Prízemný alebo poschodový dom?
🏠

Prízemný alebo poschodový dom?

Túto otázku dostávame pri individuálnych návrhoch a aj pri výbere z katalógových projektov často. Prízemný alebo poschodový dom – ide o jedno z najzásadnejších rozhodnutí pri stavbe rodinného domu. Pritom každé riešenie má svoje pre aj proti. Niekto chce vyslovene prízemný bungalov, niekto za správny rodinný dom považuje iba poschodový dom. V tomto článku sa pozriem na výhody a nevýhody jedného a aj druhého riešenia a čo všetko pri rozhodovaní treba zobrať do úvahy. A čo môže rozhodnúť namiesto vás.

Čo môže rozhodnúť namiesto vás?

Veľkosť pozemku a regulatívy

Napríklad máte malý pozemok trebárs 600m2 a máte vysnívaný prízemný dom s úžitkovou plochou 125m2. Taký 4 izbový prízemný bungalov. Ako príklad zoberiem náš katalógový projekt INARDEX 001-M. Zastavaná plocha tohto domu je 170m2. A regulatívy na váš pozemok môžu napríklad hovoriť o tom, že maximálna zastavanosť pozemku je 25%. Takže ak má pozemok plochu menej ako 680m2 ( 170/0,25=680), tak smola. Oficiálne na takto malý pozemok konkrétne tento dom nemôžete postaviť.

Pri ploche vášho pozemku 600m2 si môžete postaviť pri zastavanosti 25% dom so zastavanou plochou maximálne 600 x 0,25 = 150m2. Takže máte tri legálne možnosti:

1/ Ak stále chcete prízemný dom, tak ho musíte zmenšiť alebo zvoliť iný dom. Napríklad menší INARDEX 009-S so zastavanou plochou 147 m2.

2/ Ak si nechcete uberať z vnútornej plochy, tak vám ostáva iba možnosť postaviť si poschodový dom.

3/ Zmeniť pozemok…

Tu netreba zabudnúť aj na to, že ak priamo v dome nie je sklad alebo garáž, tak ju budete potrebovať postaviť samostatne na záhrade, alebo pristaviť ku domu. To sú ďalšie m2, ktoré by sa oficiálne do zastavanosti mali počítať…

Svahovitosť

V prípade svahovitých pozemkov často vhodnejšie použiť poschodový dom, pretože prízemný dom má väčšiu plochu a vychádza vysoko „do vzduchu“. Takže vo výsledku to znamená vysoké a drahé základy, alebo realizáciu pivnice. A navyšuje sa cena za terénne úpravy. Obe verzie naberajú riadne na cene, lebo už plocha domu je veľká. Poschodový dom sa dá preto do svahu lepšie zakomponovať ako prízemný dom. Niekoľko príkladov, kde aj „pivnica“ je normálne obytná:

Existujúca zástavba

Rozhodnutie či prízemný dom alebo poschodový dom môže zásadne ovplyvniť aj okolitá zástavba rodinných domov. Ak sú všetky domy na ulici prízemné a vy tam nechcete „trčať“, tak voľba bude viac menej jasná. To isté naopak. Ak sú všetky domy poschodové, tak prízemný dom sa tam zase môže medzi nimi „stratiť“.

A už sme sa stretli aj regulatívmi, kde boli povolené výlučne prízemné domy – dokonca definovaná maximálna výška strechy kvôli výhľadu z bytových domov stavaných cez ulicu. Samozrejme, ak to vyslovene nepredpisuje nejaký regulatív, tak to môžete postaviť aj „naopak“ ako ostatní na ulici. Akurát to môže teda divne pôsobiť potom. To už treba zhodnotiť individuálne. Riešením môže byť “čiastočne poschodový dom” ktorý popíšem neskôr.

Čo zvážiť, keď je rozhodnutie na vás, či prízemný alebo poschodový dom ?

Prevádzkové náklady na vykurovanie

Logicky čím je dom kompaktnejší, tým má nižšie náklady na vykurovanie. Ideálna je guľa, ale také od nás radšej projektovať nechcite

V článku

som sa tomuto venoval podrobnejšie. Medzi dvomi tvarovými extrémami (L-kový dom vs. kompaktný poschodový) vyšiel rozdiel v potrebe na kúrenie 24 % v neprospech L-kového domu.

Ak porovnávame kompaktný prízemný dom a kompaktný poschodový dom, tak je rozdiel cca. 15 %. Pri súčasnej výstavbe povedzme 20kWh/m2 za rok na vykurovanie pri dome s plochou 125m2 ide ročne na vykurovanie 20 x 125 = 2500kWh.

V prípade použitia tepelného čerpadla to je vo výsledku ročne na elektrike orientačne 130 EUR, v prípade plynového kotla je to orientačne 150 EUR. A 15 % zo 150 EUR je 22,50 EUR ročne. Za mňa toto nie je rozhodovací parameter pri otázke či si vyberiem prízemný alebo poschodový dom.

Poznámka: Vo výpočtoch vyššie nezapočítavam ohrev teplej vody, lebo ten je rovnaký a závisí od spotreby obyvateľov domu.

Ktorý je lacnejší? Prízemný alebo poschodový dom?

Automatická “bežná” odpoveď je, že poschodový dom je lacnejší ako prízemný dom, lebo má menšie základy a menšiu strechu. Väčšina článkov na webe to takto prezentuje. Ale v realite to nie je také jednoznačné. Podľa našich skúseností to závisí hlavne od úžitkovej plochy domu a technického riešenia. Uvažujem s plnohodnotným poschodím (nie podkrovím, kde výšky nie sú plnohodnotné). Zo skúsenosti preto môžem zjednodušene povedať nasledovné orientačné pravidlá:

1/ Dom do 100m2 bude určite lacnejší, keď bude prízemný, ako ho robiť poschodový. Dôvod je ten, že pohodlné schody zaberajú na prízemí cca. 5-5,5m2 a toľko isto aj na poschodí, pričom ten priestor na poschodí nad nimi v podstate je nepoužiteľný. Samozrejme priestor pod schodmi sa dá využiť ako komora napríklad. Ale spolu prízemie + poschodie je to orientačne 10-11m2. A to je môže byť už v tej ploche jedna detská izba. To je aj dôvod, prečo sa neoplatí robiť poschodia iba s jedným malým priestorom…

2/ Domy medzi 100– 140/150m2 stoja približne rovnako, či sú prízemné, alebo poschodové.

3/ Zásadnejšie znižovanie ceny domu v prospech poschodových domov je niekde na úrovni domov od 140-150m2. Lebo schody sú v takýchto domoch stále rovnako veľké, ale zvyšuje sa úžitkovosť oboch poschodí a mení sa tam pomery cien za m2..

Ak by ste použili extrémne úsporné točité schody, tak to bude finančne vychádzať potom inak, ale tým sa v ateliéri kvôli komfortu používania vyhýbame. Takže uvažujem so schodiskom, ktoré na prízemí zaberá cca. 5,5 m2 – 6 m2

Čo ešte zvyšuje cenu poschodového domu?

Je ale jedna vec, ktorá pri poschodových domoch cenou „zamáva“. To je, že poschodie často „vyvolá“ požiadavku na jednu kúpeľňu alebo WC naviac, ako by pritom rodine v prízemnom dome stačilo. Jednoducho keď ste cez deň na prízemí, nechcete behať na poschodie na WC a ľudia si často k tomu WC vyžiadajú na prízemí aspoň sprchu. A zase naopak. Na poschodí býva v poschodovom dome WC + samostatná kúpeľňa. Pritom v menšom prízemnom dome by mohla stačiť jedna kúpeľňa s WC + samostatné WC. Zariadenia WC a kúpeľní sú zvyčajne finančne náročnejšie ako zariadenia izieb. (Dlažby, obklady, sanita, rozvody inštalácií…)

O cenách rodinných domov píšem podrobnejšie v tomto článku: Koľko stojí rodinný dom. Zaoberal som sam tam aj zjednodušením, či je prízemný dom drahší ako poschodový dom.

Prízemný alebo poschodový dom – rýchlosť výstavby ?

Ak je pre vás rýchlosť výstavby dôležitá, tak prízemný dom v prípade murovanej verzie postavíte zhruba o 2 mesiace skôr ako poschodový dom. Toto neplatí pri montovaných drevodomoch, kde a nemusí čakať na vytvrdnutie betónov vencov a stropu nad prízemím a stavba drevodomu preto ide plynule.

Výhľady z domu

Výhodou poschodového domu môžu byť výhľady do okolia. Tam je vždy otázne, či to nakoniec stojí za to. Tak isto predstavy o terasách na poschodí a rannej kávičke sú často idealizované a v realite, keď máte terasu na záhrade a pri nej kuchyňu, veľmi pravdepodobne si tú kávu dáte na záhrade. Možno zo začiatku na tú terasu chodiť budete… ale veľa ľudí to po čase naozaj prejde.

Prízemný alebo poschodový dom – súkromie v izbách ?

Pri poschodovom dome sa jednoduchšie zabezpečuje vizuálne súkromie z ulice alebo od susedovej záhrady v izbách na poschodí. Lebo ste vyššie a okná zo štandardným parapetom zabránia pohľadu do izby. Toto je problematickejšie zabezpečiť pri prízemných domoch. Samozrejme ide to oplotením, zeleňou, žalúziami a podobne. Ale dom a záhrada sa tak môže stať dosť uzavretým od okolia.

Chcem vlastne schody v dome?

Toto je dosť diskutovaná otázka. Tu sú dva základné pohľady:

1/ Vadia mi schody v dome. Nechcem po nich behať. A čo keď budem starší, čo potom? Chcem bezbariérový dom.

2/ Nevadia mi schody v dome. Okrem toho je to pohyb. Schody ma nútia sa hýbať smerom hore a dole a prirodzene pravidelne udržujem kondičku. Takže to beriem ako bonus ku môjmu zdraviu.

Argument proti schodom môže byť a väčšie riziko úrazu, hlavne pri starších ľuďoch, ale aj deti sa vedia slušne na schodoch „vystrieť“

Tu ťažko preto radiť a každý si musí zvoliť, ktorou „filozofiou“ na to pôjde. Môj osobný názor a skúsenosti sú ale takéto:

Keď je človek mladý, schody mu nevadia a často si neuvedomuje, čo môžu priniesť v budúcnosti. Môže sa pritrafiť situácia, že sa aj mladému človeku stane napríklad úraz. Môžete byť v kondičke a zdravý, ale trebárs aktívny športovec si zlomí nohu… A dočasne bude o barlách, alebo na vozíku. Možno iba mesiac, možno dva. Alebo budete na určité obdobie potrebovať v dome zaopatriť starého rodiča. To pokojne budú aj roky.

Existuje ideálny poschodový dom?

Určite nie. Ale podľa mňa najlepší poschodový rodinný dom je taký, ktorý má na prízemí okrem obývačky ešte aspoň jednu izbu a plne funkčnú kúpeľňu a WC. Takže celé prízemie sa dá používať bezbariérovo minimálne ako plnohodnotný dvojizbový byt. Ideálne aby táto izba mohla v budúcnosti plniť plnohodnotne funkciu spálne. Takže ak aj teraz zvládate schody bez problémov, na starobu to bude možno ťažšie, ale bude vám stačiť potom v pohode prízemie. Poschodie budete mať pre návštevy napríklad. Toto sa ale ťažko dosahuje pri malých poschodových domoch.

Alebo máte nasledovné možnosti:

– Postavíte teraz poschodový dom a v budúcnosti ho zmeníte ma menší prízemný. Aj to je samozrejme možnosť. Na Slovensku zatiaľ málo používaná.

– Ak si chcete stavať dom na dôchodok, alebo už máte odrastené deti a v dome budete len dvaja, prípadne traja, odporúčam rovno voliť menší prízemný dom.

Prízemný alebo poschodový dom – existuje kompromis ?

Ja osobne mám rád „čiastočne poschodový dom“. Ak chcem dosiahnuť úžitkovú plochu domu trebárs do tých 125-130m2 a chcem mať na prízemí plnohodnotnú spálňu do budúcnosti s komplet zázemím, tak plocha takéhoto prízemia sa hýbe na úrovni okolo 80-90m2 (vrátane schodiska). Ak by som na to postavil kompletné poschodie, tak sme na dome 160-170m2 a taká veľkosť už nevyhovuje každému a môže byť zbytočná.

Čiastočne poschodové domy majú preto poschodie menšie ako prízemie. Sú architektonicky členitejšie, čo je aj zaujímavejšie a dá s nimi pekne pohrať s fasádami a tvarovaním. Z okien poschodia sa môžete pozerať na strechu prízemia, kde sa dá napríklad dať pekná zelená strecha, prípadne iba štrk. A okná izieb sú takto od ulice a od záhrady opticky chránené naviac samotnou hmotou domu a získavajú ešte viac súkromia.

Výhody čiastočne poschodového domu

Výhodou tohto riešenia oproti kompletne poschodovému domu je, že ak chcete mať obývačkovú časť s vyšším stropom, je možné túto časť zdvihnúť a ostatné priestory na prízemí pod poschodovou časťou môžu mať bežnú svetlú výšku. Čím sa nepridáva zbytočne viac schodov. Pri zdvihnutí celého prízemia by sa museli pridať schody a plocha schodiska by potom v dome zaberala zase viac m2.

Toto je inak jedna z výhod prízemných domov. Tam svetlá výška nie vplyvom schodiska ovplyvňovaná (keďže žiadne nie je), takže ak riešime zmenu výšky v prízemnom dome počas štúdie, je to jednoduché. V poschodovom dome zmena výšky prízemia má vplyv na počet schodov. A ak ich nie je kam natiahnuť, jedine je možnosť použiť úspornejšie točité. Tie ale nie sú tak komfortné na používanie.

Nevýhody čiastočne poschodového domu

Prevádzkovo z hľadiska vykurovania sú medzi prízemnými a poschodovými domami. Z hľadiska realizácie sú komplikovanejšie, lebo majú 2 strechy, takže z čisto ekonomického pohľadu prepočtu vstupných nákladov na m2 sú na tom o niečo horšie ako kompaktné poschodové domy.

Tento princíp čiastočne poschodových domov používame v ateliéri s obľubou, preto ich nájdete dosť aj medzi našimi individuálnymi projektami domov.

A ku katalógovým projektom sme aktuálne pridali medzi poschodové domy s týmto princípom “čiastočne poschodových domov” tieto novinky:

katalógový dom INARDEX 0016-S (zrkadlená verzia 015-s)

katalógový dom INARDEX 0018-S (zrkadlená verzia 017-s)

V katalógových domoch je strop nad prízemím riešený komplet v jednej výške, aby tie domy boli maximálne jednoduché a čo najekonomickejšie vzhľadom na dané riešenie. Ale keďže ku všetkým projektom robievame aj rôzne individuálne zmeny, tak sa v prípade záujmu dá zdvihnúť aj strop v obývačke, ako to robíme pri individuálnych návrhoch.