Spálňa a veľkosť izieb
🛌

Spálňa a veľkosť izieb

Poznáte najdôležitejší priestor v dome? Podľa mňa je to spálňa.

V ideálnom dome má spálňa slúžiť na spánok a Vaše intímne chvíle. Strávite v nej zhruba tretinu života. Nemajú sa tu nachádzať žiadne zbytočnosti, ktoré narušujú tento priestor. Najčastejšie sa kvôli nedostatku priestoru v bytoch dávajú do spální skrine. Potom sa v nich uskladňuje od oblečenia až po nepoužívané elektrospotrebiče všetko možné.

Odporúčam preto riešiť skrine mimo spálne a to buď na chodbe alebo v samostatnom šatníku. Samozrejme, pri malých domoch okolo 100m2 je toto často nerealizovateľné.

Šatníky sú obľúbené a zvyknú sa rôzne kombinovať s kúpeľňami priamo pri spálni.Ak chcete komfort samostatnej kúpeľne a vlastného šatníka, je viacero možností ako to riešiť. Zamyslite sa nad tým, v akom vzájomnom režime s partnerom žijete. Ak vstávate ráno a chodíte spať večer v rovnakých časoch, je teoreticky jedno ako budú tieto priestory vzájomne pospájané. Ak ale jeden z Vás napríklad robí nočné alebo chodí do práce skôr, môže rušiť druhého v spánku. Vtedy určite nerobte spálňu prechodnou.

Jednoducho to popisujú nasledovné príklady:

01

image

Toto riešenie je časté a považujem ho osobne za najhoršie. Spálňa je prechodná a ak nechcete svojho partnera vyrušovať pri spánku, musíte medzi kúpeľňou, šatníkom a zvyškom domu chodiť “po špičkách”… Zároveň sú inštalácie z kúpeľne hneď za stenou, čo tiež spôsobuje určité rušenia. Hádam nie je nič horšie ako spláchnuté WC uprostred tichej noci…..teda okrem mojej mladšej dcéry, keď sa jej nechce spať…

02

image

Lepšie riešenie. Môžete za sebou zavrieť dvere na šatníku a ďalšie dvere do kúpelne znížia aj hlučnosť, ktorá ruší spálňu len jednými dverami v predošlej možnosti. Môžete sa v kľude pripraviť do práce. Samozrejme, ak pár krát napríklad vybiehate do kuchyne, pretože Vám zovrela voda na rannú kávu alebo čaj, tak prechádzate stále cez spálňu. Ani toto stále nie je úplne ideálne.

03

image

Riešenie 03 považujem tiež za zaujímavé, hoci nemusí každému vyhovovať. Vyjdete ráno zo spálne a od tej chvíle sa tam nemusíte ukázať a nerušíte partnera napríklad po nočnej…Samozrejme kúpeľňa je len pre Vás a v dome by mala byť ďalšia. Ide o schému a či použijete posuvné dvere, alebo niekde dvere vôbec nedáte, závisí od Vašich špecifických požiadaviek.

Svojím spôsobom ale vyššie popísané riešenia sú luxusom, pretože vyžadujú v dome ďalšiu kúpeľňu pre deti.

Veľkosť spálne

Spálňa má normou určenú minimálnu plochu 14m2 (zároveň sa odporúča 16m2). Tieto minimálne hodnoty zabezpečia dostatočný normový objem vzduchu pre dve dospelé osoby na spánok. Z vlastnej skúsenosti pri klasickom vetraní oknami v bežnom dome osobne odporúčam mať tieto plochy väčšie. Vyhnete sa častému nepríjemnému vetraniu vydýchaného vzduchu počas spánku. Hlavne v zimných mesiacoch, keď si nechcete púšťať do izby studený vzduch.

V koncepte zdravého bývania je súčasťou domu riadené vetranie s rekuperáciou tepla. V prípade riadeného vetrania je aj menšia plocha dostatočná. Môžem si preto dovoliť navrhovať aj menšie spálne. Len nezabudnite na prípadný priestor pre detskú postieľku.

Podrobnejšie sa problematike samotnej veľkosti spální a izieb venujem v tomto článku .

Zdravé spanie

Spomínal som, že v zdravej spálni sa nemajú nachádzať zbytočnosti. Medzi ne patria samozrejme aj zdroje elektrosmogu ako televízor, rádio, počítač… V súčasnosti je častá požiadavka na umiestňovanie LCD televízorov na stenu oproti posteli. Niekedy sa mi to podarí vyhovoriť, inokedy nie… Je ale predpoklad, že spálňa je z celého domu z pohľadu elektrosmogu na tom aj tak najlepšie.

V dome ale máte ďalšie spálne – Detské izby

Tie sú v súčasnosti doslova „nabité“ technológiami od počítača až po najnovšiu hernú konzolu Playstation…alebo ako sa to teraz volá…. Na 99 percent sa vám nepodarí deti odhovoriť od toho, aby sa toho zbavili. Za zváženie preto stojí pre 2 deti nerealizovať dve samostatné detské izby, ale spraviť kľudnú detskú spálňu pre obidve deti, ktorá bude slúžiť na odpočinok a jednu spoločnú detskú herňu – pracovňu. Pri väčších domoch môžu mať samozrejme deti spálne samostatné.

Samozrejme “v boji proti elektrosmogu” pomôže aj špeciálna elektroinštalácia. Ale o nej popíšem viac v niektorej ďalšej časti seriálu.

Možno ste si pri nadpise tohoto článku povedali, že najdôležitejšia je kuchyňa alebo obývačka. Každý máme samozrejme iné priority. Obývačka a kuchyňa sú spoločenské priestory. Každý na ne zvyčajne kladie vysoké nároky. Na toto nemusím nikoho upozorňovať. Ale často sa na priestory, do ktorých “nepúšťame návštevy” zanedbávajú na úkor iných. Hoci zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Chcel som Vás preto na toto upozorniť.

Veľkosť spální a detských izieb?

Jedna z najčastejších otázok pri návrhu domu je: Aké veľké majú byť detské izby a spálne? Každý má síce na túto otázku iné kritériá, ale často sú dosť podobné.

Pozrime sa najprv, čo hovorí platná norma STN 734103 Budovy na bývanie. Podľa tejto normy sa za obytnú miestnosť (kde patria aj izby) považuje priestor o minimálnej ploche 8m2. Minimálna svetlá výška obytnej miestnosti musí byť 2400mm a odporúča sa 2600mm.V podkroví môže byť minimálna výška 2300mm a odporúča sa 2400mm, pričom toto musí byť aspoň nad polovicou plochy podkrovnej izby. Podkrovie môže mať rôzny tvar a riešenie strechy. Preto je zároveň definovaný minimálny objem vzduchu v podkrovnej izbe nasledovne:

  • Ak je podkrovná izba určená na spanie 1 osoby, tak minimálny objem vzduchu musí byť 20m.
  • Ak je podkrovná izba určená na spanie pre dve osoby, tak minimálny objem vzduchu musí byť 31m.

Okrem toho platí, že minimálna šírka spálne pre jednu osobu je 2000mm a pre dve osoby je 2400mm.

Táto norma je z roku 2005 (a platila aj pred tým myslím bez zásadných zmien), takže sa stále v nej určite uvažuje s tradičným vetraním oknami. Na toto sú v norme prispôsobené spomenuté objemy vzduchu. Aj preto pre jednu osobu, podobne ako v podkrovnej izbe, vychádza objem vzduchu v minimálnej izbe 8m2 o výške 2,5m tiež na 20m3.Čiže keď uvažujeme o minimalizácii plôch v bežnom dome, tak treba vychádzať z nasledovných čísiel:– izba pre jednu osobu: 8m2– izba pre dve osoby: 12m2– spálňa rodičov: 14m2 (odporúča sa 16m2)

Pritom v norme sa nepíše nič o tom, ako je izba zariadená. Ak si trebárs dáte po celej dĺžke 4m dlhej steny skrine 60cm hlboké, zoberú plochu 2,4m2. (tj. skoro 6m3 vzduchu)

… stručne toto vychádza z normy.

Ako uvažujem a čo odporúčam ja?Povedzme, že ideme navrhovať minimalizovaný dom. Izba 8m2 je dosť mrňavá, takže pre jedno dieťa osobne odporúčam aspoň 10m2. Pre dve deti 12-14m2.Závisí to aj od toho, či sú v izbách šatníkové skrine, alebo nie.Napríklad spálňa bez skríň 12m2 a so skriňami 14-16m2.

„Do hry“ ale pri nízkoenergetických a pasívnych domoch vstupuje riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Vďaka stálemu vetraniu vydýchateľnosť izby nezávisí už len od samotného objemu vzduchu, s čím uvažuje norma. Jednoducho pri vetraní oknami v noci spíte a ak máte okno celú noc zavreté, objem vzduchu musí postačiť v nejakej “prežiteľnej” kvalite do rána. Pri riadenom vetraní si ale môžeme dovoliť v prípade potreby dom ešte viac minimalizovať a “podliezť” normové hodnoty . Vôbec by som osobne nemal obavy zo spálne o ploche 10m2, keď je permanentne vetraná.

Veľa ľudí odrádza vstupná investícia do vetrania s rekuperáciou tepla. Na dom o ploche povedzme 120m2 je to zhruba investícia za 5000 eur – komplet systém s rozvodmi, vetracou jednotkou a montážou.Pritom cena za 1m2 úžitkovej plochy domu je orientačne 1000 EUR. Takže napríklad miernym pozmenšovaním niekoľkých izieb a trebárs aj spálne dokopy o 5m2 na celom dome sa dá práve týchto 5000 EUR preklopiť do technológie naviac a finálna cena domu sa nemení.

Príklad:

Dom s bežným vetraním oknami– spálňa 16m2– detská izba 12m2– detská izba 12m2

Dom s riadeným vetraním s rekuperáciou tepla (možná úprava plôch)– spálňa 13m2– detská izba 11m2– detská izba 11m2

Rozdiel (úspora) je 5m2 z celkovej plochy domu = môžem si dovoliť riadené vetranie. Lepšie povedané, už s ním vlastne uvažujem naisto…

Ale samozrejme môžete uvažovať aj opačne túto technológiu si nedáte. Ale potom neodporúčam robiť minimálne rozmery izieb na spanie podľa normy. Pridajte si pár kubíkov vzduchu naviac. Hrať sa dá aj s výškou izieb. Pozor na v súčasnosti obľúbené znižovanie podhľadov v malých izbách. Znižujete si aj využiteľný objem vzduchu na dýchanie.

Pri individuálnom návrhu tieto otázky s každým prechádzam. Pozor si ale dajte, ak si hľadáte hotový katalógový projekt. Často sú v nich kreslené hlavne v spálňach podľa mňa malé postele. Zvyčajne 1600x2000mm (t.j. 80cm široké matrace). Izba potom na papieri vyzerá dobre. Reálne si väčšina ľudí v súčasnosti do domu chce dať manželskú posteľ s dvomi aspoň 90-kami matracmi. Okrem toho má samotná posteľ svoju konštrukciu. Ja do mojich katalógových domov kreslím postele v rozmere 1850x2050mm. V jednom individuálnom projekte som mal dokonca požiadavku na atypicky dlhú posteľ 2400mm.Ak teda chcete napríklad “letisko” t.j. posteľ 2x2m, v katalógovom projekte vám bude kľudne chýbať aj pol metra na boku.

A nezabudnite na dočasnú detskú postieľku, ak nemáte už deti odrastené. A problémom sú často schematizované roldorové šatníky. V katalógu sú bežne kreslené ako 600mm. Ale reálne je potrebný priestor na posuvné dvere aspoň 650mm.

Ukážka bežného problému katalógových domov (Mimochodom plocha izby 9,28 m2 nie je podľa normy pre 2 osoby. V tom katalógu určite neuvažovali s riadeným vetraním):

image