Mikroklíma
💢

Mikroklíma

Za luxus považujem hlavne kvalitnú vnútornú mikroklímu počas celého roka. Akýkoľvek pôdorysne a vzhľadovo dokonalý dom, v ktorom Vám bude v zime zima a v lete sa tam uvaríte, Vás nakoniec bude znervózňovať.

Toto je možné ovplyvniť správnou kombináciou stavebných materiálov a technického vybavenia domu. Preto za dôležité kritériá pre dom považujem:

1/ celoročne primeraná teplota – teplo v zime bez nákladného vykurovania a príjemne v lete bez klimatizácie.

2/ čistý vzduch aj v lokalitách s vysokou prašnosťou a alergénmi.

Tieto dva body zabezpečujú v zdravom dome princípy riešení nízkoenergetického a pasívneho domu:

– Použitie nadštandardných tepelných izolácií

– Použitie kvalitných okien

– Tienenie okien proti letnému prehrievaniu

– Použitie riadeného vetrania s rekuperáciou tepla.

3/ primeraná relatívna vlhkosť vzduchu počas celého roka

Suchý vzduch sa často rieši v panelákoch a bytových domoch rôznymi zvlhčovačmi a práčkami vzduchu. Takéto riešenie v zdravom dome osobne pripúšťam len v krajnom prípade. So zvlhčovačmi mám zlé skúsenosti. Vyžadujú pravidelnú údržbu a v prípade jej nedodržania vo vode vo zvlhčovači vznikajú plesne, ktoré si rozprášite do vzduchu. Samotné zariadenia idú na elektriku a sú zdrojom elektrosmogu a mierneho hluku. Zároveň zvyknú byť zapojené aj cez noc, čím sa nevyužije ani potenciál prípadnej bezelektrosmogovej inštalácie v dome.

Preto v koncepte zdravého domu jednoznačne musí byť vlhkosť vzduch regulovaná prirodzene vďaka vhodne použitým zabudovaným stavebným materiálom.

4/ dostatok záporných iónov v interiérovom vzduchu, ktoré zlepšujú psychický stav a kladne vplývajú na okysličovanie krvi a duševnú pohodu človeka.

Ionizácia vzduchu sa podobne ako vlhkosť vzduchu dá riešiť ionizátormi. Platí ale to isté čo pri zvlhčovačoch a určite je ideálne, keď nič podobné v dome nepotrebujete a dom bude mať dostatok záporných iónov vo vzduchu aj bez ionizátora. Pritom často stačí dom zbytočne neprepchať povrchovými materiálmi, ktoré pri styku so vzduchom likvidujú záporné ióny a menia ich na pocitovo ťažké kladné ióny. (O tejto problematike pripravím samostatný článok)