Orientácia pozemku na sever
🏝️

Orientácia pozemku na sever

Nedávno som dostal takýto e-mail:

“Našli sme pozemok, z ktorého sme nadšení. Sme v procese dohodovania zmlúv s pôvodnými majiteľmi, ale až dnes som zistila, aká je orientácia pozemku a bola som veľmi sklamaná. Vchod je z južnej strany, orientácia záhrady je na sever. Moja predstava je postaviť si nízkoenergetický dom. Väčšinou všade čítam, že orientácia pozemku na juh je takmer nevyhnutnosťou nízkoenergetického alebo pasívneho domu. Takisto moja predstava domu je – presvetlený dom, s veľkými presklennými plochami v obývačke orientovanými smerom do záhrady, prepojenie domu s exteriérom, čo ak by mala byť obývačka na sever, nebude veľmi možné…. a ja by som sa toho nerada vzdala. Dom viac do pozemku nevieme veľmi posunúť, je v rámci existujúcej zástavby, kde sú všetky domy hneď pri ceste. Informovali sme sa na mestskom úrade, že by sme to nemali meniť. Rada by som vedela Váš názor, či vieme na takomto pozemku postaviť nízkoenergetický dom alebo nie.”

Je pravda, že správna orientácia pozemku na svetové strany je pre nízkoenergetické a pasívne domy dôležitá. Pre stavbu domu osobne považujem za ideálny pozemok z prístupom zo severu. To Vám umožní orientovať na juh do záhrady veľké okná obytných izieb. Toto je v prípade požiadavky nízkoenergetického alebo až pasívneho domu väčšinou nevyhnutnosť. Prístup môže byť aj zo západu a východu, ale orientácia domu na juh by mala zostať rovnaká.

Najkomplikovanejšie na vyriešenie sú práve pozemky s prístupom z juhu. Hlavne v prípade ak dom nemôže byť na pozemku posunutý „dozadu“, aby sa pred domom získala južná záhrada. Čo ani v prípade pisateľky mailu nie je možné. Často sa takéto pozemky označujú za menej kvalitné.

Je to ale pravda?

Ja som naopak názoru, že ak je pre Vás pozemok zaujímavý, nezavrhoval by som ho, napriek tomu, že je vstup z juhu. Vždy to treba posudzovať komplexnejšie. Napríklad, ak je pozemok za výhodnú cenu a trebárs južný pozemok by bol o určitú sumu drahší, zvážte toto:Je predražený pozemok, kde sa dá postaviť energeticky o niečo lepší dom, len čisto z celkovej finančnej bilancie zmysluplný?

Navrhnúť nízkoenergetický dom na pozemok s južným vstupom je samozrejme komplikovanejšie na návrh a ovplyvňuje to aj vnútorne riešenie domu. V letnom období ale napríklad severná terasa tienená samotným domom je príjemná a často mám dokonca požiadavky od klientov, ktoré sú proti všeobecným trendom. A to, že sa chcú vyhnúť letnému slnku na terase. Niekomu takéto pozemky preto vyhovujú.

Osobne, ak by som mal južný pozemok, a bol by pre mňa niečim zaujímavý, nebál by som sa toho. Kľudne aj veľké presklenné okná do severnej záhrady – samozrejme za cenu vyššej spotreby. O koľko bude spotreba domu vyššia sa dá naladiť pomocou výpočtu a optimalizácie domu, ale nebude to nezvládnuteľná tragédia.

Mam jedných známych, presne s podobným pozemkom. Snažili sa vyhnúť severným oknám do záhrady, kvôli co najlepšej „nízkoenergetičnosti“ a plneniu parametrov nízkoenergetického domu. Teraz to v podstate ľutujú, lebo nevidia na deti, ktoré sa v záhrade hrajú. Už sme dokonca na jednej spoločnej akcii “vymysleli” riešenie ich problému. Stačí kúpiť kameru a LCD obrazovku.

Mimochodom na severné okná nie je potrebné riešiť tienenie, ktoré je na južných nevyhnutnosťou a tiež je niečo stojí. Ak by to mali byť napríklad exteriérové žalúzie pri veľkých presklenich na juh, môžete v prepočtoch úspor a návratnosti investície zohľadniť aj cenu nekúpených exteriérových žalúzií.

Jednoducho ako som napísal na začiatku. Posudzujte pozemky v súvislostiach. Nie podľa predpísaných všeobecných pravidiel.