Riadené vetranie s rekuperáciou tepla
🌧️

Riadené vetranie s rekuperáciou tepla

Dobrú kvalitu vzduchu v dome zabezpečuje hlavne pravidelné vetranie. Pri vetraní oknami je toto ťažko dosiahnuteľné, hlavne v noci.Pravidelné vetranie preto spoľahlivo vyrieši riadené vetranie s rekuperáciou. Zabezpečuje vyššiu kvalitu vnútorného vzduchu ako pri domoch s bežným vetraním oknami.

Čo je to riadené vetranie s rekuperáciou?

Poznáte to. Je január. Von zima ako na Sibíri. Večer vyvetráte otvorením okna spálňu. Máte síce čerstvý vzduch, ale aj celkom slušnú zimu. Zaspíte, ale už o pár hodín je vzduch vydýchaný, začína zapuchnutie nosa, bolesť hlavy….Máte nasledovné možnosti:

1/ Vyleziete z vyhriatej postele, znova vyvetráte a dáte si nejaké kvapky na zvlhčenie sliznice nosa.

2/ Spíte do rána vo vydýchanej spálni a prvú vec, čo ráno potom hľadáte je papierová vreckovka

3/ Máte rodičov spoza polárneho kruhu, a celú noc vetráte vyklopenou ventilačkou….a pritom “prekúrite aj posledné gate”

Nepáči sa vám ani jedna možnosť?

Tak si to skúste predstaviť nasledovne:Prídete večer do spálne, kde je vzduch čerstvý, primeranej teploty a vlhkosti, bez prachu a celú noc zostane v takejto kvalite. A hlavne Vy sa nemusíte ani raz zdvihnúť z postele.

Takáto možnosť je v súčasnosti bežne dosiahnuteľná a to vďaka riadenému vetraniu s rekuperáciou. Plusom je samozrejmá už spomenutá úspora energií na vykurovanie a chladenie – to je vlastne dôvod prečo sa využíva v nízkoenergetických a pasívnych domoch, aj keď ja každému tvrdím, že ekonomická návratnosť systému je slabá. Ak to chcete len kvôli úspore energie, rovno na riadené vetranie s rekuperáciou tepla zabudnite. Prioritne je to pre mňa komfort naviac.

Nebojte sa, nejde o klimatizáciu, ktorú poznáte z obchodných centier a treští vám z nich hlava…

Na našom trhu je už celkom pestrá ponuka systémov pre riadené vetranie s rekuperáciou.

Ako si z nich vybrať?

Najdôležitejším prvkom celého systému je samotná vetracia jednotka. Výrobcovia sa predháňajú a stále jednotky vylepšujú.Dôležitý parameter jednotky je jej účinnosť – dajú sa zohnať už jednotky s účinnosťou vyššou ako 80%. To znamená, že vetraním oknami by ste stratili cca. o 80% viac tepla ako vetraním cez jednotku. Upozorňujem ale, že úspora je len z tepelnej straty vetraním. Dom stráca teplo ešte obvodovými konštrukciami. Zvyčajne je strata vetraním asi tretina celkovej tepelnej straty domu. Zdôrazňujem ale, že reálna finančná úspora závisí vždy od toho, čím vykurujete dom. Ak máte lacný zdroj tepla, čisto z ekonomického pohľadu takýto systém vetrania naozaj nemá veľmi zmysel.

Ďalší dôležitý parameter jednotky jej hlučnosť. Našťastie moderné jednotky sú už dosť tiché a pri správnom umiestnení v dome a použití tlmičov hluku pri niektorých typoch rozvodov ich nebudete vôbec vnímať.

Pre správne fungovanie riadeného vetrania je dôležitá vzduchová neprievzdušnost. To znamená tesné a zatvorené okná. V tomto stave pracuje rekuperačná jednotka ideálne a nie je potrebné vetranie oknami. Rekuperácia by tým stratila význam.

Preto vznikla fáma…

…že sa v takýchto domoch nesmú alebo nedajú okná otvárať.Okná si môžete otvoriť! Môžete si ich otvoriť kedykoľvek to uznáte za vhodné a máte pocit, že si ich potrebujete otvoriť z akéhokoľvek dôvodu. Nie ste predsa otrokom svojho domu! Vy to ale robiť nemusíte, pretože vetracie zariadenie v dome zabezpečuje vždy dostatok čerstvého vzduchu. Je len na Vás, ako sa vo vlastnom dome budete správať.

Videl som domy, kde aj kvôli úspore ceny za okná a ceny energií niektoré izby nemali okná otvárané.Osobne to ale nedoporučujem. Každá miestnosť v dome má podľa mňa mať aspoň jedno okno otváravé. Napríklad môže nastať technická porucha rekuperačnej jednotky. Alebo je okno potrebné použiť ako únikový východ. Na vyšších poschodiach treba myslieť aj na ich umývanie.

V lete a v zimnom období neodporúčam vetranie oknami, práve kvôli vysokým odchýlkam teplôt exteriéru a interiéru. Okná samozrejme môžete otvoriť aj v zime. V zime by sa však okná nemali dlhší čas nechať otvorené, lebo to vedie, ako u všetkých domov k zvýšenej spotrebe na kúrenie.

Opačný efekt je v lete. Vženiete si do domu horúci vzduch a prehrejete si dom. V prechodných obdobiach, keď je vonkajšia teplota ideálna aj pre interiér si okná pokojne môžete otvoriť. Ked je teplota vonku rovnaká ako dnu, nemáte čo šetriť a ani prehrievanie sa nekoná. Otvorením okien sa ale zbavujete výhod riadeného vetrania: prach a peľ už neostáva vďaka filtrom vonku.

A tak isto sa stráca podstatná výhoda zatvorených okien – hluková bariéra. Hlučnosť z ulice sa dostáva cez otvorené okno dnu.Osobne ma na našom byte v noci najviac vytáča, keď ma nadránom zobudia smetiari, alebo o polnoci šialenci na motorke. Dosť počuť v noci aj prechádzajúce vlaky cez Trenčín.

Automatický bypass

Práve spomenuté prehrievanie v lete odporúčam riešiť použitím vetracej jednotky, ktorá má automatický bypass (pozor, nemá to každá jednotka na našom trhu).Na čo je to dobré a ako to funguje?

V zime je vetranie jasné, odpadný vzduch z interiéru predohrieva studený vzduch z exteriéru (vzduch sa nemieša, len si vzájomne odovzdá teplo). Na stránke www.atrea.sk si môžete názorne vyskúšať, ako principálne funguje rekuperácia pri rôznych teplotách a účinnosti jednotky (odporúčam zadať 85-90 percent – to už má väčšina jednotiek na trhu).

V lete je ale situácia komplikovanejšia. Počas dňa sú vysoké teploty a v noci sú zase nižšie ako v interiéri. Rekuperácia tepla pritom funguje aj opačne, ak je vonku horúco, tak sa prichádzajúci vzduch (napr. 30 stupňov) schladzuje odpadným interiérovým vzduchom o teplote napr. 22 stupňov trebárs na teplotu 24 stupňov. Vďaka tomu sa vzduch v interiéri zohrieva oveľa pomalšie ako pri priamom vetraní cez okná. Ale pozor, ono to nechladí a nečakajte od toho zázraky! Iba to spomaľuje prehrievanie vetraním. Najviac tepla do domu vniká cez netienené okná a slabé zateplenie konštrukcií.(Na vyššie uvedenom linku Vám simulácia nepovolí zadať vysoké teploty pre exteriér, ale pre predstavu fungovania môžete skúsiť dať vonkajšiu teplotu 20 stupňov a akože požadovanú vnútornú na 10 stupňov…len ako príklad ).Vzduch sa teda aj tak postupne zohrieva. Preto je potrebné ho schladzovať.

A keďže bežnú klimatizáciu v dome neodporúčam, schladenie zabezpečuje práve nočné vetranie, kedy je vzduch výrazne chladnejší. Teraz je ale už proces rekuperácie tepla nežiadúci, lebo znižuje výkon takéhoto schladzovania (studený vzduch by sa zase doohrieval).

Na to práve slúži automatický bypass – ide jednoducho o obídenie rekuperačného výmenníka a vzduch do domu vchádza obyčajnou obtokovou rúrou priamo bez toho, aby bol predohrievaný vzduchom z interiéru. Z tohto dôvodu odporúčam použivať vetraciu jednotku celoročne. Je možné ju samozrejme aj vypnúť, ale podľa mňa sa tým len stratia výhody, ktoré v lete takéto vetranie ponúka.

Odporúča sa v lete v noci vetrať prirodzene ventilačkami a rekuperáciu prípadne aj vypnúť. V určitých lokalitách to môže byť účinné. Ale napríklad u nás v Trenčíne je buď nechutne veterno, alebo vzduch skoro celú noc stojí bez pohnutia. Keď je veterno, je v dome priveľký prievan, a naopak, keď vzduch stojí, tak sa vetranie nekoná… Preto musíme mať v noci v našom bežnom byte aj v lete často okná zatvorené kvôli silnému vetru a vetrať len nárazovo.

Spomenul som, že odporúčam celoročné riadené vetranie. Ale nebojte s v prípade, že sa dom začína prehrievať, pomôcť mu tým otvorením okien v noci. Spolu so zapnutým riadeným vetraním takto môžete dosiahnuť najúčinnejšie schladenie domu.

Okrem toho som proti dlhodobému vypínaniu systému, lebo hrozia riziká, o ktorých píšem na blogu:

Riziká – riadené vetranie s centrálnou vetracou jednotkou

Som veľký fanúšik riadeného vetrania s rekuperáciou tepla pomocou centrálnej vetracej jednotky. A každému ju odporúčam. Okrem toho je to nevyhnutnosť v pasívnom dome. Aj pre seba s týmto systémom do domu stále uvažujem. Hoci posledný rok poškuľujem aj po alternatívnych riešeniach …

Ale pred rozhodnutím dať si do domu takýto systém musíte vedieť všetky informácie, nie len marketingové chvály. Aby ste potom neboli sklamaný a hlavne aby ste si nenarobili viac problémov ako úžitku. Často ide o investíciu v rodinnom dome cez 2500 EUR pri najlacnejších jednotkách a rozvodoch robených svojpomocne a cez 4000EUR pri “značkovejších” jednotkách a realizácii na kľúč. V tomto článku preto zosumarizujem mne známe riziká s používaním vetrania s centrálnou jednotkou a ako im spoľahlivo predísť.

V prvom rade treba povedať, že správne navrhnutý a zrealizovaný systém so správnym používaním bude pracovať spoľahlivo a bez rizík.

Ale my ľudia sme proste rôzni. A problém môže byť práve naša pohodlnosť a snaha ušetriť a nesprávnom mieste. A často nedodržiavame oveľa jednoduchšie veci, ako tieto, ktoré sú dôležité pri prevádzke systému riadeného vetrania s rekuperáciou tepla.

1/ Pravidelná údržba

Vetracia jednotka má v sebe 2 protiprachové filtre. Tieto treba pravidelne čistiť alebo vymeniť podľa znečistenia. Zvyčajne je to podľa odporúčaní výrobcov 4 x do roka. V prípade veľmi prašných lokalít aj častejšie. Toto je dosť individuálne. Dobrá jednotka vás na výmenu upozorní. Ale poznáte to. No mal by som to už ísť vymeniť. Ale teraz musím spraviť niečo iné. Tak to spravím na budúcu sobotu.. A nakoniec to nie je ani po mesiaci stále vymenené.

Pritom výmena filtra nie je zložitá. Jednoducho sa vytiahne. Viď ukážka na fotke (zdroj. Atrea):

image

Napríklad toto odporúča robiť jeden z dodávateľov :

  • Každé 3 mesiace skontrolovať a povysávať filtre.
  • Približne jeden krát za rok vymeniť filtre za nové
  • Každé dva roky prepláchnut rekuperačný výmenník vo vlažnej vode

Iný dodávateľ zase filtre vysávať neodporúča, ale rovno vymeniť za nové 1x za 3-6 mesiacov podľa znečistenia. Vysávanie neodporúča, lebo špina je v nich zažratá, zvykne sa vysávaním narušiť štruktúra a filter je “deravý” Nový filter stojí cca. 2-4 EUR, takže nemá zmysel špekulovať. Ja sa tiež prikláňam k výmene a nie k vysávaniu.

Čo sa môže stať, keď zanedbáte filtre?

Ak je filter príliš zanesený, ventilátory sa snažia vzduch tlačiť, ale prach na filtroch im v tom bráni. Tak proste vzduch pretlačia za filter spolu s prachom a ten sa bude usadzovať na rozvodoch vzduchotechniky po dome. Pri pravidelnej výmene filtrov sa do potrubia dostane minimálne množstvo prachu a bez čistenia tie rozvody vydržia bez problémov cez 10 rokov.

2/ Nevypínajte nadlho systém

Predstavte si, že idete na 3 týždne na dovolenku. Prirodzene vás napadne, načo to tu má hučať 3 týždne, keď tu nebudem. Veď to žere elektriku…vypnime a hotovo. Alebo veľa ľudí jednotku vypína proste v lete, lebo sa im vidí, že to nemá zmysel a vetrajú si oknami… Pravda je taká, že donedávna som aj ja osobne tvrdil, že v tom problém nevidím. Ale skúsenosti sa nabaľujú a toto už dôrazne neodporúčam robiť.

Čo sa môže stať?

Vetracia jednotka je prispôsobená na to, že jednou časťou ide do nej vzduch zvonku a druhou časťou von z domu. V časti, kade ide vydýchaný vzduch z domu preč vzniká kondenz – čiže sa tam zráža vodná para na vodu. Takže je tu na to pripravené pripojenie na kanalizáciu, a voda pekne ide preč. Všetko je tak, ako je to technicky navrhnuté.Ale ak vetranie vypnete, vzduch v potrubí už nie je riadený ventilátormi. Pokojne sa môže stať, že bude prúdiť, ako mu napadne. Kľudne aj úplne opačne. Stačí, že mu pomôže napríklad otvorené okno a tým neriadený prievan v dome a v potrubí.

Vodná para sa začne zrážať v jednotke na mieste, kde nemá jednotka na to určený odvod do kanalizácie a bude sa tam hromadiť voda. Overoval som u dodávateľov, s ktorými spolupracujem, či sa vo vlastnej praxi s týmto už stretli. A jeden mi telefonicky potvrdil, že sa na ich jedného klienta pri výmene filtrov po otvorení jednotky vylialo niekoľko litrov vody! Dôvod bol práve dlhodobo vypnutý systém a neriadené prúdenie vzduchu.Druhý problém pri dlhodobom vypnutí môže byť ten, že jednotku vypnete trebárs v momente daždivého počasia, keď je von vlhký vzduch. Takže v tejto chvíli sú vlhkejšie aj filtre. Pokiaľ cez ne prúdi stále vzduch, nie je žiadny problém. Problém ale môže nastať, ak cez ne prestane stále prechádzať vzduch a filtre môžu začať plesnivieť.

A dostali sa ku mne už aj informácie, že majiteľ domu dal vytrhať z domu komplet rozvody a vetraciu jednotku, lebo mu splesniveli filtre a pleseň sa rozšírila aj do rúr. Zatiaľ som sa s ním osobne nerozprával, takže presný dôvoď nemám potvrdený. Ale zo sprostredkovaných informácií len viem, že systém mal tiež dlho vypnutý. Či tam bol ešte iný dôvod, zatiaľ neviem.

Nechcem nikoho týmto strašiť, možno ide o ojedinelé prípady a zhody okolností, ale treba si na to fakt dať pozor.

Je možnosť si vetranie časovaním nastaviť trebárs na prevetranie domu 2x za deň. Čo nepovažujem za dlhodobé vypnutie. Hlavne v letnom období by sa mohol dom zbytočne prehriať teplým vzduchom a naopak v zime vzduch presušiť. Zase to závisí od domu k domu a technickému riešeniu projektu a vetracej jednotky.

Samozrejme na nasávaní sa dáva klapka so servom a na výfuk spätná klapka, takže takéto nevyspytateľné pohyby vzduchu by sa stať vlastne nemali. Vzduch pri vypnutej vetracej jednotke by nemal prúdiť, ako sa mu zachce. Ale proste už sa stalo aj také a klapky netesnia vždy dokonale. Možno len fakt blbá zhoda okolností…

3/ Prevádzkové náklady

Musíte počítať s ročnými prevádzkovými nákladmi. Orientačne ročne na elektrike zožerie vetracia jednotka asi 50 EUR. Neberte ma za slovo, toto závisí od výkonov, samotných jednotiek a lokaliy. To číslo je pre predstavu. A ak je v nej predohrev riešený elektricky proti zamŕzaniu , tak pokojne ďalších 30-50 EUR podľa toho, aká je tuhá zima. Samozrejme sú aj jednotky, ktoré ochranu pred zamŕzaním majú riešenú inak. K tomu si pripočítajte pravidelnú výmenu filtrov. Ceny sa rôznia. Ak meníte podľa odporúčania jedného z dodávateľov raz za rok, tak to je cca. 40EUR pri originálnych filtroch. A je možnosť si filtre nahrádzať lacnejšie, ak si kúpite filtračnú tkaninu za cca 10 EUR/m2 a ročne to nastriháte. Vyjde to potom na jednu výmenu cca.3 EUR na oba filtre.

Podľa iného dodávateľa Atrea stoja filtre na 5 výmien 15 EUR, čo postačí bohate na celý rok. Atrea predáva aj jednorázové filtračné kazety. Aby sa nemuseli tkaniny navliekať, vymení sa celá kazeta. Tie sú ale cca. 5x drahšie.No samozrejme, že to na druhej strane šetrí na kúrení, ale jednoducho prevádzkové náklady tam sú a treba s nimi počítať.

4/ Hlučnosť?

Ľudia sa po internete sťažujú, že to hučí. Ja tvrdím, že toto je len o nesprávnej realizácii. Často sa šetrí tam, kde nemá a videl som veľa projektov, kde nebol žiadny tlmič hluku na rozvodoch potrubia. Tlmiče hluku sa dajú lacnejšie nahradiť flexihadicami. Potom to fakt hučí hlavne pri vyšších objemoch vzduchu. Ľudia preto znižujú výkon, aby to šlo tichšie a nakoniec sa sťažujú, že to dobre nevetrá. Z našich realizovaných projektov sme zatiaľ sťažnosť na hlučnosť nemali, ale vždy trvám na používaní tlmičov hluku alebo inom riešení akustiky. A samozrejme hlučnosť je veľmi individuálna záležitosť. Čo vadí mne, nemusí Vám. Najlepšie si to ísť niekam vypočuť.

5/ Filtre na odťahoch

Po správnosti majú byť filtre aj na odťahovom potrubí v miestach odťahových mriežok, čo sa ale v praxi často nerobí. V podstate týmito odťahmi ide špinavý vzduch smerom z domu preč, takže teoreticky je to jedno, že toto potrubie je zaprášené. Podobne ako rúry z digestora. Ak tam ten filter je, treba ho čistiť, inak to bude vyzerať takto:

image

Takže si zosumarizujme, čo je dôležité vedieť pri realizácii a prevádzke systému riadeného vetrania s rekuperáciou tepla. Za najdôležitejšie považujem prvé dva body kvôli zdravotnému hľadisku :

  1. Dôležitá je pravidelná kontrola a výmena filtrov
  2. Nevypínajte nadlho systém, nechajte ho bežať celoročne trebárs na najnižšie otáčky, ale aby vzduch stále prúdil.
  3. Overte si u dodávateľa ročné prevádzkové náklady. Medzi jednotkami sú v spotrebách elektriky vcelku veľké rozdiely. A rovnako sa môžu líšiť ceny filtrov a zložitosť ich výmeny.
  4. Pri realizácii tlačte projektanta a realizátora, aby používal tlmiče hluku. Odporúčam si ísť systém pozrieť niekam naživo.
  5. A mali by byť filtre aj na odťahoch.

Ako som napísal na začiatku. Riadené vetranie s rekuperáciou tepla s centrálnou vetracou jednotkou považujem za najkomfortnejší vetrací systém. Ako každý iný systém, má svoje výhody a riziká. Tým sa vyhnete správnou údržbou a prevádzkou. Samozrejme, môžete si objednať aj pravidelný servis priamo od dodávateľa a nemusíte myslieť na údržbu vy. Ale to tiež stojí peniaze.

PS: Článok priebežne upravujem podľa pripomienok na maily a reakcií v diskusii, takže niektoré veci z diskusie sú už preklopené do článku. Ale diskusiu odporúčam aj tak prečítať.

Vzduchový zemný výmenník tepla (zemný register)

V nízkoenergetických domoch sa často využíval donedávna zemný výmenník tepla. Cez neho sa nasáva čerstvý vzduch do vetracej jednotky. Čo to je a čo si o tom riešení myslím, si prečítajte v mojom blogu tu:

Môj osobný názor je, že zemný register je potencionálny hygienický problém. Napriek tomu, že som našiel viacero hygienických prieskumov, ktoré tvrdia opak (pár zdrojov nižšie). Podľa mňa, z hľadiska zdravého bývania sa treba vyhýbať každému problému, ktorý by mohol spôsobiť zdravotné problémy. Radšej budem mať v dome v lete trochu teplejšie a v zime viac prekúrim.

Okrem toho sa dá vzduchovému zemnému registru v súčasnosti vyhnúť inými riešeniami. Konštantná teplota zeme sa dá napríklad využiť kvapalinovým zemným výmenníkom – takzvaná „soľanka“. O tomto riešení ale pripravím iný článok.

Osobne vzduchový zemný výmenník tepla neodporúčam.

Fáma – Riadené vetranie vysušuje vzduch

Často sa stretávam s obavami, že vetranie s rekuperáciou veľmi vysušuje vzduch. Týmto obavám napomáha aj zamieňanie pojmov vetrania s klimatizáciou. V klimatizácii dochádza k schladzovaniu vzduchu a vzniká tým veľké množstvo kondenzu, ktorý sa odvádza preč. Vzduchu sa v klimatizácii odoberá vlhkosť pri schladzovaní. Táto vlastnosť sa využíva napríklad aj pri zarosenom skle v aute, kde ho klíma rýchlo vysuší.

Riadené vetranie ale funguje inak.

Je nastavené na hygienicky požadované množstvá čerstvého vzduchu v interiéri. Vie riadiť presné nastavené objemy vzduchu a vzduch neschladzuje (ale môže).

Predstavte si, že máte vedľa seba postavené dva úplne rovnaké domy. V jednom budete vetrať oknami a v druhom riadeným vetraním. Vonkajšiu aj vnútornú teplotu vzduchu máte rovnakú. Čiste teoreticky predpokladajme, že sa vám podarí pravidelným otváraním okien na určitý čas v dome s oknami dosiahnuť vyvetranie takého množstva vzduchu počas dňa, aké požaduje hygienické minimum. To isté množstvo vzduchu vyvetráte riadeným vetraním v druhom dome.

V obidvoch domoch dosiahnete v interiéri rovnakú relatívnu vlhkosť vzduchu.

Ako je to možné?

Riadené vetranie je len forma vetrania, ktorá nezasahuje do vlhkostných pomerov vzduchu ako klimatizácia. Ak predpokladáme úplne rovnaké konštrukcie v dome, tak relatívna vlhkosť vzduchu je závislá čisto len od vlastností vzduchu v exteriéri (jeho teplote a reálneho množstva vlhkosti) a teplote vzduchu, ktorú chcete mať v interiéri.

Spôsob, akým tento vzduch vymeníme nemá na vlhkosť vzduchu žiadny vplyv. Zimný vzduch je vonku jednoducho výrazne suchší ako v lete bez ohľadu na to, do akého domu ho vpustíte…

Rozdiel je ale práve v tom, že pri klasickom vetraní oknami nie je možné regulovať množstvo vymieňaného vzduchu cez otvorené okná. Nastávajú potom nasledovné situácie:

1/ Ľudia v zime nevetrajú tak často, aby dosiahli hygienicky potrebné množstvá čerstvého vzduchu. Buď kvôli tomu, že im už je pri vetraní zima, alebo jednoducho zabúdajú vetrať. Vzduch je síce vlhký, ale vydýchaný a bolí z neho hlava.

Z tohoto dôvodu naozaj je zvyčajne v domoch s vetraním s rekuperáciou suchší vzduch. Akurát sa neporovnáva rovnaká kvalita „vydýchanosti“ – to je obsah škodlivín, kam patrí hlavne CO2…..

2/ Naopak, ak niekto vetrá v bežnom dome častejšie ako je nutné, môže nastať aj opačný efekt a vzduch bude výrazne suchší.

3/ Najčastejší problém z našej praxe ale je, že vetracie jednotky technici nastavujú podľa platnej legislatívy a výpočtov z projektov. V projekte jednoducho nemôžete napísať niečo, čo je proti platnej legislatíve. Napríklad z projektu vám pri väčsom dome pokojne vyjde, že dom musí byť vetraní objemom 200 m3 za hodinu. To sa potom fakt ten dom vysuší. Pritom riešenie je použiť jednoduchú praktickú pomôcku. Jeden človek potrebuje reálne 15-25m3 za hodinu. Takže pre 4 osoby v dome stačí vetrať max. 100m3 za hodinu a aj to iba v čase, keď v dome reálne sú. Takže fáma, že riadené vetranie vysušuje vzduch by potom mala znieť takto a potom to už nie je fáma, ale pravda:

“Ak vetráte v zime zbytočne veľa, tak budete mať vysušený vzduch – či vetráte oknami alebo vetracou jednotkou”

Fáma o suchom vzduchu je preto v reálnom používaní domu často pravdivá. Akurát ide o uhol pohľadu na kvalitu vzduchu. Buď za kvalitný považujete vlhkejší a vydýchanejší, alebo suchší čerstvejší.

Riešenie vlhkosti vzduchu v interiéri je otázka na všetky typy stavieb a ich spôsoby vetrania.

Záludnosť riadeného vetrania

Jedna vec je ale pri riadenom vetraní považovaná medzi užívateľmi za divnú a často sa s ňou na začiatku nevedia stotožniť. Tou je vetranie komory (špajza), ak je v dome požadovaná. V bežných domoch má komora ventilačku a je zvyčajne chladnejšia ako zvyšok domu. V nízkoenergetických a pasívnych domoch je ale dom dobre zaizolovaný a teplota vo všetkých priestoroch je skoro rovnaká. Ventilačka v špajzi otvorená nemôže byť, lebo by účinne nefungovalo vetranie domu. Preto najštandardnejšie riešenie je, že v špajzi je odťah vzduchu. To má za následok, že špajza je síce vyvetraná ale nie je veľmi chladnejšia ako ostatné priestory v dome. A niekomu toto môže vadiť. Osobne ale aj tak špajzu považujem v modernej domácnosti viac menej za zbytočnú.

Ale veď rodinný dom musí mať špajzu… Ale prečo by ju mal mať? Prezrite si reálne svoje domáce zásoby potravín. Potrebujete na ne špeciálny priestor? Ak máte v dome šatník alebo technickú miestnosť, má špajza potom význam len v prípade, ak si vytvárate veľa potravinových zásob – máte napríklad ovocný sad alebo chcete mať doma poruke 200 fliaš značkového vína.

Ak si nezvyknete robiť veľké zásoby, odporúčam radšej spraviť v kuchyni širšiu potravinovú skriňu – napríklad 2x60cm. Získate tak viac m2 pre otvorenejší priestor kuchyne pri rovnakej ploche domu, ktoré by v špajzi slúžili len ako prístupová plocha k regálom. Samozrejme odhovárať od špajze Vás nejdem, je to len môj názor a manželka ma pravdepodobne na špajzu vo vlastnom dome “ukecá” :).

Teplovzdušné vykurovanie s rekuperáciou tepla Atrea

O zmysle a výhodách riadeného vetrania s rekuperáciou som písal v samostatnej časti. V nej som popisoval hlavne princípy. Riadené vetranie s rekuperáciou môže byť samostatným systémom nezávislým od kúrenia. To odporúčam trebárs k bežnému podlahovému vykurovaniu.

Existujú ale aj iné kombinácie:Česká firma Atrea “odkukala” veľmi rozšírený systém teplovzdusného vykurovanie z USA a Kanady. Je to zaujímavý spôsob vhodný práve pre nízkoenergetické domy a úspešne sa používa. Vzduchotechnické rozvody v dome tento systém používa aj na vykurovanie domu.

Pri bežnom riadenom vetraní sa vzduch za vetracou jednotkou nedokuruje. Pri teplovzdušnom vykurovaní je to inak. Po predohriatí vzduchu v rekuperátore vetracej jednotky sa následne vzduch vo vykurovacom období dohrieva a takýto teplý vzduch sa vháňa do izieb. Nie je preto v dome potrebné inštalovať žiadne ďalšie hlavné „vodné vykurovanie“ ako je podlahové, stenové alebo radiátorové vykurovanie.Vzduch sa pritom môže doohrievať rôznymi spôsobmi.

Najjednoduchšie je síce použite elektrickej špirály, ale tá sa nedoporučuje, lebo na nej horia prachové častice vzduchu.

Preto Atrea používa nízkoteplotné teplovodné výmenníky s vodou. Zdrojom vykurovania v tom prípade môže byť čokoľvek – plynový kotlík, tepelné čerpadlo, kotol na drevo, akumulačný zásobník s vodou zo soláru… Čiže aj tento systém ponúka variabilitu zdroja do budúcnosti…Zdroj tepla sa krátkym vodným okruhom pripojí na teplovodný výmenník v teplovzdušnej VZT jednotke.

Teplovzdušná vetracia jednotka je odlišná oproti „obyčajnej“ bez kúrenia. Na vykurovanie sa používa vzduch, ktorý je v princípe slabším médiom prenosu tepla – oproti vode v radiátoroch je výrazne redší, preto pri rovnakom objeme dokáže v sebe udržať a preniesť oproti vode výrazne menej tepla. Aby sa takýmto „biednym“ médiom, ako je vzduch, dal dom vykurovať, je potrebné dokurovať veľké objemy vzduchu. Často je to aj 4x viac vzduchu, ako je potrebné na prísun čerstvého vzduchu do domu iba pri vetraní. Systém však musí byť navrhnutý tak, aby užívatelia v dome nepocitovali žiadny prievan a neboli obťažovaný žiadnym hlukom z VZT systému.

Ak by sa takýto veľký objem čerstvého vzduchu z exteriéru vháňal do domu a po rekuperácii dokuroval a následne ako odpadný odvádzal preč, malo by to za následok veľmi neekonomickú prevádzku. V druhom rade v zimnom období aj postupné vysušovanie interiérového vzduchu zbytočne vysokým vetraním.Preto má teplovzdušná jednotka špeciálny režim – cirkulačný. Vykurovaný vzduch sa krúti dookola po dome (samozrejme okrem záchodov a kúpelní) a stále sa dohrieva. Do neho sa dávkuje podľa potreby čerstvý vzduch v požadovanom množstve.

Toto riešenie má svoje výhody a aj nevýhody.Ak chcete v dome krb a plánujete ho používať na dokurovanie, tento systém môžete elegantne využiť a vyhnete sa duplicitným rozvodom z krbu. Zohriaty vzduch krb vyfukuje pod strop a hneď odtiaľ je nasávaný do jednotky, ktorá ho cirkulačným režimom rozvedie do celého domu. Zároveň tak nedochádza k prekurovaniu miestnosti, v ktorej je krb inštalovaný. Jednoduché a overené riešenie. Máme ho naprojektované a užívané v dvoch domoch.

Ukážka z jedného z nich:

image

Určitá nevýhoda ale môže byť práve zároveň tento cirkulačný režim. Pretože cirkulácia stále krúti vzduch po celom dome a môže rozniesť po celom dome pachy. Napríklad, ak by bol v dome fajčiar, tak sa cigaretový dym postupne rozšíri do celého domu. Prípadne si v niektorej izbe zapálite vonné tyčinky. Ale aby takýto problém nenastal napríklad pri prihorení hrianky v hriankovači v kuchyni, prejde cirkulačná jednotka pri varení do režimu bez cirkulácie a vzduch je iba odsávaný ako bežnou vetracou jednotkou. Takto sa pachy z kuchyne nedostanú s cirkulačným vzduchom do obytných izieb.

Nevýhoda šírenia pachov po dome je preto len v určitých špecifických prípadoch a predpokladám, že vy vnútri nefajčíte :). Táto nevýhoda je často diskutovaná na internete a osobne nemám žiadnu takúto zlú referenciu od známych, čo systém vlastnia a ani z našich realizovaných domov.

Pri teplovzdušnom vykurovaní Atrea sa privádzaný vzduch zvyčajne vedie plochými podlahovými kanálmi 50x200mm, ktoré ústia pod oknami na podlahe v obytných izbách. To je zásadný rozdiel oproti vetraniu bez dokurovania. To sa zvyčajne kompletne vedie pod stropom.

Od roku 2011 pribúdajú realizácie pasívnych domov, kde je vzduch privádzaný aj pre kúrenie zo stropu. Od roku 2009 meria Technická univerzita v Košiciach práve v spolupráci s firmou Atrea parametre a teploty v dome, kde sú nainštalované rozvody aj zo stropu a aj z podlahy. Voliteľne sa tam vetrá raz jedným raz druhým spôsobom. Merania ukazujú, že rozloženie teplôt v rámci výšky miestnosti medzi týmito spôsobmi privádzania vzduchu či už pre chladenie alebo kúrenie sú zanedbateľné (pár desatín stupňa).

Odťah použitého vzduchu je potom aj pri teplovzdušnom vykurovaní štandardne pod stropom v kúpeľniach, WC, chodbách a pod..

image

Ploché podlahové rozvody 50x200mm, ktoré budú obložené podlahovou tepelnou izoláciou na ňu pôjde betónový poter.

image

Ukážka vyústenia rozvodu v podlahe.

Spomínal som vyššie, že zdrojom tepla pre teplovzdušné vykurovanie s rekuperáciou môže byť čokoľvek. Atrea má pre tento systém zaujímavé riešenie, ktoré ale podľa mňa treba vždy dobre zvážiť, lebo nejde o lacnú záležitosť. Majú takzvané IZT-U – integrované zásobníky tepla. Ide v podstate o akumuláciu energie do vody v zásobníku o objeme 350 – 1400 l podľa výberu. (Bežný bojler má cca. 150-300l)

image

V tomto zásobníku sa môže zohrievať voda rôznymi spôsobmi, preto sa to volá univerzálny integrovaný zásobník vody.

Ide o naakumulované teplo trebárs zo solárnych kolektorov, lacnejšieho nočného elektrického prúdu, tepelného čerpadla, teplovodnej krbovej vložky, kotla na biomasu alebo aj viacerých zdrojov tepla naraz…. Z tohto zásobníka je potom možné odoberať vykurovaciu vodu aj pre teplovodný výmenník vo VZT jednotke alebo do podlahovky prípadne radiátorov. Samozrejme sa v zásobníku prietokovo ohrieva aj teplá úžitková voda (v samostatnom nerezovom výmenníku v jeho vrchnej časti).

V jednom dome, čo som projektoval je práve kombinácia: teplovzdušná vetracia jednotka, IZT + solárne kolektory.V inom dome sme zase skombinovali teplovzdušnú jednotku s plynovým kotlom a obyčajným bojlerom.

Užívatelia domov, ktoré som navrhol sú s týmto systémom spokojní. Ale musím vás upozorniť na jednu polemiku. Dokúrený vzduch v zime nemusíte vnímať pocitovo ako čerstvý, hoci ide priamo z exteriéru. Je to spôsobené návykom, že “studený vzduch = čerstvý vzduch”. Pri vetraní bez doohrevu tento pocit môže byť tiež, ale trochu nižší, pretože privedený vzduch do miestnosti má v zime vždy nižšiu teplotu, ako potrebujeme. Pri Atrea teplovzdušnom vykurovaní pritom môže byť tá teplota 30-45 stupňov. Síce sa vzduch rýchlo zmieša a padne na izbovú teplotu, ale niekto to proste nemusí vnímať ako “čerstvý vzduch”, hoci v skutočnosti je vyvetrané…

Teplovzdušné vykurovanie s rekuperáciou tepla Atrea bolo vyvinuté prioritne pre nízkoenergetické domy ale úspešne sa využíva aj pre pasívne domy.

Môj stručný záver:

– systém je vhodný pre nízkoenergetické a pasívne domy vykurovanej plochy do cca. 230m2

– systém dokáže vykurovať, vetrať s rekuperáciou, chladiť a rozvádzať teplo z krbovej vložky do celého domu.

– Kombinácia s vonkajšou klimatizačnou jednotkou a priamym výparníkom vo VZT jednotke je pomerne lacným zdrojom pre chladenie všetkých izieb a zároveň lacným tepelným čerpadlom vzduch-vzduch pre vykurovanie v zime. Týmto sa zároveň v letnej horúčave znižuje vlhkosť v dome a vzduch je vnímaný ako sviežejší, keďže v lete býva “dusno” (vysoká relatívna vlhkosť s vysoká teplota vzduchu)

– polemické riziko šírenia pachov po dome v cirkulačnom režime, s ktorým som sa ja ale nestretol

Toto už nejakú dobu neprojektujeme:

Tento systém už štandardne v našej ponuke projekčných štandarov nemáme, lebo ho osobne už nepovažujem za zaujímavý. Sú k dispozícii už podľa mňa komfortnejšie systémy s porovnateľnými alebo lepšími parametrami prevádzkových nákladov a vstupných investícií.