Ozvena v dome dokáže poriadne unaviť
🔊

Ozvena v dome dokáže poriadne unaviť

Súčasné moderné domy majú jeden zásadný problém. Posledné roky popri naháňaní znižovania energetickej spotreby domov ostal tento problém v ústraní. Málokto sa tým poriadne pri návrhu domov zaoberá. O čo presne ide? O akustiku v dome. Nemyslím teraz akustiku medzi izbami napríklad. Tým sa architekti a projektanti zaoberajú. Vlastne aj ľudia sami sa na to pýtajú .

Časté sú otázky ako:

– Či je v dome počuť medzi izbami…

– Či nepočuť dupanie detí z poschodia…

– Či dáme dvere medzi dennú a nočnú časť…

– Či nebude z technickej počuť práčku alebo tepelné čerpadlo

Ale nikto sa nepýta, a čo ozvena?

Čiže akustika priamo v priestore, kde sedíte, počúvate hudbu alebo sa len rozprávate. Predstavte si, že uvažujete rovnako, ako veľa ľudí, ktorí chcú moderný dom. Vyzerá to asi takto:

– Chceme veľký vzdušný otvorený priestor obývačky, kuchyne a jedálne…

– Páčia sa nám vyššie priestory lebo z toho paneláku máme klaustrofóbiu… takže chceme zdvihnúť strop a ideálna by bola galéria cez dve poschodia. Ale dajme aspoň trojmetrový strop v obývačke…

– Chceme mať dom presvetelný, takže chceme veľa okien po zem. Najlepšie celá sklenená stena do záhrady…

– Chceme dom bezúdržbový, takže určite nechceme žiadne závesy alebo záclony, kto by to furt pral… Veď stačia exteriérové žalúzie pre súkromie.

– Lesklá biela je trendy…tak si dáme taký všetok nábytok… čo najhladší, to sa aj dobre umýva.

– Náš kúrenár nám povedal, že na podlahovku je najlepšia dlažba, takže chceme dlažbu… Aj sa to dobre udržuje a v lete sa nemusíme zo záhrady aspoň vyzúvať.

– Kamarát má také super krásne hladké sádrové vybrúsené omietky, to chceme tiež. Vraj sa to ľahko opravuje a aj maľuje a proste sa nám to páči…

No perfektne nadefinovaná moderná obývačka. Pokiaľ sa do nej nenasťahujete…

V čom je problém?

Všetko, čo som vyššie vymenoval nahráva do karát ozvene. Čím väčší priestor máte a “akusticky tvrdé” materiály použijete, tým viac si koledujete o nepríjemnú ozvenu. Počuť ju aj pri bežnom rozprávaní, nie iba pri tlieskaní. A zvuk je citeľne nepríjemný. Nedaj bože ak ste chlap, ktorý si potrpí na kvalitný zvuk pri pozeraní domáceho kina. Alebo ste “fajnšmeker” na hudbu a máte zbierku PL platní. Tie vraj majú dokonalý zvuk. Majú, ale v tejto obývačke vás pri ich počúvaní asi porazí

Trochu teórie nezaškodí

Ak zvuk šíriaci sa vzduchom narazí na prekážku, odrazí sa a vracia sa späť. Čím je materiál tvrdší a hladší, tým sa zvuk odrazí lepšie. Bežne aby človek dokázal postrehnúť úplnú ozvenu, tak musí ísť zvuk tam a spať aspoň 0,1s. Pri rýchlosti zvuku 340m za sekundu to znamená, že zvuk musí prejsť vzdialenosť 34m. Deleno dvomi (odraz od prekážky spať) je 17m. Takže dobrú ozvenu zažijete vtedy, ak je od vás stena alebo nejaká skala vzdialená aspoň 17m.

Ak sú tieto vzdialenosti menšie, nebudete počuť “dokonalú ozvenu”, ale iba takzvaný dozvuk. Je to vlastne predĺženie pôvodného zvuku. Ale zvuk je takto skreslený. Preto sa musia napríklad divadlá, kinosály a podobné veľké priestory akustiky upravovať. Asi ste si všimli, že na stropoch a stenách sú rôzne štruktúry, aby sa zvuk “rozbil” alebo pohltil a nenastávali rušivé odrazy. To isté sa robí v nahrávacích štúdiách, kde sú rôzne molitanové ihlany alebo amatérske obaly z vajíčok

A teraz si predstavte otvorenú obývačku s kuchyňou a jedálňou, ktorá ma trebárs dĺžku 10m, šírku 6m a výšku 3m. A po celej jednej strane je presklenie do záhrady. Tu nedosiahnete samozrejme “dokonalú” ozvenu, ale tie dozvuky určite áno. My máme doma podsatne menší priestor, ako popisujem a tiež to tam stále osobne počujem, lebo ešte nemáme obývačku a kuchyňu dozariadenú.

Najjednoduchšie je sa tomuto problému vyhnúť tak, že urobíte malé priestory. Ale predpokladám, že to nechcete. Takže treba na to ísť inak.

Ako akustiku vylepšiť a vyhnúť sa ozvene?

Tu sú rôzne tipy pre riešenie interiéru bez ozveny:

– Dajte si závesy. Keď si večer budete chcieť pozrieť film s kvalitným zvukom, závesy kompletne zastrú veľké presklenné plochy od ktorých by sa zvuk inak dosť odrážal. Závisí aj od látky, čím hrubšia a ťažšia, tým lepšie výsledky. Ľahké látky veľmi nezaberú.

– Vyhnite sa dlažbe, betónovým brúseným a liatym podlahám. Laminátová podlaha je o trochu lepšia. Najlepšie ak akusticky “mäkšie” materiály, ako sú napríklad drevené a korkové podlahy, ktoré zvuk pohlcujú. Ideálne sú samozrejme celoplošné koberce ale dajte minimálne aspoň väčší koberec pod konferenčný stolík. Podlahovka mimochodom funguje aj s celoplošnými kobercami a drevom…

– Dajte si aspoň štrukturovanú omietku. Aj jemná štruktúra dokáže zvuku pomôcť.

– Môžete použiť štrukturované obklady stien (trebárs lámaný kameň, klinker, drevo a podobne). Určite nie hladké veľkoformátové leštené kamene !

– Existujú špeciálne akustické tapety, dokonca aj takzvané “tekuté tapety”, ktoré sú z pomletých látok..

Použite obrazy – ideálne bez skla (napríklad fotky na pružnom plátne). Rovnako existujú špeciálne akustické obrazy, ktoré pohlcujú zvuky.

– Pri drevostavbách je výborné použiť drevené akustické obklady (jemné drevené rošty na strope)

– Rôzne poličky a nábytky s knihami sú síce “lapač prachu” ale tiež výborne rozbíjajú zvuk. Vyhnite sa nábytku zo sklom (napríklad stoly zo skla nie)

– Tak isto pomáhajú v rozbíjaní zvuku väčšie izbové rastliny.

– Stoličky s čalúnením sú lepšie ako čisto kovové, drevené alebo plastové.

– Ak robíte podhľady, môžete použiť rôzne akustické perforované sadrokartóny.

Na fotke je ukážka z jedného nášho projektu, kde sa použili akustické drevené obklady v galérii cez dve podlažia:

image

Zjednodušený záver

Určite ste boli niekedy v starom dome alebo byte, ktorý bol zaprataný “rárohami”, plno nábytku, koberce, závesy, knihy, obrazy…proste priestor tam bol až preplnený. Ale v takomto priestore je zvuk jednoducho perfektne tlmený a príjemný. Nevravím, že si máte teraz obývačku zapratať nábytkom, nakúpiť knihy, ktoré nebudete nikdy čítať a rozvešať po stene gobelíny. Ale dobre sa nad týmto celým zamyslite, lebo minimalizmus vo veľkom priestore nie je kamarát s dobrou akustikou.