Plastové, drevené alebo hliníkové okno?
🌅

Plastové, drevené alebo hliníkové okno?

Z tepelno-izolačného hľadiska je jedno aký materiál bude mať rám, či plast, drevo, hliník, drevohliník….dôležité sú jednoducho parametre, ktoré som popisoval tu>> .

Pri plastových sa často rieši, koľko má profil komôr. Je to čisto marketingový ťahák, pretože je úplne jedno, ako výrobca dosiahne tepelno-izolačné parametre. Môže trebárs použiť zateplenie komôr menšieho počtu. Podstatná je garantovaná finálna hodnota Uf.

Nevýhodou plastových, hlavne pri väčších oknách je menšia stabilita rámu. Rámy sa vplyvom výkyvov teplôt zmršťujú, krútia…a potom môžu aj menej tesniť. Tesnenie je pritom dôležité pre vzduchotesnosť.

Z ekologického hľadiska je lepšie používať drevené okná. V prípade výrazne zaujímavej ceny porovnateľných tepelnotechnických parametrov plastových nemám voči nim zásadnú výhradu, pretože aj napriek tomu, že sú z plastu, ich plocha v interiéri nie je veľká a zásadne neovplyvnia kvalitu vzduchu.

Zopár ukážok rôzneho prevedenia drevených okien:

image

Treba si ale uvedomiť, že okná len tak nevymeníte, takže šetriť na nich sa neoplatí.

Treba pri výbere počítať aj s tým, že životnosť pri správnej údržbe majú drevené okná vyššiu ako plastové.

Akú údržbu myslím?

Rôzne materiály a prevedenia vyžadujú rôznu údržbu. Plastové okná majú oproti dreveným oknám nevýhodu v tom, že sa v plaste tvorí elektrostatický náboj, ktorý priťahuje prach. Je preto nutné ich častejšie umývanie. Drevené okná zase vyžadujú obnovu povrchovej úpravy. To znamená, že vonkajší náter by sa mal zhruba po piatich až ôsmich rokoch obnovovať. Sú už aj modernejšie príplatkové nátery, ktoré vydržia ešte viac. Napríklad náterový systém ADLER HighRes, vďaka ktorému dávajú výrobcovia okien už 10 ročnú záruku na povrch. Vnútorné plochy dreveného okna majú životnosť dlhšiu. Hliníkové okná sú takmer bez údržbové.

Z toho vyplýva, že najväčšiu starostlivosť budete musieť venovať dreveným oknám. Ak sa tomuto chcete vyhnúť odporúčam použiť drevohliníkové okná – sú ale samozrejme drahšie ako drevené.

Drevohliníkové okná

Drevohliníkové okná sú odolnejšie, pretože hliníkové krytie chráni drevené časti v exteriéri pred poveternostnými vplyvmi. Hliníkový profil je po celom obvode okna z exteriéru. (Nedajte sa pomýliť v označovaní, väčšina dnešných drevených okien je čiastočne chránená hliníkovými okapničkami, ale len na spodnom vodorovnom profile, ktorý sa najčastejšie prezentuje – viď obrázok vyššie)

Ukážka rôzneho prevedenia hliníkovej ochrany z exteriéru jedného českého výrobcu. Všimnite si, že drevený profil v interiéri je rovnaký, ale z exteriéru je rám okna buď bez zateplenia alebo zateplený rôznymi izolantami:

image

Pri drevohliníkových oknách je údržba značne minimalizovaná a zároveň z interiéru je príjemné drevo.

Existujú aj špeciálne okná neštandardnej subtílnej konštrukcie navrhnuté pre pasívne domy. Na Slovensku takéto nové typy okien vyrába firma Hoblina: okná SmartWin. V Čechách zastupuje výrobcu koncepčne podobného okna OptiWin firma (vymyslel ho rovnaký vývojár okien) : stolarstvivasicek.cz. Firma dokonca vyrába designovo ešte “čistejšie” okno z exteriéru bez rámu AlphaWin.

V našich stavbách najčastejšie nájdete drevohliníkové okná Makrowin kvôli vysokej dlhodobej spokojnosti. Aj ja ich mám doma…

Hliníkové okná

Samozrejme sú na trhu aj hliníkové okná. Donedávna mali horšie tepelnoizolačné parametre, ale výrobcovia sa s tým postupne vysporiadali. A existujú aj prevedenia pre pasívne domy. Profil má prerušený tepelný most a hliník neprechádza z exteriéru do interiéru. Takže vo výsledku tie okná nie sú plne hliníkové ako v minulosti, ale kombinované s modernými tvrdenými plastami. Ako na ukážke nižšie:

image

Správna montáž okna

Ak si aj zoženiete špičkové okno a bude nesprávne namontované, budú to vyhodené peniaze. Okno sa rýchlejšie zničí.Stále používaný je nasledovný postup: Osadiť okno, osadzovaciu špáru vypeniť PUR montážnou penou a potom nech sa to nejako okolo toho „zapatle“ omietkou. V horšom prípade sa PUR pena ešte oreže a naruší sa jej uzavretosť (môže sa do jej pórov dostať takto vlhkosť).

Správne osadenie okna je nasledovné:Do špáry medzi oknom a stenou sa aplikuje tepelno-izolačná pena, tak, aby sa nevytlačila príliš von. V tomto prípade sa orezať môže. Pena sa môže nahradiť aj iným výplňovým tepelno-izolačným materiálom, napríklad špeciálnou komprimačnou páskou (sama sa „napučí“ po osadení okna). Z interiérovej strany sa táto špára uzatvára paronepriepustnou páskou, aby prípadné vodné pary neničili túto izoláciu. Naopak z exteriérovej časti je nalepená paropriepustná páska, ktorá túto tepelnú izoláciu chráni pred dažďom a vetrom a zároveň prepúšťa von prípadné vodné pary.

Nedávno som našiel krásne spracovaný web venovaný práve osadzovaniu okien. Ak idete stavať sami, web ponúka výborné vysvetlenie aj pre laikov, ako odkontrolovať montážnu firmu: www.montazokna.cz

V mojich projektoch používam hlavne drevené a drevohliníkové okná vhodné pre nízkoenergetické domy a pasívne domy. Samozrejme so všetkým, čo k tomu patrí.

Môj stručný záver:

– odporúčam drevené alebo drevohliníkové okná

– plastové nezavrhujem, ak jednoducho financie nepustia, ale musíte počítať s každoročným nastavovaním

– hliníkové okná sú určite dobrá voľba, ale môžu pôsobiť “chladnejšie” a nehodia sa do každého typu domu

– hlavne dohliadať na správnu montáž s použitím príslušných pások