🔤

Aké stránky používam najčastejšie? Abecedný zoznam od A po G

Všetci používame obľúbené stránky, o ktorých existencii ostatní nemajú ani len poňatia. Koľkokrát si sa ocitol v situácii, keď si potreboval stránku na rýchle orezanie videa, úpravu obrázka či špeciálne pluginy na Worpress?

Namiesto nekonečného googlenia by si určite rád ocenil overený tip od svojho známeho. Preto som sa rozhodol spísať si zoznam mojich obľúbených stránok od A po Z. Verím, že aj keď si internetový know-it-all, niečím sa odo mňa inšpiruješ!

A: V znamení nástrojov na prácu s inými stránkami

Kto by nepoznal Google Analytics, ktorým meriam návštevnosti svojích stránok? Ale čo taký archive.org, kde si môžeš pozrieť, ako vyzerala ľubovoľná stránka v minulosti. Napríklad moja úplne prvá stránka z roku 2007 — to bola katastrofa!

A čo spravíš, keď potrebuješ rýchly screenshot? Alebo, a to je ešte lepšie, keď chceš do svojej PPT použiť platený obrázok bez platenia? Odpoveďou je rozšírenie do Chromu, ktoré nájdeš na awesomescreenshot.com.

image

B: Tá druhá appka od Bufferu

Buffer.com asi poznáš, ale ak si naň náhodou ešte nenatrafil, jedná sa o nástroj, vďaka ktorému si môžeš naplánovať príspevky na Facebook alebo Twitter v ľubovoľný čas, napríklad na večer, keď je online viac ľudí.

Ale vedel si, že Buffer vyvinul aj aplikáciu Pablo, vďaka ktorej môžeš spraviť veľmi pekný obrázok? Jeho prednosťou je rýchlosť, veď vytvorenie tohto obrázka mi trvalo presne 53 sekúnd.

image

C: Keď Photoshop nie je potrebný

Ak beháš, Garmin Connect ti nemusím predstavovať. Za to takú Canvu, vďaka ktorej môžeš robiť pokročilé grafiky ako z Photoshopu by si možno rád spoznal. Jednoduchý interface, veľa funkcií a pripravených obrázkov, z ktorých si určite vyberieš. Že nevieš pri obrázkoch správne skombinovať farby? Odpoveďou je Colourlovers.

A ak sa naozaj chceš naučiť vnímať počítačovú grafiku komplexne, sprav si napríklad online kurz Introduction to Computational Arts na Coursere. Na výber máš z viac ako 1800 kurzov zo svetových univerzít, nechýba medzi nimi ani Stanford, Princeton, či MIT.

image

D: Zorganizovať triednu stretávku či pracovný meeting nebolo nikdy jednoduchšie

Chceš zorganizovať schôdku spolužiakov z gympla, no neviete sa zhodnúť na termíne? Tak vyskúšaj Doodle, jednoduchý nástroj, kde všetci pozvaní vyplnia dostupnosť a ty vyberieš termín, ktorý vyhovuje všetkým.

Trošku z iného súdka je stránka Dafont, kde nájdeš písma od výmyslu sveta — a je jedno, či to bude do prezentácie alebo grafiky. Hlavne, že sú zadarmo!

image

E: Alfa i omega internetových poznámok

Pod písmenom E som si vždy predstavoval Endomondo — moju prvú poriadnu bežeckú aplikáciu (tých sa tu objaví).

No len dovtedy, kým som nespoznal Evernote. Ten zrejme väčšina poznáte, no ide o to, ako ho využívate. Ja mám z neho digitálny archív všetkých zaujímavých článkov, ktoré som čítal, záložiek, receptov, knižných tipov a mnohého iného webového obsahu.

Za pár mesiacov, čo ho používam, v ňom mám vyše 500 záznamov a to prehľadne zoradených a kategorizovaných. A parádne sa dopĺňa s mojim papierovým Žurnálom! Ak bude záujem, pridám tiež článok s mojím systémom archivácie. Stačí, keď sa mi ozveš.

image

F: Facebook to nebude. Čo teda?

Čo ti vyskočí, keď začneš písať do svojho prehliadača “F”? Zrejme Facebook. Ja nie som výnimkou, no napriek tomu poznám veľa iných stránok, ktoré ti rád odporučím.

Jednou z nich je Fotor, ktorý používam, ak chcem na fotke v PC spraviť rýchly instagramovský efekt alebo (čo je ešte lepšie) potrebujem z fotiek vytvoriť zaujímavú koláž.

Ďalšou stránkou, ktorá stojí za zmienku je FutureLearn, ktorý je alternatívou k vyššie spomínanej Coursere. Čo sa mi na ňom páči, sú tzv. Collections, teda skupiny nadväzujúcich kurzov v určitej oblasti. Tak čo, chceš sa zlepšiť v marketingu, dať priestor svojej kreativite, začať žiť zdravo alebo pochopiť genetiku či demenciu? Výber je len na tebe!

S písmenom F ešte nekončím. Na záver som si nechal najväčšiu pecku, ktorou je stránka Feedly. Najmä vďaka nej nikdy nezmeškám článok od obľúbeného blogera či blogerky. Používam ju aj ako RSS čítačku a hlavný nástroj iDiéty, teda informačnej diéty od nepotrebných správ. Zanedlho bude von článok, ako ju využívam ja, zatiaľ ti musí stačiť malý preview:

image

G: Lacné letenky či články počas šoférovania? Žiadny problém.

G, to nie je len Gmail alebo Google. Jasné, tie používam najčastejšie, ale čo keď vyhľadávam najlacnejšie letenky alebo si chcem uložiť nejaký článok na čítanie offline (či počúvanie počas šoférovania)?

Odpoveďou sú aplikácia Flights od Google (googlovskí hateri a konšpirátori zrejme chtiac či nechtiac súhlasia, veď v tomto segmente na nich zrejme nemá ani Skypicker).

Alebo jednoduchá aplikácia Pocket (tá je na adrese getpocket.com, preto to zaradenie pod písmeno G), pomocou ktorej čítam takmer všetky články. Bezproblémová synchronizácia medzi počítačom, mobilom a tabletom a vychytávky ako čítanie bez reklám alebo strojové predčítavanie textu, ktoré v pohode zvláda slovenčinu alebo češtinu robia z tejto appky must-have dnešnej mladej uponáhľanej generácie.

image

H: Dočkáš sa, ale až nabudúce.

Článok sa mi poriadne pretiahol (a dlhé články nikto nečíta), takže som sa rozhodol rozdeliť ho na dve alebo tri menšie časti.

To ti dá čas vyskúšať spomenuté stránky, pýtať sa otázky v správach alebo na Facebooku či doplniť svoje TOPky medzi stránkami na začiatku abecedy.

Je niečo, čo by si mi tu chýba? Zmenil by si dačo? Chcem to počuť, tvoj názor ma zaujíma :)