Pozor na prehrievanie cez mliečne sklo
🧯

Pozor na prehrievanie cez mliečne sklo

Mliečne (matné – pieskované) trojsklo využívame pre zachovanie súkromia a zároveň presvetlenie priestoru. Napríklad v kúpeľniach, na vchodové dvere a podobne. Takéto sklo má viacero výhod, ale ak nepoznáte presne jeho parametre, bežná predstava ľudí je, že mliečne sklo chráni dom aj pred prehrievaním podobne, akoby bolo okno tienené. Ako to teda je presne? Pozriem sa na to v tomto krátkom článku.

Hlavné výhody použitia mliečneho skla

V trojskle je mliečne sklo osadené v strede. Výhoda tohoto riešenia je, že ak je na vonkajšej strane špina, je to na vonkajšom skle a neprejaví sa to vizuálne ako ostrý tieň v interiéri. Mliečne sklo dokonale vytvára súkromie. Aj keď pri ňom stojíte tesne trebárs na 10cm, tak nie je cez neho vidno nič okrem neostrého tieňa, ak sa v interiéri svieti. Vo väčšej vzdialenosti okolo 30 cm už nie je vnímaný ani obrys postavy. Máme odskúšané v praxi, že takéto sklo môže byť priamo vedľa WC a súkromie je dokonalé.

Fotka z realizácie, kde je okno po zem s mliečnym sklom hneď vedľa WC:

image

.

Ako je to ale s prehrievaním cez toto sklo?

Pozrime sa teraz na presné špecifikácie skiel…

Untitled

SkloPrenos svetla (TL)Solárny faktor (g)
Mliečne
73,1%
0,5370
Číre
74,3%
0,5422

Prenos svetla hovorí o tom, koľko svetla sa nám dostane cez sklo do interiéru. Ako vidno z tabuľky, rozdiel je zanedbateľný, preto pokojne môžeme uvažovať, že mliečne sklo nám dá rovnaké množstvo svetla ako číre sklo.

Solárny faktor zase hovorí, koľko tepla od priameho slnka sa cez okno do interiéru dostane. Tu je to zase skoro zhodné. Vplyv to má na solárne zisky v zime, s ktorými sa počíta pri pasívnych domoch aj domoch A0. Takže aj cez mliečne sklo nám slnko dom pekne v zime vyhreje.

ALE POZOR: Mliečne sklo ani trochu nenahrádza tienenie číreho skla v lete! Interiér sa cez okno s mliečnym sklom bude v prípade netienenia prehrievať rovnako ako cez číre sklo.