebo iný kotol

tak, cena môže byť porovnateľná alebo vyššia a zaberá to určite viac miesta v dome. Ak by 1m2 domu stál 1000 EUR, odporúčam k nákladom pripočítať aj náklady na m2 naviac v dome, ktoré zariadeniami „zabijete“. A nezabúdajte, že táto kombinácia Vám nevie zabezpečiť letné dochladzovanie ako kompaktná jednotka.

Je to jednoducho na individuálnom zhodnotení parametrov domu.

Dôležité je ale vedieť, že tepelné čerpadlo Nilan VP-18 sa používa hlavne na prípravu teplej vody, nie aj na plnohodnotné vykurovanie.

Zariadenie nie je navrhované na kúrenie bežných a nízkoenergetických domov, ale dokáže prichádzajúci vzduch dokúriť, takže sa zníži potreba tepla pre ďalší systém. Pri pasívnych je to na prepočet, či dokúrenie vzduchom postačí. V našich klimatických podmienkach je to skôr riziko, spoľahnúť sa výlučne na Nilan VP18. Je preto na rozhodnutí, ako nízkoenergetický dom v kombinácii s touto kompaktnou jednotkou vykurovať. Môže to byť akokoľvek. Ak chcete vodné podlahové vykurovanie alebo vodné radiátory, najjednoduchšie je priamo do zariadenia kompaktnej jednotky doplniť malý elektrokotlík, ktorý pre nízkoenergetický dom výkonovo postačuje. Takže to takto nezaberá ďalšie miesto. Je to samozrejme kúrenie „natvrdo“ na elektriku s možnosťou v budúcnosti zmeniť zdroj pre kúrenie do podlahovky. Ja skôr preferujem riešenie bez elektrokotlov v kombinácii s elektrickou podlahovkou alebo infrapanelmi.

Existuje aj kombinovaná jednotka VP-18. Výsledok spolupráce českého zastúpenia firmy Nilan a jednej českej firmy s tepelnými čerpadlami. Spojili sily a dali dokopy jednotku aj s kúrením. Nemám s tým ale skúsenosti a neštudoval som podrobne, či sa v zariadení nakoniec tie tepelné čerpadlá zbytočne neduplikujú. Viac na stránke výrobcu https://www.nilan.cz hľadajte Nilan Anakonda.

A relatívna novinka je vylepšená verzia pre pasívne domy s integrovaným pasívnym rekuperátorom Nilan Compact .

Ale aj z komunikácie s dodávateľom a zo skúseností z našich projektov nám stále v pomere cena/výkon najlepšie vychádza použiť “najstarší model” Nilan VP-18. Aj preto ho máme zaradený v našich štandardných projekčných systémoch.

Už sme v projektoch teda použili základnú jednotku NILAN VP-18. Nevýhodou pre niekoho môže byť, že plnohodnotne nevykúri nízkoenergetický dom. Preto odporúčam zvážiť aj iné kompaktné jednotky s podobnými funkciami. Niektoré z nich aj kúria. Na našom trhu osobne poznám ešte tieto, ale sú drahšie a my ich v projekcii štandardne nepoužívame:

 • Drexel und Weiss
 • Stiebel Eltron LWZ
 • Nibe F470