Primeraná veľkosť domu
🏡

Primeraná veľkosť domu

Ak ste v rodinnom dome bývali alebo bývate, určite viete, čo znamená starať sa o rodinný dom. Ak ste ale v dome nebývali, pravdepodobne len predpokladáte, čo to všetko obnáša. Málokedy sa stane, že dom je primalý. Oveľa častejšie ľudia plochu domu preháňajú. Hlavne tí, čo utekajú z bytoviek kvôli malým priestorom. Majú pocit, že dom musí byť výrazne väčší ako byt.

Neurobte túto chybu a nestaňte sa otrokom svojho domu. Vnútri sa staráte o určitú plochu v dome. K tomu Vám pribudne aj záhrada a vonkajšie steny a strecha domu. Samotným nárastom plochy domu pribudnú ďalšie priestory.

Dobre si ujasnite požiadavky na dom. Hlavne ako sa budú v budúcnosti meniť.

Príklad – Rodina s dvomi deťmi ( 2 a 3 ročné) si chce postaviť dom.Najčastejšia predstava takejto rodinky o počte izieb je obývačka, spálňa, dve detské izby, hosťovská izba. To vychádza na 5-izbový dom. Odporúčam zvážiť nasledovnú vec:

Kým sú deti malé, bežne chcú byť spolu v jednej izbe. Jedna detská izba je preto akoby „nepotrebná“. Po pár rokoch už budú deti chcieť samostatné izby. Ak sú súrodenci chlapec a dievča nastane táto situácia pravdepodobne skôr….ak nie, môže to byť až niekedy v puberte. Pár rokov budú teda deti aj tak bývať vo vlastných detských izbách. Skončia strednú školu a možno pôjdu na vysokú, alebo pracovať do zahraničia.

Môže sa Vám jednoducho stať, že sa v priebehu necelých 15-20 rokov ocitnete sami v 5 izbovom dome.

Každá rodina je samozrejme iná.Premyslite si, ako sa môže meniť život vo vašej rodine. Možno nepotrebujete taký veliký dom, ako sa Vám na prvý pohľad zdalo a radšej si doprajte luxus inou formou.

V príklade spomínam hosťovskú izbu. Je veľmi lákavé mať vlastnú hosťovskú izbu. Aj mne by sa to páčilo. Ak máte veľmi často návštevy a budú aj v budúcnosti, hosťovská izba význam určite má.

Ale bežne počúvam:„…. a chceme hosťovskú izbu, ak by náhodou niekto prišiel na návštevu“.Zamyslite sa reálne nad otázkami:Koľko sme mali návštev a prespali u nás za rok?Oplatí sa mať kvôli nim špeciálnu izbu?

Ak takéto návštevy mávate raz do roka, pouvažujte, či už len samotná investícia do izby bez iného využitia nie je prehnaná.Veľmi zjednodušene môžem povedať, že napríklad realizácia izby o ploche 16m2 naviac za cenu 1000 EUR/m2 Vás bude stáť 16.000 EUR. Okrem toho treba túto izbu zariadiť nábytkom, starať sa o ňu a vykurovať ju. A ak si kvôli tejto izbe zoberiete ešte aj vyššiu hypotéku… tak o takých 30 rokov to bude určite “izba za milión”.

Pre príležitostnú návštevu, ktorú nepomestíte do obývačky, za ušetrené peniaze radšej objednajte bytovanie v blízkom hoteli a súkromného taxikára na prevoz….a ešte Vám zostanú financie na iné aktivity

V príklade s rodinou vyššie je riešením napríklad vypustiť hosťovskú izbu úplne. Kým sú deti spolu, jedna z detských izieb plní funkciu hosťovskej….pár rokov je rodina bez hosťovskej izby… Keď deti odídu z domu, zostanú dve izby. Ak sa aj rozhodnete v budúcnosti spávať každý v inej izbe, stále budete mať ešte jednu izbu voľnú a znova ju môžete využívať ako hosťovskú alebo pracovňu.

Príspevok o veľkosti domu som si nemohol odpustiť. Ide o jednu z najčastejších chýb, akých sa na Slovensku ľudia dopúšťajú. Často pod vplyvom okolia, ktoré v ich dome nebude bývať…rodičia…známi…lebo aj sused to tak robil.

Možno si poviete: ” Toto pre mňa neplatí, ja mám peňazí dosť a postavím si dom, aký chcem.”

Ale ak aj financie nie sú problémom, časom ľudia priznajú, že postavili zbytočne veľký dom. Prídu zvyčajne na to vtedy, keď sa rozhodnú presťahovať inde a dom je práve kvôli veľkosti ťažko predateľný…