Aké knihy ma ovplyvnili pri time manažmente

Minulý týždeň som robil workshop na tému: Staň sa pánom svojho času. Mnohí ste mi písali, či by som s vami nemohol zazdieľať prezentáciu.

O time management som sa začal zaujímať v Anglicku, keď som “nedopatrením” našej milovanej ESF musel písať dve bakalárske práce. Naraz. Appky mi dlho nevydržali, tak som siahol po knihách.

David Allen — Mít vše hotovo

David Allen je priekopník time managementu a jeho metóda Getting-Things-Done z rovnomennej knihy (v českom preklade od Melvil Publishing Mít vše hotovo) obletela svet. Nebudem ti ju vysvetľovať celú (to by bolo na ďalší článok), ale ja som si z nej zobral najmä to, že veci si treba zapisovať. Rozumej — rob si klasické to-do-čka.

Pozn.: Prečo by som O GTD písal ďalší článok, keď to už zvládol Daniel Gamrot (inak veľký odborník na prácu v Evernote)? Čítaj Daniel Gamrot — Lepší rozhodování díky GTD kontextům. Na túto tému funguje tiež veľmi podarený blog

image

Leo Babauta — Zen a Hotovo

To-do zoznamy sú síce super, lebo veci nemusíš držať v hlave, ale za chvíľu by ma tiež omrzeli. Nebyť Lea Babautu a jeho knihy Zen a hotovo (zase Jan Melvil), neviem, kde by som bol teraz. Od Lea som sa naučil najmä koncept 3 najdôležitejších úloh dňa. Musíš si uvedomiť, že niektoré úlohy sú dôležitejšie ako iné a podľa toho sa k nim začni správať.

Pozn.: Takisto okolo tejto knihy sa vytvorila komunita. Leo píše minimalistický blog (sám je veľký zástanca jednoduchých vecí) na stránke zenhabits.net. A ak ti angličtina nevyhovuje, nemusíš byť sklamaný. Pavel Říha jeho texty pravidelne prekladá na www.zenhabits.cz Pozn.: Kniha má okolo seba vytvorenú veľkú komunitu ľudí na Facebooku. Tak checkni ich stránku s viac ako 70 tis. fanúšikmi. www.mitvsehoto.cz.

image

Petr Ludwig — Konec prokrastinace

Už vieš, ktoré úlohy sú dôležité. Ale ktorou začať? S tým ti pomôže kniha od zakladateľa GrowJobu Petra Ludwiga Konec prokrastinace (do tretice Melvil).

Ilustrovaná kniha s minimom zbytočného balastu ponúka vylepšený návod k tomu, ako pristupovať k osobnej produktivite. Úlohy si rozdeľ podľa toho, či prispievajú k naplneniu tvojej dlhodobej vízie, či ich musíš urobiť (aj keď nechceš), alebo ide skôr o malé úlohy, ktoré budeš robiť pri prokrastinácii (nice-to-have). A farbičky sú základ :)

image

Buď otvorený novým veciam

Jadrom môjho workshopu bolo, že každému vyhovuje niečo iné. Nebudem ti tlačiť vyššie spomenuté zdroje alebo sa biť do pŕs, že moja metóda je najlepšia. Je dobré sa s týmito vecami oboznámiť a nájsť si to svoje, čo ti bude vyhovovať.

Ja som si napríklad vytvoril vlastný systém, kde kombinujem všetko vyššie spomenuté, pridal som ešte diár Moleskine a skvelé perá s tenkým hrotom Stabilo Point 88. Zo systému na osobnú produktivitu sa pre mňa postupne stal aj systém archivácie spomienok a myšlienok. Vysvetľovať ti to teraz celé nebudem, ale v prezentácii na Slideshare sa mrkni aspoň na fotku typického dňa (s netypicky veľa úlohami) a zoznam mnou vytvorených znakov (inšpirácia v Bullet Journal).